Tablet Bilgisayara, Whatsapp Yüklenir Mi? Hatsız Çalışır Mı?

Tablet Bilgisayara, Whatsapp Yüklenir Mi? Hatsız Çalışır Mı?

Merak ettiğim bu sorunun cevabını dün itibari ile almış bulunuyorum. Tablet bilgisayara da Whatsapp kuruluyor ve hat takılı olmasa da çalışıyor. (İos cihazlarında çalışacağını sanmıyorum konum Android cihazları kapsıyor.) Nasıl yapıldığına geçmeden önce ilk izlenimleri ve detayları paylaşacağım.

Güncelleme Aralık 2018: Yıllardır tablet bilgisayarlarımıza APK dosyası yükleyerek kullanabildiğimiz Whatsapp uygulaması, şimdi resmi destek ile tablet bilgisayarlara geliyor. Tabi şuan için Whatsapp Tablet uygulaması beta aşamasında. Yani herkese açık değil. Eğer sim kartlı bir tablet bilgisayarınız varsa hemen aşağıdaki bağlantıdan Whatsapp Tablet betasına kayıt olabilir, resmi uygulamayı test etmeye başlayabilirsiniz.

>> Whatsapp Tablet Beta Kayıt

Birincisi, tablet bilgisayara da whatsapp kurarken bir gsm numarası kullanmamız gerekiyor tabi hattın aktif olması, sms alıyor olması gerekiyor. İkincisi, bu hattın kayıtlı numaralarını Whatsapp’da görmemiz için ya rehberi tablete aktarmamız yada Gmail yardımıyla rehber oluşturmamız gerekiyor. (Gmail ile rehber oluşturma kısmında detayları tam bilmiyorum.) Üçüncüsü, tablet bilgisayara tanımladığımız gsm hattını başka bir telefonda kullanıyorsak o telefonda Whatsapp’ı kullanamıyoruz.

Kurulum İşlemi;

– Öncelikle tablet bilgisayarınıza bir rehber aktarmanız gerekiyor. Bunun için ya telefonumuzda kullandığımız gmail yedekleme hesabını tablete de ekliyorsunuz yada rehberi vcf olarak dışarı aktarıyor ve sonrasında bu dosyayı tablet bilgisayarda içeri aktarıyorsunuz. (Samsung tablet ve telefonumda rehberi dışarı/içeri aktarma işlemini telefon ve tabletin kendi rehber uygulamaları ile tamamladım ama sizde bu olmuyorsa tablet ile telefona Asus Zenui çeviriciyi kurmanız gerekebilir.)

– Rehberi aktardıysak şimdi sıra Whatsapp’a geliyor. Whatsapp’ın kendi sitesine girerek Whatsapp’ın son sürümünü tablete kuruyoruz.

>> WHATSAPP APK İNDİR

(Tabiki sayfaya tablet bilgisayardan girmelisiniz. Ayrıca bilinmeyen kaynaklardan uygulama kurulumunu aktif etmeyi de unutmayın. Ayrıca whatsapp.apk dosyasını apkmirror.com sitesinden de aratıp indirebilirsiniz.)

– Whatsapp’ı kurduktan sonra ilk açılış ayarlarına geçiyor ve cep numarası sorulduğunda tablette kullanacağımız gsm numarasını yazıyor, ilerliyoruz. Bir sonraki aşamada onay sms’i o gsm numarasının takılı olduğu telefona geliyor. 6 rakamdan oluşan bu kodu otomatik onay işleminin bitiminde el ile tabletteki Whatsapp’a giriyor ve aktivasyonu tamamlıyoruz.

Tablet Bilgisayara, Whatsapp Yüklenir Mi? Hatsız Çalışır Mı?

(5 dakikalık otomatik onaydan sonra üsttekine benzer bir sayfa geliyor ve burada 6 rakamlı kodu elle girebiliyoruz.)

– Onay işlemini geçtikten sonra Whatsapp normal olarak açılıyor ve eğer rehberinizi tablete aktarabildiyseniz rehberdeki herkesle verdiğiniz gsm numarasını kullanarak sohbet edebiliyorsunuz.

Notlar:

1. Şuan için Whatsapp, Samsung Galaxy Tab3 7.0 tabletimde sorunsuz çalışıyor fakat verdiğim Gsm numarasının takılı olduğu telefonda Whatsapp’ı kaldırmam gerekti. Çünkü Whatsapp sürekli uyarı vererek “bir gsm hattını sadece bir cihazda kullanabilirsiniz” diyordu. Yani anlayacağınız Whatsapp’ı tablette kullanmanın bedeli telefonda kullanmamak.

2. Whatsapp’a yeni bir numara eklemek istersem sanırım tekrar rehber aktarmam gerekecek daha deneyimleyemedim. Ayrıca tablete rehberi aktardıktan sonra eski bazı numaraları da tablette gördüm bu gmail yedeklemeden kaynaklanıyor olabilir bunun detayını da araştırma fırsatım olmadı. Eğer Gmail yedekleme hizmeti telefondaki rehberi gmail hesabına yedekliyor ve ekli olduğu tablete de otomatik yüklüyorsa vcf dosyası alarak rehber aktarmamız gereksiz olabilir.

3. Whatsapp Samsung’un Android 4.1.2 yüklü tabletinde çalıştı ama başka marka yada başka Android sürümü yüklü cihazlarda da çalışacak mı bilmiyorum. Youtube’da gördüğüm kadarıyla Whatsapp, Samsung Galaxy Note ve Nexus 7’de de çalışıyor.

Konuya dair sorularınız olursa yorum olarak gönderin yardımcı olmaya çalışayım, deneyimimi sizlere de aktarayım.

>> Bilgisayardan Whatsapp Keyfi için “Whatsapp Web”