Odin “system.img” Sorunu ve Cwm “Apply Parsed Perms” Hatası

Odin "system.img" Sorunu ve Cwm "Apply Parsed Perms" Hatası

Odin ile stock rom yüklerken yükleme işlemi system.img adımında takılıp kalıyorsa ve cwm’den yükleme yaparken de yükleme sırasında Apply Parsed Perms: lsetfilecon of /system/lost+found to… şeklinde bir hata mesajının ardından Installation aborted mesajını görüyorsanız çözümünüz bu yazımda olabilir.

Öncelikle soruna değinelim sonra çözüm yöntemi ve önerilerimi paylaşayım.

Bu sorunlarla Samsung Galaxy S3 telefonumda, LineageOS 14.1 custom rom‘undan Samsung stock rom’una geçmeye çalışırken karşılaştım. Odin ile başlattığım Android 4.3 stock rom yüklemesi System.img adımında takılıp kaldı.

Odin "system.img" Sorunu ve Cwm "Apply Parsed Perms" Hatası

(Normalde en fazla 10 dakika sürer ve yükleme biterdi. Bu şekilde 30 dakikadan fazla kaldı.)

Telefonun pc bağlantısını kesince telefon doğal olarak aşağıdaki uyarı mesajını göstermeye başladı.

Firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again.

Odin "system.img" Sorunu ve Cwm "Apply Parsed Perms" Hatası

Çözüm için ne yaptım?

Telefonu Download moduna alarak bilgisayarda Odin üzerinden root yüklemesi yaptım. Her telefonun, tabletin root paketi farklı olabildiği için bu adımı kendiniz halledeceksiniz. Eğer Galaxy S3 kullanıyorsanız aşağıdaki yazıma bakarak aynı şekilde root yüklemesini yapabilirsiniz.

>> Samsung Galaxy S3 GT-i9300 Nasıl Root Edilir?

Root yüklerken cwm veya twrp kurtarma moduda yüklenmiş olabilir. Bazı paketlerde kurtarma moduda oluyor. Eğer kurtarma moduda yüklendiyse telefonunuz yükleme sonrası Samsung (yada telefon markanız neyse onun) açılış ekranında takılı kalacak.

Çünkü rom yükleme işlemi sakata girdi ve telefonda şuan hiçbir rom yok. Sadece kurtarma modu ve download modu çalışıyor. (Önceden kurtarma modu da çalışmıyordu.)

  1. Root ile kurtarma modunu düzeltebildiyseniz, kurtarma moduna girebiliyorsanız kurtarma modundan cihazınızla uyumlu bir custom rom yüklemeyi deneyin.
  2. Root sonrası hiç bir şey olmadıysa Odin ile cwm veya Twrp kurtarma modunu yükleyin. Tekrar kurtarma moduna girmeyi deneyin. Kurtarma moduna girebilirseniz cihazınızla uyumlu bir custom rom yüklemeyi deneyin.

Eğer yukarıdaki adımlardan olumlu sonuç alırsanız kurtuldunuz.

Eğer yukarıdaki adımlarda sorun varsa devam edelim.

Cwm üzerinden custom rom yüklemeyi denediniz ve şu hata ile karşılaştınız;

ApplyParsedPerms: lsetfilecon of /system/lost+found to u:object_r:system_file:s0 failed: Operation not supported on transport endpoint script aborted: set_metadata_recursive: some changes failed set_metadata_recursive: some changes failed E:Error in /sdcard/cm-12-20141130-UNOFFICIAL.zip
(Status 7) Installation aborted.

Bu hata yüklemeye çalıştığınız rom ile kurtarma modunun uyumsuzluğundan kaynaklanıyor. Yani Cm12, Cm13, LineageOS14.1 gibi romları Cwm gibi kurtarma modları ile yükleyemiyorsunuz. (Philz Touch’da da sorun çıkabilir.)

Çözüm olarak cihazınızla uyumlu bir TWRP kurtarma uygulaması bulun ve Odin yada doğrudan kurtarma modundan yükleyin. Sonrasında custom rom yüklemeyi tekrar deneyin.

Sırayla anlattığım sorunları yaşadım ve anlattığım şekilde çözdüm. Telefon sorunsuz şekilde çalışıyor.

  1. Eğer benim izlediğim yol işinizi görmezse ve Samsung marka bir cihazda sorun yaşadıysanız bilgisayarınıza Samsung Kies kurarak Kies üzerinden telefonu kurtarmayı deneyin.
  2. İşe yaramazsa Twrp sürümünüzü değiştirin yada Cwm’de kaldıysanız CM12 yerine CM11 custom rom bulmaya bakın. Bulamıyorsanız tekrar Odin ile Stock rom yüklemeyi deneyin.

Anlattığım sırada ilerlerken stock rom yüklemesinde tekrar sorun yaşadığım için sizlere de öneri olarak custom rom önerdim. Fakat bundan sonrasında ne olacak? Stock rom yüklemeye çalışınca sürekli sorun mu çıkacak henüz bilmiyorum. Eğer yakın zamanda stock rom yüklemeyi denersem, sonucu buradan güncelleme başlığı ile paylaşacağım.

Teknik adımlar; Odin, Root, Cwm, Twrp, telefonu Download moduna, Kurtarma moduna alma vb. şeylere yabancıysanız yardımcı olmaya çalışırım fakat cihazınızı daha çok bozabilirsiniz. Zaten bu işlerden anlıyorsanız açıklamam gereken birşey yok sanırım.

Sizinde konuyla alakalı eklemek istedikleriniz ve sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.