Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir

Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir

Uzun zamandır hotmail hesabım var ve messenger kullanıyorum ama bugün bir şey gözüme battı, Microsoft bizim neredeyse tüm Messenger faaliyetlerimizi kayıt altına alıp paylaşıyor. Hatırlarsınız eskiden Spaces’lar vardı. Msn profiline bağlı olurdu ve daha sonra bunlar Spaces adından kurtulup sosyal Msn ağına dönüştürüldü.

Facebook Messenger ile Alakalı 2 Yazı;

>> Bu Kişi Sana Ulaşmak için Telefon Numaranı Kullandı
>> Facebook’da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?

**************************

Dikkat! Aşağıda okuyacağınız yazı Facebook Messenger değil, eski Microsoft Msn Messenger ile alakalıdır. Ayrıca anlatım güncelliğini yitirmiştir ve artık Msn profil sayfaları yayında değildir. Eğer Facebook Messenger için geldiyseniz hemen yukarıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz.

**************************

KULLANIMDAN KALKAN “LİVE MESSENGER” YAZISI..

Microsoft’un spaces’ları sosyal ağa çevirmesinden sonra yaptığı düzenlemelerle messenger profilimiz bir ispiyoncuya dönüştü..O ispiyoncu messengerımızdaki pek çok arkadaşımıza ve hatta messenger’ımız da ekli olmayan, tanımadığımız insanlara bizlerle ilgili ipuçları verir bilgiler paylaşır hale geldi..

Kafanız karıştıysa olayı birazdan resimlerlede anlatıcam ama biraz daha konuyu açayım..Microsoft’un Hotmail servisinden mail almış olup messenger kullanan herkesin profile.live.com üzerinde bir profil sayfası var, bu sayfada messengerınızdaki arkadaşlarınız, yeni arkadaş olduğunuz kişiler, yüklediğiniz profil resimleri, messenger iletileriniz, yazdıysanız telefon numaranız, msn adresiniz görüntüleniyor..En kolayı profilinizin gizlilik ayarlarını yapmazsanız messenger’ınızda ekli arkadaşlarınız profil sayfanıza giderek kimlerle arkadaş olduğunuzu görebilir, geçmiş iletilerinize bakabilir..

Ne var bunda diyebilirsiniz bu nedenle örneklerle konuyu biraz daha açayım, diyelim 2008 yılından beri o messenger’ı kullanıyorsunuz, zamanında sayfada gizlilik ayarlarını hafif tuttunuz ve telefon numaranız, resimleriniz bu sayfada yüklü, o zamandan bu zamana messenger’ınıza eklediğiniz herkes bu bilgilere ulaşabilir arkadaş listenizdekilere göz atabilir hatta onların profil sayfalarına da bakabilir…

Kendimden örnek vermem gerekirse benim hiç önemsemediğim bu profil sayfası uzun zamandır benim yazdığım tüm messenger iletilerini burada saklıyor ve tüm arkadaşlarıma sergiliyormuş, diyelim ki ben geçmişte iletime telefon numaramı yazmış olsam bu profil sayfasında telefon numaramda kayıtlı olarak duracaktı..Bunun dışında arkadaşlarımız diğer arkadaşlarımızı görse ne olur diyebilirsiniz ama bunada bir örnek vericem, messengerımda ekli rastgele bir arkadaşımın profiline girdim ne var ne yok diye baktım, telefonu ve messenger adresi profilindede yazılıydı bunun dışında arkadaşlarına baktığımda birkaç arkadaşının sakıncalı tipler olduğunu profillerinden gördüm..(sakıncalı kişiler sizin profilinizi başka bir arkadaşınızdan bulup arkadaş olarak ekleyebiliyor ve sadece profile.live.com’da arkadaşınız olarak görünüyor..)..arkadaşımı tanımıyor olsam arkadaş listesindeki insanlara bakarak arkadaşım hakkında kötü izlenimlere kapılabilirdim..

Şimdi gelelim olayın resimli kısmına…İlk önce profilimize bakalım profilimizde hakkımızda ne kadar bilgi var bunu görelim, bunun için www.profile.live.com adresine tıklayın eğer bir profiliniz varsa oturum açmışsanız karşınıza çıkacaktır, eğer gizlilik ayarlarını güvenli düzeyde yaptıysanız hakkınızda pek bir bilgi görünmeyecektir, ancak sizin gördüklerinizle arkadaşlarınızın gördüğü aynı olmayacağından messengerınızdaki bir arkadaşınızdan profilinize bakmasını istemeniz mantıklı olacaktır..

Profil sayfanıza girmeye kalktığınızda oturum açmanızı söylerse messenger hesabınızla oturum açın karşınıza profil sayfanız gelir burada ne var ne yok göreceksiniz zaten..Örnek olarak aşağıda kendi profilimi sansürleyerek veriyorum..

Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir

Yukarıdaki sansürlü resim profile.live.com adresine girdiğimde benim karşıma çıkan profilim, aslında profili ilk gördüğümde birkaç resim, yüzlerce messenger iletisi vardı, gerekli ayarları yaptıktan sonra sayfa korunaklı hale geldi..Gerekli ayarları yapmadan önce yukarıda da dediğim gibi bir arkadaşıma profilime girmesini bana resim atmasını söyledim, profilime girip bana resim attı resimde en kolayı messengerımda ekli pek çok arkadaşımı görebildiğini, onların profillerine bakabildiğini, benim messengerda yeni eklediğim arkadaşlarımı isimleriyle ve detaylı profilleriyle görebiliyordu..

Aslında bu durumun benim açımdan pek sorunu olmaz ama hergün messengerına tanımadığı onlarca kişiyi ekleyen bir ufak kardeşimiz ve hatta kız arkadaşlarımız açısından bu durum daha ciddi sorunlar yaratabilir..

Örnek bir resimi daha aşağıda sansürleyerek sizlerle paylaşmak istiyorum, resim bir arkadaşımın profiline ait, resimde sizinde göreceğiniz gibi arkadaşımın hem messenger’da arkadaş olduğu isimler (profil linkleriyle birlikte), messengerına yazdığı iletiler ve profiline yüklediği resimler görüntüleniyor..

Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir

Yine tekrar etmek istiyorum! Profil sayfanızın gizlilik ayarları yapılmadıysa veya hatalı yapıldıysa, veyahut messengerınıza hergün tanımadığınız onlarca kişi ekliyorsanız bu profil sayfası sizin ve arkadaşlarınız hakkında pek çok istemediğiniz bilgiyi paylaşıyor olabilir, ancak gizlilik ayarlarını doğru olarak yaptıysanız profilinizde hiçbir sakıncalı bilgi yer almıyor olabilir..

Yukarıdaki anlatıma bakarak profilinize girdiniz ve hatta arkadaşınız profilinize girdi ve sizinle ilgili pek çok bilgiyi gördüğünü söylediyse ve bu bilgilerin olmasını istemiyorsanız, görünen tüm bilgileri herkese tamamen kapatmak, arkadaşlarınızın başkaları tarafından görülememesini sağlamak istiyorsanız profil ayarlarına girip tüm ayarları sıfıra indirmelisiniz..

Peki profil ayarlarını nasıl nereden yapıyoruz?

Profil sayfasının gizlilik ayarlarını yapmak istiyorsak hemen profilimize giriyoruz (eğer messengerda oturum açtıysak karşımıza profil sayfamız geliyor, eğer oturum açmadıysak oturum aç diyen bir sayfa geliyor) hemen aşağıda verdiğim resimde kırmızı ile işaretlediğim bağlantılara tıklayıp profil gizlilik ayarlarına giriyoruz..

Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir

Gizlilik ayarları bölümüne geçmeden önce solundaki Ayrıntıları düzenle kısmına değinelim..Ayrıntıları düzenle kısmından profilimizde görünen bilgileri düzenleyebiliyoruz. Diyelim ki profilinizde çıkan bilgiler sizi pek rahatsız etmiyor ise bu kısımdan gerekli ayarlamaları yaparak profilinizi daha uygun daha güvenli hale getirebilirsiniz..

Aşağıdaki resimde örnek Ayarları Düzenle sayfasını görebilirsiniz..

Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir

Ayarları düzenle sayfasından profil resmini değiştiniz, bilgileri sildiniz, adınızı değiştiniz ama bunlar size yetmiyorsa ve pek çok bilgiyi arkadaşlarınız dahi görmesin istiyorsanız o zaman Gizlilik ayarlarına geçiyoruz..

Gizlilik ayarları bölümünde messenger profil sayfamızı kimlerin ve neleri görebileceğini ayarlıyoruz, istersek Ortak seçeneğini aktif edip profili tanıdık tanımadık herkese açabiliyor, istersek Özel seçeneğini seçerek profilin pek çok kısmını herkese kısıtlıyabiliyoruz..

Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir

Gizlilik Ayarları bölümünde yukarıda gösterdiğimiz seçeneklerin birde detayı var, detay kısmında tek tek pek çok ayarı özelleştirebiliyorsunuz. Detaylı Gizlilik Ayarlarına geçmek için sayfanın altında yer alan Gelişmiş Ayarlar bağlantısına tıklamanız gerekiyor..

Bundan sonraki kısım tamamen size kalmış durumda sizin neleri gizleyip neleri gizlemeyeceğinizi söyleyemem ancak size yardımcı olması için kendi profilimde yaptığım ayarların görüntülerini aşağıda paylaşıyorum.

Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir

Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir

Yukarıdaki ayarlamaları yaptıktan sonra son olarak birde güncelleştirmelere el attım ve güncelleştirmeleri tamamen kapadım..Güncelleştirmeleri kapatmak için Güncelleştirme ayarlarına giriyoruz ve aşağıda resimle gösterdiğim tüm alanların tiklerini kaldırıyoruz..

Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir

Yapılan bu son ayarlama ile messenger profilimizi tamamen korunaklı hale getirmiş olduk, bundan sonra messenger faaliyetlerimiz, arkadaşlıklarımız, iletilerimiz kimseye veya istediğimiz kişilere görünecek..

Yukarıda anlatımını yaptığım ayarları yaptıktan sonra messenger’da ekli bir arkadaşımdan tekrar profilime bakmasını ve bana resim atmasını istedim, arkadaşımın attığı resimde profilim aşağıdaki gibi görünüyordu..

Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir

Yukarıdaki görüntü messengerdaki arkadaşlarımın profilime baktıklarında gördükleri arkadaş olmadıklarımız sayfamızı başka arkadaşlarımızdan bulduğunda onlarda bu görüntüden daha iyisini bulamayacaklar, ayrıca herhangi messenger hesabıyla oturum açmadan sayfamıza bakan olursa onlarda aşağıdaki sayfayla karşılaşıyorlar…

Messenger Arkadaşlarınız Sizi Gözetliyor Olabilir