Netflix’in İlk Türk Dizisi “Hakan: Muhafız”! İzlemeye Değer Mi?

Netflix'in İlk Türk Dizisi "Hakan: Muhafız"! İzlemeye Değer Mi?

Yazıma başlamadan önce belirtmek istiyorum; Türk dizisi izlemem, sevmem. Neden sevmem? Çünkü senaryolarını basit buluyorum, oyunculukları kötü buluyorum. Dram sevmiyorum. 3 saat boyunca önce 1 saat özet, sonrada tüm gün bağırış çağırış izlemek istemiyor, dizi izlerken zeka kırıntıları görmek, şaşırmak istiyorum. Mesela The 100. 

Güncelleme: Netflix adına O3 Medya kurucu ortağı Onur Güvenatam’ın üstlendiği ilk Türk orijinal dizisi Hakan: Muhafız’ın (The Protector) üçüncü ve dördüncü sezon onayı aldığını duyuruldu.

İkinci sezonunda Engin Öztürk, Boran Kuzum, Saygın Soysal ve Burçin Terzioğlu gibi başarılı isimlerin hikayeye renk katacağı fantastik drama türündeki dizi, hem Türkiye’de hem dünya çapında hatırı sayılır bir hayran kitlesine ulaştı. Şimdi ise çekimlerine önümüzdeki aylarda start verilecek olan 3. ve 4. sezonlar için hazırlıklara başlanıyor. Yeni sezonların 2020 yılında yayına girmesi planlanıyor.

Güncelleme 2: Hakan: Muhafız dizisi ikinci sezon için ilk fragman yayınlandı. Fragmanı hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. Yeni sezon 26 Nisan Cuma günü gösterime girecek.

The 100, 5 sezon hem Netflix’de, hemde CW kanalında yayınlandı ve 6. sezon onay aldı. O diziyi izleyenler bilir, dizi her sezon, her bölüm şaşırtmayı başardı. Dizinin yapımı için hiçbir masraftan kaçınmadılar, harika bir atmosfer yarattılar ve oyuncu seçimleri, oyuncuların performansı ayrı bir başarı konusuydu. Dizinin birçok bölümünde gözlerim yaşardı, bir bölümde kızdığım karakter bir sonraki bölümde takdirimi kazandı. Person of Interest ve The Mentalist’de diğer favori dizilerimdendir.

Bir süre önce şöyle bir yazı yayınlamıştım;

>> En İyi ve En Popüler Yabancı Diziler!

O yazımda sizlere sevdiğim dizilerin özet bir listesini sunmuştum. İşte o listede yer alan dizileri seven, kolay kolay beğenmeyen birisi olarak bu yazıyı yazıyorum ve Muhafız dizisinin ilk sezonunu ön yargısız, gözümü ayırmadan izlediğimi özellikle belirtmek istiyorum!

Hakan: Muhafız 1. Sezon İçin Yorumum!

Spoiler Yok!

Yukarıda belirttiğim gibi ilk sezonu dikkatle izledim. İlk iki bölümde sıkıldım, Netflix’den ümidi kesiyordum ki, sonrasında oyunculuklar oturmaya başladı ve bende karakterlere alışmaya başladım. Sezon sonunda ise bu dizinin gerçek bir Netflix yapımı olduğuna karar verdim.

Yani Netflix Türk dizi sektörü için çıtayı yükseltmeyi başardı.

İnsanlar Netflix üzerinden Türk dizisinin nasıl olması gerektiğini görecek, bu beklentiyi ulusal kanalların önüne sunacaklar. Neden bir dizinin özeti 1 saat sürüyor? Neden diziler saat 8’de başlayıp gece saat 12’ye kadar sürüyor? Oyunculuklar amatörce, karakter seçimleri kötü! Fakat Muhafız’da durum böyle değil. Kötü karakterler, iyi karakterler hepsi çok iyi seçilmiş, ortaya izlenebilir bir yapım çıkmış.

Çekimler biraz daha iyi olmalı, dizideki bazı saçmalıklar ikinci sezonda olmamalı. Ama Türk dizisi böyle olmalı! Hatta daha da iyi olmalı.

Türk dizisi seviyorsanız kesinlikle Hakan: Muhafız dizisini izleyin.

Yabancı dizi seviyorsanız ve Muhafız’a bir şans vermek istiyorsanız ilk birkaç bölüm pes etmeden diziyi sonuna kadar izleyin. İlk iki bölüme bakarak karar verirseniz hata yaparsınız. 3 ve 4. bölümlerde de keyif alamıyorsanız zorlamayın.

Fakat yabancı dizilerden biraz farklı olacağını da söylemek istiyorum. İlk sezon için büyük bir aksiyon beklentisine girmeyin. Her bölüm neredeyse 1-2 küfür duyacaksınız, hazırlıklı olun. Dizi bir uyarlama olduğundan birçok yabancı diziden izler göreceksiniz, başka dizilere benzeteceksiniz, çok da şey etmeyin. Sadece izleyin.

Netflix, büyük bir risk aldı, bir deneme yaptı. Eğer bu dizi ilgi görür, büyük bir başarı elde ederse, devamı gelecektir. Belki de ikinci sezonda daha çok aksiyon olacak, daha iyi bir yol izlenecek ve sonuçta Türk televizyonları hizaya gelecek, daha kaliteli diziler üretmeye mecbur kalacaklar.

Evet daha iyi olabilir ama yinede başarılı. Dizinin fragmanını hemen aşağıda bulabilir ve dizinin Netflix sayfasına da bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Günümüz İstanbul’unda yaşayan ve kadim bir gizli birlikle olan bağını keşfeden genç bir adam, şehri ölümsüz bir düşmandan kurtarmak için maceraya atılır.

Oyuncular: Çağatay Ulusoy, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık, Mehmet Kurtuluş, Burçin Terzioğlu, Yurdaer Okur, Şebnem Sönmez.

İlk sezon: 10 Bölüm, her bölüm 30 ~ 40 dakika. Gereksiz özetler yok. Uzun bir jenerik veya 1 saat reklam arası yok!

8. bölümde çalan parça: Sedef Sebüktekin – Kayboluyorum

Sizlerde diziye dair yorumlarınızı yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.