Kandilli Rasathanesi Deprem Takip Uygulaması ile Son Depremler Cebinizde!

Kandilli Rasathanesi Deprem Takip Uygulaması ile Son Depremler Cebinizde!

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu bir gerçek. Daha bugün (8 Ağustos 2019) hem İzmir, hem Denizli’de iki ciddi deprem gerçekleşti. Bu sebeple her an tetikte olmak, hazırlıklı olmak gerekiyor. Etrafımızdaki hareketliliği izlememiz gerekiyor. Değerli üniversitelerimiz ve Kandilli rasathanesi de bu konuyla alakalı ciddi çalışmalar yapıyor, faydalı araçlar geliştiriyorlar. Mesela daha yeni bir mobil uygulama yayımlandı Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından. Uygulamanın adı Deprem Bilgi Sistemi.

Tüm Android telefonlar, tabletler, iPhone ve iPad’lere yüklenebilen bu uygulamanın amacı, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmek, Türkiye’nin depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkânı sağlamak. Aynı zamanda kullanıcıların bulundukları konumda meydana gelmiş olan tarihi depremleri de harita üzerinde görüntülemesine imkân sunmak.

Evet, web sitelerinden, sosyal medyadan da depremleri takip edebildiğimiz doğru fakat resmi ve güvenilir bir kaynağın kendi uygulamasından gelen verileri izlemek daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Bu nedenle eğer Deprem Bilgi Sistemi ilginizi çekiyorsa, uygulamayı aşağıdaki bağlantılardan mobil cihazlarınıza yükleyebilir, güncel depremleri anlık takip edebilir ve deprem araştırmalarına ufak da olsa katkı sağlayabilirsiniz.

>> Google Play Bağlantısı
>> Apple Store Bağlantısı

Mobil uygulama kullanmak adetiniz değil ise, alternatif olarak Kandilli Rasathanesinin son depremler web sayfasını yada resmi Twitter hesabını da takibe alabilirsiniz.

http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst0.asp
https://twitter.com/kandilli_info

Sarsıntısız günler dilerim.

Not: Uygulama çok basit hazırlanmış. Fark etmediğiniz, duymadığınız depremlerin bildirimlerini almak gibi yada geçmiş depremleri sonradan incelemek için listeye kaydetmek gibi özellikler mevcut değil. Ayrıca uygulama arayüzü de biraz daha temiz ve kaliteli olabilirmiş fakat sanırım uygulamanın ana hatları ile işini yapar olması onlara yeterli gelmiş. İnşallah yeni güncellemeler ile daha kaliteli bir arayüze geçer ve daha fazla özellik getirirler.