Hex Installer ile Kendi OneUI Temanızı Oluşturun! [Ücretli Uygulama]

Hex Installer ile Kendi OneUI Temanızı Oluşturun! [Ücretli Uygulama]

Telefonumda, bilgisayarımda olabildiğince çok yazılım ve uygulamada siyah renk (koyu temaları) tercih ediyorum. Samsung OneUI arayüzü zaten gece modunu desteklediğinden çok fazla zorluk olmuyor, fakat halen bazı uygulamalar koyu tema desteği sunmadığından vakit buldukça bununla alakalı araştırmalar yapıyordum. Şans eseri Hex İnstaller isimli, ücretli bir uygulama çıktı karşıma. Uygulamanın ücreti 9,99 TL.

Ne Yapar Bu Hex İnstaller? 

Hex İnstaller, sadece Samsung OneUI arayüzü kullanan Samsung marka telefonlara yükleniyor ve yüklendiği telefonun OneUI arayüzünde kapsamlı değişiklikler yapmamıza olanak tanır-muş. Mesela üst bildirim menüsünü şeffaf yapabilir, butonların aktif/pasif renklerini değiştirebilir, pil simgesini kaldırabilir, çift sim’li bir telefon kullanıyorsak ikinci hat simgesini kaldırabilir, LTE simgesini 4G olarak değiştirebilir, tüm arayüzdeki arkaplan renklerini, yazı stillerini değiştirebilir, telefonumuzdaki uygulamalardan hangilerinin koyu tema kullanıp kullanmayacağını belirleyebilirmişiz.

Uygulamanın ana sayfasına ilk baktığımda OneUI için arayüz özelleştirme yapabildiğini anlamıştım zaten. Fakat uygulamayı satın aldıktan sonra gördüm ki, gerçekten yukarıda saydıklarımı ve daha da fazlasını yapabiliyor, telefondaki çoğu uygulamayı da koyu tema kullanmaya zorlayabiliyormuş.

Tabi bu da benim işime geldi. Tüm kurulumları, ayarları yaptım, uygulamayı 1 hafta kullandım ve şimdi sıra geldi onu tanıtmaya!

  • Hex İnstaller, Türkçe dil desteği sunan başarılı erken erişim uygulaması.
  • Uygulama halen geliştiriliyor, sürekli güncelleniyor.
  • Uygulama OneUI arayüzünde özelleştirmeler yaptığından sadece Samsung telefonlara yüklenebiliyor,
  • Ve sadece Android 9 – Android 10 yüklü Samsung telefonlarda düzgün olarak çalışabiliyor.
  • Ayrıca uygulama hiçbir işlem için ROOT gerektirmiyor, gereksiz izinler istemiyor!

Hex İnstaller Yükleme ve Kullanımı!

Hex İnstaller’ı kullanmaya niyetlendiysek; öncelikle uygulama sayfasına gidiyor, uygulamayı satın alıp telefonumuza yüklüyoruz.

>> Hex İnstaller Google Play Sayfası

Not: Uygulamayı yükledikten sonra 48 saat içinde para iadesi alabiliyoruz.

Ardından telefonumuza eklenen #hex_ uygulamasını açıyor, sağ üst taraftaki dişli simgesinden uygulama ayarlarına gidip, (App Language seçeneğinden) uygulama dilini Türkçe olarak ayarlıyoruz. (Belki de sizde otomatik Türkçe olarak açılır.)

Ardından aynı ayar sayfasında #HEXED+ Modu seçeneğine dokunuyor, H+ modunu aktif ederek Hexed+ Base Theme uygulamasını telefonumuza yüklüyoruz.

Hepsi tamam ise, Hex İnstaller ana ekranına gidip, OneUI arayüzümüzü özelleştirmeye başlıyoruz.

Hex İnstaller Nasıl Kullanılır? 

Hex Installer ile Kendi OneUI Temanızı Oluşturun! [Ücretli Uygulama]

Yukarıdaki görsel Hex İnstaller ana ekranı ve Kişiselleştir ekranına ait. Gördüğünüz gibi uygulama yeterince basit ve düzenli tutulmuş. Fakat yinede başlangıçta ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bu yüzden biraz yardımcı olmak istiyorum..

Nereden başlayacağız? Neyi, nasıl yapacağız?..

– Kişiselleştir: Bu seçenek, mevcut OneUI arayüzümüzü özelleştirmek için kullanılıyor.

  • UI Modu altından Google Play’den indirebildiğimiz HEX temasını seçiyor, sonra o tema üstünde düzenlemeler yapıyoruz.. O sayfada ücretsiz seçenekler yer alıyor olsa da, istersek ücretli seçenekleri de tercih edebiliyoruz. Mesela ben, 6,69 TL fiyatlı ayOS Retina Dark temasını kullanıyorum.

UI Modu altından ayOS Retina Dark temasını seçiyor, sonrasında diğer seçeneklerden temayı kendime göre özelleştiriyorum.

Ücretli ve ücretsiz Hex temalarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Diğer seçeneklerde ise Renklendirme, Apps, Özel Fontlar ve Tercihleri görüyoruz..

  • Renklendirme seçeneğinden seçtiğiniz temanın tüm renklerini değiştirebiliyorsunuz. Arkaplan rengi, ana renk, vurgu rengi, birincil metin rengi, ikincil metin rengi, kutu konturu rengi, kabarcık rengi, hızlı ayarlar arkaplan rengi, hızlı ayarlar açık simge rengi, hızlı ayarlar kapalı simge rengi, hızlı ayarlar açık simge arkaplan rengi, hızlı ayarlar kapalı simge arkaplan rengi, hızlı ayarlar metin rengi, bildirim arkaplan rengi, bildirim başlığı metin rengi, bildirim alt metin rengi gibi..
  • Apps seçeneğinden, hangi uygulamalarda koyu tema olup olmayacağını seçebiliyorsunuz. Mesela bazı uygulamalar koyu renge zorlayınca çökme yapabiliyor, onları koyu temadan hariç yapabilirsiniz.
  • Özel Fontlar seçeneğinden, Hex/Fonts klasörüne yükleyeceğiniz yazı stillerini aktif edebiliyorsunuz.
  • Tercihler seçeneğinden ise, daha önce yukarıda saydığım birçok simgesel ve yapısal değişikliği ayarlayabiliyoruz. Bildirim çubuğunu transparan yapmak, pil simgesini kaldırmak, çift hat simgesini kaldırmak gibi..

Değişiklikleri yaptınız, tema içinize sindi ise, şimdi Build & İnstall H+ butonuna dokunarak özelleştirdiğimiz temanın kurulum aşamasına geçiyoruz.

Bu aşama her seferinde şöyle oluyor..

Birkaç saniye boyunca belirlediğimiz tema ayarları uygulamalara uyarlanıyor, ardından yüklenebilir OneUI teması oluşturuluyor ve karşınıza sırayla 3 tane yükleme ekranı geliyor.

1- [Hex] Theme for home

Hex Installer ile Kendi OneUI Temanızı Oluşturun! [Ücretli Uygulama]

2- [Hex] Theme for appicon

Hex Installer ile Kendi OneUI Temanızı Oluşturun! [Ücretli Uygulama]

3- #HEXED+ Theme

Hex Installer ile Kendi OneUI Temanızı Oluşturun! [Ücretli Uygulama]

Tek tek her birini yüklüyorsunuz.

İlk ikisi kısa sürüyor, #Hexed+ Theme yüklemesi 1-2 dakika civarında sürüyor.

Yüklemeler bittiğinde ise son aşamaya geçiyorsunuz;

Samsung Galaxy Themes uygulaması karşınıza geliyor, Öğelerim ekranından önce Varsayılan temayı aktif ediyor, ardından bir süre bekleyip, sonrasında bildirim olarak yukarıda beliren seçeneğe dokunarak (yada doğrudan Samsung Galaxy Themes uygulamasına geri dönüp Öğelerim altından) #HEXED+ [Always use ‘Try it out’ to apply] temasını Deneyin butonu ile aktif ederek son aşamayı tamamlıyoruz.

Artık özel temamızı kullanmaya başlayabiliriz.

Hex Installer ile Kendi OneUI Temanızı Oluşturun! [Ücretli Uygulama]

Diyelim ki tekrar temanızda değişiklikler yapacaksınız, yukarıdaki düzeni aynen izleyeceksiniz.

Hex İnstaller uygulaması #hex_’i açacak, Kişiselleştir sayfasına gidecek, ayarlamaları yapacak ve sonrasında Build & İnstall H+ butonu ile yeniden yüklenebilir 3 hex uygulaması oluşturacak, bu uygulamaları yükleyecek, Samsung Galaxy Themes altından da önce varsayılan temayı, sonra #Hexed+’ı aktif edeceğiz.

Şuan için sistem bu. Belki yeni güncellemeler ile farklı bir yöntem seçerler. Ama zaten her gün tema değiştirmiyoruz ya? Bir kez istediğimiz görünümü elde ettiğimizde uzun süre böyle devam edebiliriz.

Temamızı düzenledik, yükledik, peki Hex İnstaller ana ekranındaki diğer seçenekler ne işe yarıyor?

– Son Düzenlemeler: Bu seçenek, daha önce yaptığımız tüm düzenlemeleri taslak olarak kaydediyor. Diyelim az önce yaptığınız düzenlemeyi sevmediniz, bir öncekine dönmek istiyorsunuz, bu seçenek altından gidip önceki düzenlemenizi geri alabilirsiniz.

– Sorun Giderme: Bu seçenek, Hex İnstaller sonrası bir uygulamada sorun yaşarsanız tüm temayı değiştirmeden sadece sorun yaşadığınız uygulamayı sıfırlamanıza olanak tanıyor.

– Gece Modu: Bu seçenek, açık renk bir tema kullanıyorsanız temayı yada uygulamaları gece moduna almanızı sağlıyor. Eğer temanız koyu renk ise, bu seçenek açıkken temanız koyu renk, uygulamalarınız koyu renk oluyor, bu seçenek kapalı iken temanız koyu renk kalıyor ama instagram gibi bazı uygulamalar açık renk oluyor. Yani kısa yoldan, baştan tema oluşturmadan koyu renk uygulamaları açıp kapatmanızı sağlıyor.

– Duvar Kağıdı: Bu seçenek, dahili hafızada ana dizinde yer alan hex klasörüne yüklediğiniz duvar kağıtlarından birini seçip, kırparak telefonunuzda kullanmanızı sağlıyor. Aynı şeyi eski yöntemlerle de yapabiliyorsunuz ama böylede bir seçenek var yani. Seçiminizi buradan yaparsanız her tema yüklemesinde duvar kağıdı aramanıza gerek kalmaz.

– SSS ve Bağış: Bu seçenekler ise, tahmin edeceğiniz gibi uygulamaya dair merak edilen soruların cevaplarını bulmanıza ve uygulama geliştiricilerine 6 TL’den 83 TL’ye kadar bağış yapmanıza olanak sağlıyorlar.

GÜNCELLEME: BAĞIŞÇILAR İÇİN PRO MOD

6 Haziran tarihinde Hex İnstaller’a gelen yeni güncelleme ile bağışçılara özel bir pro mod getirildi. Uygulamayı başta 10 TL’ye satın alıyoruz fakat bunun üstüne bir 5,99 TL daha ödememizi isteyen pro mod’da temamızı daha fazla özelleştirebiliyor, rehberin, çeviricinin, mesajlar uygulamasının, Samsung Themes uygulaması ve ayarlar sayfasının arka planını istediğimiz bir ekran görüntüsü ile değiştirebiliyoruz. Ayrıca uygulama altında yüklü ikonlar dahil birçok şeyi istediğimiz bir başka temadan özel temamıza aktarabiliyoruz.

Pro modu kullanmak için; önce Hex installer’ı açıyor, Kişiselleştir sayfasına gidiyor, UI Modu seçeneğinde parmağımızı basılı tutuyoruz. Karşımıza pro mod bildirimi geldiğinde ise 5,99 TL ödememizi yaparak Pro modu aktif ediyoruz.

Hex Installer ile Kendi OneUI Temanızı Oluşturun! [Ücretli Uygulama]

Pro mod aktif olduktan sonra şu şekilde kullanılıyor; Kişiselleştir sayfasında tüm ayarlamalarımızı yaptık, sıra geldi pro mod ayarlarını yapmaya.. UI Modu seçeneğinde yine parmağımızı basılı tutuyor, pro moduna geçiyor, Status bar, Navigation bar, Settings, Quick settings, Controls UI, Keyboard, Dialpad, App BG, Popup Boxes ve App icons ayarlarını yapıyor, sonrasında geri giderek Build & İnstall H+ butonu ile özel tema yüklememizi oluşturuyoruz.

Ve son olarak bildiğiniz gibi 3 apk yüklemesi yapıyor, Samsung tema mağazasından önce varsayılanı aktif ediyor, hemen peşinden Hexed+ temasını aktif ediyoruz.

Hepsi bu.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum formundan yazabilir ve Hex İnstaller’a ücretsiz bir alternatif ararsanız aşağıdaki bağlantıdan Samsung Theme Park aracına ulaşabilirsiniz. Tabi o uygulama Hex İnstaller kadar kapsamlı değil.

>> Samsung Theme Park ile Kendi Temanızı Tasarlayın!