Mybb Forum, Hotmail Aktivasyon Maili Gönderme Sorunu

Mybb Forum, Hotmail Aktivasyon Maili Gönderme Sorunu

Sorunun kaynağını bulmak için öncelikle yeni bir üyelik açın veya mevcut üye hesabınızın mail adresini @gmail.com veya @yahoo.com.tr olarak değiştirin. Bu hesaplarda mail hesabınız yoksa hotmail harici başka bir mail hizmeti sunan firmadan aldığınız adresinizi girin. Ardından üyeler > toplu mail kısmından bir mail oluşturun.

DİKKAT! Yazı, 21 Mart 2010 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Toplu maili sadece adminlere gönderin yada sadece kendi kullanıcı adınıza gönderin. Araçlar bakım > Görev Yönetimi > Massmail çalıştırın ki mail anında gönderilsin.. Eğer hotmail harici hesabınıza mail ulaştıysa sorun smtpmail – phpmail ayarlarından kaynaklanıyor..

Çözümü ise gayet basit:

Admin panelinde Forum Ayarları > Mail Ayarları bağlantısını takip edin. Mail işleyicisi kısmında PHPmail yazıyorsa onu Smtp mail olarak değiştirin.

Host adı kısmına smtp.siteadınız.com,  SMTP portu kısmına şifreleme sistemi yoksa 25, şifreleme seçili ise 465 yazın.

SMTP kullanıcı adı ve şifresi kısımlarına mevcut mail hesabınız ve şifrenizi girin. Bu sayede mailler yollanacak.

Şifreleme kullanmayacaksanız şifreleme yok seçin. Şifreleme yapacaksanız ve SSL aktif ise SSL şifreleme seçin. Tabi bunu seçtiğinizde port numarası 465 oluyor. Ona göre ayarlayın ve kayıt edin. Ardından da toplu mail veya şifre sıfırlama ile hotmail denemesi yapın. Mail posta kutunuza ulaşacaktır..

Olmadı mı?

Devam edelim o zaman..

Daha önce Gmail hesabınız olabilir fakat önemli bir adresinizse riske atmayın ve sadece siteden mail göndermek için bir adet Gmail hesabı alın. Formu doldurup mailiniz oluşturulduktan sonra admin panelde mail ayarlarına tekrar gelin. Ayarlar kısmını aşağıdaki gibi doldurun..

Mail İşleyicisi: SMTP mail

Smtp Host Adı: smtp.gmail.com

Smtp Portu: (En altta şifreleme ne seçeceğinize göre değişir gmail port numaralarına buradan bakabilirsiniz.) Ben SSL şifreleme seçtiğim için port nosuna 465 yazdım TLS seçerseniz 587 yazacaksınız..

Smtp Kullanıcı Adı: (Aldığınız ücretsiz mail adresi) kullanıcıadınız@gmail.com

Smtp Şifresi: Mail hesabının şifresi (Sakın yanlış yazmayın)

Şifreleme sistemi: SSL

Mail Logging: Log Everyting

Ayarları kayıt edin (bu arada settings.php yazma izinlerinden ötürü ayarlar kayıt edilmiyorsa bu işlemi kayıt ederken dosyayı 777 yapın, işiniz bitince 644 yapın)

Şimdi toplu e-posta ayarlarına girin, yeni e-posta oluşturun ve sadece adminlere (yani kendinize test amaçlı) mail gönderin. Mail 15 dakka sonra yollanır, bu nedenle Araçlar Bakım > Görev Yönetiminden mass maili dürtmeyi unutmayın. Bu işlemden sonra hotmail hesabınıza bakın (admin mailinizde hotmail uzantılı mail olmalı yoksa hotmailleri nasıl test edeceksiniz) artık mail gidiyor olacak…

DİKKAT! SMTP ayarlarına rağmen hala mailler hotmail hesaplarına iletilemiyorsa host sağlayıcınıza bu durumu bildirin.. Sorularınız olursa iletişim formundan bana ulaşabilirsiniz.