Microsoft Office Makro Dil Desteği veya Denetim Desteği Sorunu

MS Office zpsrsptpdkm - Microsoft Office Makro Dil Desteği veya Denetim Desteği Sorunu

“Çalıştırmak istediğiniz işlev makro içeriyor veya içeriği için makro dil desteği gerekiyor…” Ben bu hata ile yıllar sonra ilk kez ve bir Office 2010 yüklemesinden hemen sonra karşılaştım. Ama hata bendeymiş, yükleme adımını özelleştirirken lazım olan araçları da yüklememeyi seçmişim. Tabi bunu yazılımı açtıktan sonra anladım ve karşıma devamlı bu uyarı ekranı gelmeye başladı..

Çalıştırmak istediğiniz işlev makro içeriyor veya içeriği için makro dil desteği gerekiyor. Bu yazılım yüklendiğinde siz (veya yöneticiniz) makro veya denetim desteğini yüklememeyi seçmişsiniz.

Bu hata genellikle makro güvenliği ayarları nedeniyle oluşur. Makronun güvendiğiniz bir kaynaktan geldiğini biliyorsanız, makro güvenliği ayarlarını makroyu etkinleştirmenize izin verecek şekilde değiştirebilirsiniz. Dosya Korumalı Görünüm’de açılırsa, Düzenlemeyi Etkinleştir’i ve sonra İçeriği Etkinleştir’i tıklatın. Düzenleme işlevleri geri yüklenir ve makrolar da dahil etkin içerik çalışır. Bu dosya artık güvenilir bir dosyadır; dosya başka bir bilgisayarda açılmadıkça artık güvenlik istemi görüntülenmez.

ofis hata1 zpsireav9ey - Microsoft Office Makro Dil Desteği veya Denetim Desteği Sorunu

Bu sorun genelde Microsoft Office yazılımının yüklemesi sırasında Office araçlarından birini veya birkaçını düzgün yüklememiş yada hiç yüklememiş olmanızdan kaynaklanıyor. Sorunun çözümü için ise Microsoft Office yükleme paketini yeniden çalıştırıp, özelleştirme seçeneklerinden sadece Office Paylaşılan Özelliklerini yada sadece Visual Basic for Applications‘ı yüklemeniz yeterli oluyor.

Yani çözüm için;

Ofis yükleme paketinin setup’ını çalıştırın veya Denetim Masasında Ekle Kaldır‘dan Microsoft Office paketini bulup sağ tıklayarak Değiştir komutu verin.

ofis hata2 zps0dorgu0u - Microsoft Office Makro Dil Desteği veya Denetim Desteği Sorunu

Değiştir komutu ile karşınıza gelen ekranda “Özellik ekle veya kaldır” seçeneği ile devam edin.

ofis hata3 zpsh4ymd0oy - Microsoft Office Makro Dil Desteği veya Denetim Desteği Sorunu

Sonraki ekranda özelleştirme seçeneklerinden Office Paylaşılan Özellikler > Visual Basic for Applications > Bilgisayarımdan Çalıştır komutu verin.

ofis hata4 zpssemzcfuh - Microsoft Office Makro Dil Desteği veya Denetim Desteği Sorunu

Devam butonuna tıkladıktan sonra Office uygulamanız yeniden yapılandırılacak ve sonrasında bu sinir eden sorundan kurtulmuş olacaksınız. Ancak sorunun kaynağı ve çözüm yolu Office sürümünüze bağlı olarak farklılık gösterebilir. Eğer bu yolu izlediğinizde sorun düzelmiyorsa tüm Office paylaşılan özelliklerini veya en baştan full ofis paketini tekrar yükleyin.

– Reklamlar –

adbanner