İzmir Dikili Kalem Adası, Bademli Köyü, Bademli Plaj ve Koyları

İzmir Dikili Kalem Adası, Bademli Köyü, Bademli Plaj ve Koyları

Dikili merkezden Bademli’ye gitmek istiyorsanız üç seçeneğiniz var; kendi arabanızla gideceksiniz, tur tekneleri ile gideceksiniz yada dolmuş ile gideceksiniz. Arabanızla giderseniz Bademli’deki çoğu plaja rahatlıkla ulaşabilirsiniz, turlarla giderseniz turlara bağımlı kalırsınız ancak denizin en güzel olduğu yerlerde yüzme imkanınız olur. Eğer son seçenek dolmuşu tercih ederseniz bu durumda ise biraz yürümeniz gerekebilir. Bu sebeple Bademli’ye gitmeden önce iyi bir plan yapmanız gerekiyor ki yazın sıcağında perişan olmayın. 

Bademli, bildiğiniz üzere bir köy ve onun sınırları içersinde bir sürü güzel koy ve beach mevcut; Pissa koyu, Hanımın koyu, Killik koyu, Küçük zindancık koyu, Hayıtlı koyu, Fame beach, Kayra beach, Ayazma beach, Barselona beach, İkizler beach vb..

Peki Dikili’den yada İzmir’in başka bir ilçesinden Bademli’ye nasıl gidilir?

İzmir’in başka bir ilçesinden geliyorsanız ve arabanız yoksa, toplu ulaşım kullanıyorsanız önce İzban Aliağa treni ile Aliağa ilçesine gelmeniz gerekiyor. Ardından dolmuşlar ile Çandarlı üstünden Bademli’ye geçebilirsiniz. Yada doğrudan Dikili’ye geçer, Dikili’den de Bademli dolmuşları ile Bademli’ye geçebilirsiniz.

Bergama ilçesinden, Ayvalık ilçesinden yada başka bir yakın ilçeden geliyorsanız; ilçenizin otobüsleri ile önce Dikili’ye gelip, sonrasında Bademli dolmuşları ile Bademli’ye geçebilirsiniz.

Bademli dolmuşları nereden kalkıyor? Kaç saatte bir kalkıyor? 

Dikili’den dolmuşa bineceğiniz için dolmuşların nereden kalktığını ve ne kadar sürede bir kalktığını bilmeniz gerekiyor.. Dolmuşlar normalde ilçe garajından kalkıyor ve her 45 dakikada bir dolmuş var. Bu durumda ya garaja gideceksiniz ve oradan dolmuşa bineceksiniz yada yol güzergahı üstünde ilk dolmuşun geçmesini bekleyeceksiniz.

Merkezdeyseniz Ecevit meydanı, Atatürk meydanı, Dikili 1 no’lu sağlık ocağı ve Yunuslar en uygun dolmuş bekleme konumları olarak sıralanabilir.

Garaja uzaksanız garaja telefon ederek bilgi alabilirsiniz. Garaj telefonu: (0232) 671 32 00

Veya Garaja taksi ile geçebilirsiniz. Garaj taksi durağı telefonu: (0232) 671 26 62

Yol üstünde bekliyorsanız ilk geçen ilçe dolmuşuna Bademli dolmuşunun ne zaman geleceğini sorabilirsiniz. Sonuçta tüm dolmuşlar ilçe garajından kalkıyor.

Doğrudan taksi ile Bademli’ye gidebilirsiniz fakat aracın her koya girememe yada girmeme durumu olabilir ve en az 40-50 TL gibi bir ücret ödeme ihtimaliniz var. Dolmuş ile giderseniz dolmuş ücreti 3-5 TL. (Güncel tarife zamlı olabilir.)

Sakın Eshot 837 numaralı otobüsüne binmeyin. Otobüs Çandarlı üstünden Aliağa’ya gidiyor. Bu sebeple Bademli’ye gitme şansınız yok. Belki Çandarlı’dan inip tekrar geri Bademli’ye geçmek isteyebilirsiniz ama bu biraz aksiyona girer.

Ulaşım Tamam, Peki Nereye Gidelim? 

Bademli’ye gidişi hallettiyseniz şimdi Bademli’de nereye gitsek sorunsalı var. Bir sürü koy ve beach var ama hangisine gideceğinizi yine ulaşım çözümünüz belirleyecek. Mesela Ayazma beach ve Kayra beach. Her ikisi de Bademli köyüne varmadan önce konumlanmış durumdalar. Eğer oralara gidecekseniz Bademli dolmuş şoföründen rica etmeniz halinde sizi en yakın konumda indirecektir. Sonrasında biraz yürüyerek bu beachlere ulaşabilirsiniz.

Eğer kendi aracınızla gittiyseniz, Google Maps yada başka bir navigasyon uygulaması üstünden Yahşibey köyü yakınlarına bakarak ilgili beachlerin tam konumlarını bulabilir, kendinize bir rota çizebilirsiniz.

Sonrasında Bademli merkezine varana kadar Sotes tatil köyü, Çam kamping gibi birkaç güzel seçeneğiniz daha olacak..

Dolmuş ile Bademli köyüne geldiniz ve merkezde yada beachlere yakın bir yerde indiniz.. Muhtemelen şoföre soracaksınız zaten; “plajlara en yakın nerede inebiliriz?” o da sizi 1-1.5 km mesafede indirecek.

Şimdi indiğiniz yerden 1-1.5 yada 2 km yürüyerek (2 km yaklaşık 15 dakikada yürürsünüz) şu güzel plajlara ulaşabileceksiniz; Barselona beach, İkizler beach, Decemko tatil köyü, Bademli tatil köyü, Bademli halk plajı, Çam kamping ve daha birkaç seçenek..

Amacınız buralara gitmek değil, Pissa koyu, Hanımın koyu, Hayıtlı koyu veya Fame beach’e gitmek ise; bu sefer biraz daha uzun mesafe yürüyeceksiniz.

Mesela Hayıtlı koyu, Bademli merkezine 4.5 km uzaklıkta. Pissa plajı yine biraz daha iyi, 2-2.5 km uzaklıkta.. Yürümeyi seven biriyseniz yürüyebilirsiniz fakat ellerinizde ağırlıklar ile daracık bademli yollarında güneşin altında yürümek epey yıldırıcı olabilir.

Sonuç olarak; ulaşım seçiminize bağlı olarak Bademli’deki çoğu güzel mekan erişilmez değil. Planınızı iyi yapmanız yeterli. Ayrıca olmazsa olmazımız navigasyon uygulamamızı da ihmal etmememiz gerekiyor.

Hemen aşağıda Bademli merkez haritasını paylaşıyorum. Sizler harita üstünden sağ sol kaydırma yaparak gitmek istediğiniz ve gidebileceğiniz mekanları rahatlıkla bulabilir, rotanızı ona göre ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca Bademli’de oldukça popüler olan Fame beach’e 3D göz atmak için hemen aşağıdaki görselde sağa sola gezinebilirsiniz.

Konuyla alakalı değişiklikler varsa, eklemek istedikleriniz varsa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Bademli’ye gitmişken meşhur koruk şurubunu tatmayı unutmayın. İyi tatiller!