Köy Enstitülerini Anlatan “Toprağın Çocukları”

Köy Enstitülerini Anlatan "Toprağın Çocukları"

Ankara’nın Elmadağ ilçesi, Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yerleşkesi’nde çekilen ve Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki köy enstitülerini anlatan “Toprağın Çocukları” filmi 14 Eylül 2012 tarihi itibariyle vizyona girdi. Filmde, cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan ve ülke genelinde kısa sürede 21’e ulaşan köy enstitülerinin kapatılışı ve naif bir aşk hikayesi anlatılıyor.

Tamamı Hasanoğlan Köy Enstitüsü yerleşkesinde çekilen film vizyona girmeden, (çekimlerde atları ile rol alan) Zorba Saltürk geçen nisan ayında akciğer kanseri hastalığı nedeniyle yaşamını yitirmiş ve filmde rol alan Onur Çilingir de, İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirmişti.. Birçok zorluklara rağmen “motor” diyen ve çekimleri bir yılda tamamlanan film inşallah hak ettiği başarıyı elde eder..

Filmin kısaca konusu:

Çingenelerin sıtma yaydıkları bahanesi ile Köy Enstitüsü yakınlarında kurulan çingene kampına saldırı düzenlenir. İki çingene; Karika ve Melek (Müge Boz, Suzan Kardeş) bu saldırıdan kaçmaya çalışırlar.

Tam yakalanacaklarken enstitü öğrencisi Cevher (Ufuk Bayraktar) tarafından kurtarılır ve enstitüde saklanırlar. Hikayenin geçtiği dönem olan 1945 yılı enstitülerin üzerindeki baskının iyice arttığı bir dönemdir ve bu durum komutan Necip’in (Bertan Dirikolu) enstitüye karşı olan kötü hedeflerine mekan hazırlar.

Bir bahane ile okulu basan Necip enstitünün müdürü Kemal Hoca’yı (Erkan Can) tutuklar ve mahkemeye sevk eder. Okul öğrencileri yakında açılacak amfi tiyatronun çalışmaları ile uğraşmaktayken müdürlerinin tutuklanma haberi ile sarsılırlar.

Filmin resmi fragmanı:

Not: Filmin yapımcısı ve başrol oyuncusu Erkan Can’ın babası Arifiye Köy Enstitüsü mezunudur.

>> Köy Enstitüleri Wikipedia Sayfası