Kovid-19 Takibi için Gereken “Hes Kodu” Nedir? Nereden Alınır?

Kovid-19 Takibi için Gereken "Hes Kodu" Nedir? Nereden Alınır?

HES kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında, vatandaşların şehirler arası yolculuklarında (uçak, otobüs), kurum ziyaretlerinde ya da bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Kovid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını paylaşması ve salgının takibine yönelik hayata geçirilen bir uygulamadır. Şuan için pek fazla bilinmese de yakın zamanda, en azından Kovid-19’dan kurtulana kadar herkes onunla tanışmış olacak.

Hes Kodu Nasıl? Nereden Alınır? 

Hes kodunuz, belki şuan için sorulmamış olabilir fakat yakın zamanda sorulmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle ileriye dönük olarak hes kodu teminini öğrenmek, ilerleyen zamanda işinizi kolaylaştıracaktır. Peki hes kodumuzu nasıl, nereden alacağız?

Hes kodu kişiye özel bir uygulama olduğundan herkes kendi kodunu kendisi alacak. Kod almak için iki yoldan birisi tercih edilecek; isteyen sms göndererek kodunu alacak, isteyen hayat eve sığar uygulamasını telefonuna yükleyip, hes kodu oluştur butonu yardımıyla 1 yıl geçerli kodunu temin edecek.

Sms yöntemini tercih ederseniz; 

HES yazıp aralarında bir boşluk bırakılarak; T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini yazacak ve bu mesajı 2023’e SMS olarak göndereceksiniz. Paylaşım süresi belirtmezseniz, kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak.

Örneğin: HES 1234567890 1234

Mobil uygulamayı kullanmayı tercih ederseniz; 

Hayat Eve Sığar uygulamasını telefonunuza yükleyecek, uygulama ana ekranından Hes Kodu İşlemlerine dokunup, ardından Yeni Kod Ekle butonuna dokunarak hes kodunuzu oluşturacaksınız.

Kovid-19 Takibi için Gereken "Hes Kodu" Nedir? Nereden Alınır?

>> Google Play’de HES

>> Apple Store’da HES

Hes kodunuzu oluşturdunuz. Peki sonra ne olacak?

Diyelim bir yolculuğa çıkacaksınız, yolculuk için bilet alacaksınız, size hes kodunuzu sorduklarında yetkili kişiye yada uygulamaya hes kodunuzu vereceksiniz ve onlarda hes kodunuzu sorgulatarak daha önce Kovid-19 atlatıp atlatmadığınızı, bu yolculuğa uygun olup olmadığınızı öğrenebilecekler.

Ve diyelim ki yolculuk için sakıncalı (yakın zamanda Kovid-19 geçirmiş) durumdasınız, bu durumda hes kodunuz üzerinden seyahat edemeyeceğinizi öğrenen yetkili, daha en başından sizin yolculuk yapamayacağınızı size bildirerek, yolculuk kaynaklı yada bilet alımı dolaylı mağduriyet yaşamamanızı sağlayacak. Hem bu arada da diğer yolcuların sağlığı korunmuş olacak.

HES KODU SEYAHAT İZİN BELGESİ YERİNE GEÇMEZ !!!

Size ayrıca seyahat izin belgesi gerekiyorsa, bu izin içinde E-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekecek!

Konuyla alakalı sorularınızı yorum formundan yazabilir ve yine konuyla alakalı THY duyurusuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.turkishairlines.com/tr-tr/duyurular/coronavirus-salgini/hayat-eve-sigar