LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Odin "system.img" Sorunu ve Cwm "Apply Parsed Perms" Hatası - google-play

Odin ile stock rom yüklerken yükleme işlemi system.img adımında takılıp kalıyorsa ve cwm’den yükleme yaparken de yükleme sırasında Apply Parsed Perms: lsetfilecon of /system/lost+found to… şeklinde bir hata mesajının ardından Installation aborted mesajını görüyorsanız çözümünüz bu yazımda olabilir.

Öncelikle soruna değinelim sonra çözüm yöntemi ve önerilerimi paylaşayım.

Bu sorunlarla Samsung Galaxy S3 telefonumda, LineageOS 14.1 custom rom‘undan Samsung stock rom’una geçmeye çalışırken karşılaştım. Odin ile başlattığım Android 4.3 stock rom yüklemesi System.img adımında takılıp kaldı.

Odin "system.img" Sorunu ve Cwm "Apply Parsed Perms" Hatası - google-play

(Normalde en fazla 10 dakika sürer ve yükleme biterdi. Bu şekilde 30 dakikadan fazla kaldı.)

Telefonun pc bağlantısını kesince telefon doğal olarak aşağıdaki uyarı mesajını göstermeye başladı.

Firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again.

Odin "system.img" Sorunu ve Cwm "Apply Parsed Perms" Hatası - google-play

Çözüm için ne yaptım?

Telefonu Download moduna alarak bilgisayarda Odin üzerinden root yüklemesi yaptım. Her telefonun, tabletin root paketi farklı olabildiği için bu adımı kendiniz halledeceksiniz. Eğer Galaxy S3 kullanıyorsanız aşağıdaki yazıma bakarak aynı şekilde root yüklemesini yapabilirsiniz.

>> Samsung Galaxy S3 GT-i9300 Nasıl Root Edilir?

Root yüklerken cwm veya twrp kurtarma moduda yüklenmiş olabilir. Bazı paketlerde kurtarma moduda oluyor. Eğer kurtarma moduda yüklendiyse telefonunuz yükleme sonrası Samsung (yada telefon markanız neyse onun) açılış ekranında takılı kalacak.

Çünkü rom yükleme işlemi sakata girdi ve telefonda şuan hiçbir rom yok. Sadece kurtarma modu ve download modu çalışıyor. (Önceden kurtarma modu da çalışmıyordu.)

 1. Root ile kurtarma modunu düzeltebildiyseniz, kurtarma moduna girebiliyorsanız kurtarma modundan cihazınızla uyumlu bir custom rom yüklemeyi deneyin.
 2. Root sonrası hiç bir şey olmadıysa Odin ile cwm veya Twrp kurtarma modunu yükleyin. Tekrar kurtarma moduna girmeyi deneyin. Kurtarma moduna girebilirseniz cihazınızla uyumlu bir custom rom yüklemeyi deneyin.

Eğer yukarıdaki adımlardan olumlu sonuç alırsanız kurtuldunuz.

Eğer yukarıdaki adımlarda sorun varsa devam edelim.

Cwm üzerinden custom rom yüklemeyi denediniz ve şu hata ile karşılaştınız;

ApplyParsedPerms: lsetfilecon of /system/lost+found to u:object_r:system_file:s0 failed: Operation not supported on transport endpoint script aborted: set_metadata_recursive: some changes failed set_metadata_recursive: some changes failed E:Error in /sdcard/cm-12-20141130-UNOFFICIAL.zip
(Status 7) Installation aborted.

Bu hata yüklemeye çalıştığınız rom ile kurtarma modunun uyumsuzluğundan kaynaklanıyor. Yani Cm12, Cm13, LineageOS14.1 gibi romları Cwm gibi kurtarma modları ile yükleyemiyorsunuz. (Philz Touch’da da sorun çıkabilir.)

Çözüm olarak cihazınızla uyumlu bir TWRP kurtarma uygulaması bulun ve Odin yada doğrudan kurtarma modundan yükleyin. Sonrasında custom rom yüklemeyi tekrar deneyin.

Sırayla anlattığım sorunları yaşadım ve anlattığım şekilde çözdüm. Telefon sorunsuz şekilde çalışıyor.

 1. Eğer benim izlediğim yol işinizi görmezse ve Samsung marka bir cihazda sorun yaşadıysanız bilgisayarınıza Samsung Kies kurarak Kies üzerinden telefonu kurtarmayı deneyin.
 2. İşe yaramazsa Twrp sürümünüzü değiştirin yada Cwm’de kaldıysanız CM12 yerine CM11 custom rom bulmaya bakın. Bulamıyorsanız tekrar Odin ile Stock rom yüklemeyi deneyin.

Anlattığım sırada ilerlerken stock rom yüklemesinde tekrar sorun yaşadığım için sizlere de öneri olarak custom rom önerdim. Fakat bundan sonrasında ne olacak? Stock rom yüklemeye çalışınca sürekli sorun mu çıkacak henüz bilmiyorum. Eğer yakın zamanda stock rom yüklemeyi denersem, sonucu buradan güncelleme başlığı ile paylaşacağım.

Teknik adımlar; Odin, Root, Cwm, Twrp, telefonu Download moduna, Kurtarma moduna alma vb. şeylere yabancıysanız yardımcı olmaya çalışırım fakat cihazınızı daha çok bozabilirsiniz. Zaten bu işlerden anlıyorsanız açıklamam gereken birşey yok sanırım.

Sizinde konuyla alakalı eklemek istedikleriniz ve sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 12 Haziran 2017 tarihinde yayımlanmıştır.


  Emre 14 Ocak 2018, 19:12

  Sen varya adamsın ya 2 gündür uğraşıyorum konu açmadığım forum kalmadı bir allahın kulu şu şekilde yardımcı olmamıştı çok ama çok sağol ALLAH razı olsun

  Lordiz 14 Ocak 2018, 21:24

  @Emre; Rica ederim. Yardımcı olabildiğime sevindim.

  Akın 24 Mart 2018, 14:55

  Kardeşim custom rom için root gerekli fakat senin dediğin gibi root atıyorum ama bi sıkıntı var root işleminin tamamlanması için telefona girilmesi lazım fakat bende telefon açılmıyor bu yüzden root işlemi de onaylanmıyor bu olay zincirinde oluşanlardan dolayı da custom rom yükleyemiyorum :((

  Lordiz 24 Mart 2018, 21:15

  @Akın; Telefon sağlam ise root atabilirsiniz ve onay gerekmez. Telefonda sorun varsa Odin ile orijinal stock rom yüklemeyi denersiniz. Stock rom yüklenmez yada yüklendiği halde telefon açılmazsa bu sefer mecbur teknik servise götürürsünüz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019