Netflix’in Yetişkin İçerikleri için Pin ile Aile ve Çocuk Koruması Sağlama

Netflix'in Yetişkin İçerikleri için Pin ile Aile ve Çocuk Koruması Sağlama

Bir aile Netflix kullanmaya niyetlendiğinde akıllarda ilk olarak şu üç soru işareti belirir; 1) Abonelik ücreti?, 2) Kullanılabilir cihazlar? ve 3) Çocukların Netflix yetişkin içeriklerinden korunması!?. Abonelik ücreti, planlar, kullanılabilir cihazlar, aynı anda kaç kişinin, kaç cihazın Netflix kullanabileceği gibi soruların hepsinin cevabı zaten Netflix Yardım Merkezinde mevcut. Hatta ebeveyn kontrolleri de mevcut, fakat orada biraz basit anlatılmış. Bu sebeple halen kafanızda soru işaretleri kalabiliyor. Peki nedir durum? 

Durum şu; Netflix’e abone olduğunuzda, hesabınız altından özel profiller ekliyorsunuz, profillerden hangisini çocukların kullanacağını işaretliyorsunuz ve ek olarak bir ebeveyn parolası belirleyerek Netflix içinde kendi aile korumanızı sağlamış oluyorsunuz. Hatta özel içerikleri isimleri ile işaretleyip, onlar için her koşulda parola sorulmasını da sağlayabiliyorsunuz.

Bilgisayarlar için Ücretsiz Ebeveyn Kontrol Programı “Family Safety”

Sistem Düzgün Çalışıyor Mu? 

Bu sorunun cevabı iki farklı senaryo için değişiyor.

Senaryo 1) Ailecek Netflix’i kullanıyorsanız ve uygulamayı kullanırken ani sürprizler yaşamak istemiyorsanız gayet güzel iş görüyor. Tabi bunun için aile kullanımı sırasında çocuk profiline geçmiş olmanız gerekiyor.

Bunu yaptığınızda +18 (+16, +13 veya +7) olarak işaretlenmiş içerikler, uygulama içinde karşınıza çıkmıyor ve bilmeden çocuklarınızın yanında yetişkin içeriklerini, küfürlü yada vahşet görüntüleri içeren içerikleri açıp izleme ihtimaliniz düşüyor.

Hatta parola belirlediğinizde +18 (+16, +13 veya +7) içerikleri yanlışlıkla açmaya kalkarsanız karşınıza önce parola sorgusu geliyor. Parolayı girmezseniz, o içeriği izleyemiyorsunuz.

Senaryo 2) Meraklı bir çocuğunuz ile Netflix hesabınızı paylaşıyorsanız ve uygulama altında ayarları tam olarak yapmadıysanız sistem bazı açıklar barındırıyor.

Mesela çocuğunuz siz görmediğiniz zamanlarda çocuk profilinden sizin özel profilinize geçip +18 (+16, +13 veya +7) içeriklere erişebiliyor. Bu sebeple her profil için hem isimle, hemde parola ile korumayı aktif etmiş olmanız gerekiyor.

Mesela çocuğunuz Netflix hesap şifrenizi biliyorsa, ebeveyn kontrollerine geçip profil ayarlarını da değiştirebiliyor.

Ayrıca çocuğunuzun elinde bir ininal kart varsa, kendine özel Netflix üyeliği açıp, parola koruması olmadan tüm içeriklere erişme ihtimali de bulunuyor.

Bu ihtimalleri kontrol altına alabilirseniz, Netflix gayet korunaklı bir ortam haline geliyor.

Aksi durumda ise bir dizi yada film izlediğiniz sırada karşınıza hiç beklemediğiniz bir “şey” çıkabiliyor. [Örnek; Altered Carbon, Sex Education, Dark, Paradise PD]

Fakat bu ebeveyn koruması Türkçe dublajda yer alan küfürler için tam bir koruma sağlıyor mu bilemiyorum. İlla ki biraz küfür aradan kaynıyor olabilir. Netflix’in tüm arşivini oturup izleme şansım yok.

Ayarları Nasıl Yapıyoruz?

1) Önce Bir Profil Oluşturuyoruz!

Profil oluşturmak için web sürümünde Profil Yönetimi sayfasına, mobil sürümde Daha fazla > Profili Yönetimi ekranına geçiyorsunuz. Karşınıza profil ekleme, profil düzenleme seçenekleri geliyor.

Buradan yeni bir profil ekliyor, profili Çocuk hesabı olarak işaretliyor, sonra bu oluşturduğunuz profili düzenle diyerek “izin verilen programlar ve filmler” seçeneğini tercihinize göre ayarlıyorsunuz;

  • Sadece küçük çocuklar için,
  • Büyük çocuklar ve daha küçükler için.

Bunu yaptığınızda oluşturduğunuz çocuk profilinde sadece çocuklara uygun içerikler gösteriliyor. Küfürlü, cinsel içerikli, kan, vahşet içeren diziler, filmler yerine çizgi filmler ve aileye uygun diziler, filmler görüntüleniyor.

Netflix'in Yetişkin İçerikleri için Pin ile Aile ve Çocuk Koruması Sağlama

Tabi bunun için profiller arası geçiş yapmanız gerekiyor. (Yada ana profili çocuk hesabı yapacaksınız.)

2) Ve Sonra Parola Korumasını Aktif Ediyoruz!

Pin (Parola) korumasını aktif etmek için web sürümünde Hesap ayarları sayfası altında Ebeveyn Kontrolleri sayfasına, mobil sürümde Daha fazla > Ebeveyn Kontrolleri ekranına geçiyorsunuz.

Netflix'in Yetişkin İçerikleri için Pin ile Aile ve Çocuk Koruması Sağlama

Karşınıza pin (parola) belirleyip, içerik kısıtlaması yapabileceğiniz bölüm geliyor.

  • Önce 4 haneli pin belirliyor,
  • Ardından pin sorulacak içeriklerin yaş sınırını belirliyor,
  • Son olarak da özellikle pin sorulmasını istediğiniz içerikleri sağlama almak için, bunları isimleri ile filtreliyorsunuz.

Netflix'in Yetişkin İçerikleri için Pin ile Aile ve Çocuk Koruması Sağlama

Ayarları tamamladıktan sonra artık çocuğunuz Çocuk profilinde Altered Carbon dizisini yaş kısıtlamasından ötürü göremiyor fakat ola ki Yetişkin profiline geçiş yapıp You dizisini, Rick and Morty dizisini şans eseri gördü; pin koruması eklediğiniz ve çocuğunuz pini bilmediği için, bu içerikleri izleyemiyor.

Netflix'in Yetişkin İçerikleri için Pin ile Aile ve Çocuk Koruması Sağlama

Diyelim ki çocuğunuz ebeveyn kontrollerini değiştirmeye niyetlendi! Bu durumda da Netflix hesabınızın oturum şifresini bilmesi gerekiyor. Yani önlem olarak şifrenizi çocuğunuzla paylaşmamanız şart!

Detaylar için Netflix Yardım Merkezine göz atabilir, konuyla alakalı sorularınızı yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.