LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Microsoft Office Makro Dil Desteği veya Denetim Desteği Sorunu - windows-destek

“Çalıştırmak istediğiniz işlev makro içeriyor veya içeriği için makro dil desteği gerekiyor…” Ben bu hata ile yıllar sonra ilk kez ve bir Office 2010 yüklemesinden hemen sonra karşılaştım. Ama hata bendeymiş, yükleme adımını özelleştirirken lazım olan araçları da yüklememeyi seçmişim. Tabi bunu yazılımı açtıktan sonra anladım ve karşıma devamlı bu uyarı ekranı gelmeye başladı..

Çalıştırmak istediğiniz işlev makro içeriyor veya içeriği için makro dil desteği gerekiyor. Bu yazılım yüklendiğinde siz (veya yöneticiniz) makro veya denetim desteğini yüklememeyi seçmişsiniz.

Bu hata genellikle makro güvenliği ayarları nedeniyle oluşur. Makronun güvendiğiniz bir kaynaktan geldiğini biliyorsanız, makro güvenliği ayarlarını makroyu etkinleştirmenize izin verecek şekilde değiştirebilirsiniz. Dosya Korumalı Görünüm’de açılırsa, Düzenlemeyi Etkinleştir’i ve sonra İçeriği Etkinleştir’i tıklatın. Düzenleme işlevleri geri yüklenir ve makrolar da dahil etkin içerik çalışır. Bu dosya artık güvenilir bir dosyadır; dosya başka bir bilgisayarda açılmadıkça artık güvenlik istemi görüntülenmez.

Microsoft Office Makro Dil Desteği veya Denetim Desteği Sorunu - windows-destek

Bu sorun genelde Microsoft Office yazılımının yüklemesi sırasında Office araçlarından birini veya birkaçını düzgün yüklememiş yada hiç yüklememiş olmanızdan kaynaklanıyor. Sorunun çözümü için ise Microsoft Office yükleme paketini yeniden çalıştırıp, özelleştirme seçeneklerinden sadece Office Paylaşılan Özelliklerini yada sadece Visual Basic for Applications‘ı yüklemeniz yeterli oluyor.

Yani çözüm için;

Ofis yükleme paketinin setup’ını çalıştırın veya Denetim Masasında Ekle Kaldır‘dan Microsoft Office paketini bulup sağ tıklayarak Değiştir komutu verin.

Microsoft Office Makro Dil Desteği veya Denetim Desteği Sorunu - windows-destek

Değiştir komutu ile karşınıza gelen ekranda “Özellik ekle veya kaldır” seçeneği ile devam edin.

Microsoft Office Makro Dil Desteği veya Denetim Desteği Sorunu - windows-destek

Sonraki ekranda özelleştirme seçeneklerinden Office Paylaşılan Özellikler > Visual Basic for Applications > Bilgisayarımdan Çalıştır komutu verin.

Microsoft Office Makro Dil Desteği veya Denetim Desteği Sorunu - windows-destek

Devam butonuna tıkladıktan sonra Office uygulamanız yeniden yapılandırılacak ve sonrasında bu sinir eden sorundan kurtulmuş olacaksınız. Ancak sorunun kaynağı ve çözüm yolu Office sürümünüze bağlı olarak farklılık gösterebilir. Eğer bu yolu izlediğinizde sorun düzelmiyorsa tüm Office paylaşılan özelliklerini veya en baştan full ofis paketini tekrar yükleyin.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 12 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanmıştır.


    bekir 04 Ocak 2019, 05:57

    çok güzel

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019