Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Nasıl? Nereden Yapılır? Şartlar Neler?

Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Nasıl? Nereden Yapılır? Şartlar Neler?

Koronavirüs (Covid-19) salgınının vatandaşlarımız üzerindeki sosyo-ekonomik yükünü hafifletmek amacıyla Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Pandemi Sosyal Destek Programı başlatıldı. Bu program ile başvuru yapan ve yardıma ihtiyacı olan ailelere eğer açıklanan şartlara uyuyorlarsa 1000 TL maddi destek sağlanıyor. Peki bu şartlar ne? Şartlara uyanlar nasıl ve nereden başvuru yapıyorlar?

Pandemi Sosyal Destek Programı Şartları!

Başvuran kişinin hanesinde yaşayanlarda aşağıdaki şartlarda biri varsa sosyal yardımdan yararlanılamayacak.

 • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten faydalanmamış olmanız gerekiyor.
 • Hanede 5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçilerinden biri olmayacak.
 • Hanede 5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlardan biri olmayacak.
 • Hanede Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir veya aylık alan biri olmayacak. (Yani emekliler faydalanamayacak.)
 • Hanede İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalanan biri olmayacak.
 • Hanede İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanan biri olmayacak.

Değerlendirmeler kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Yani bir haneden sadece bir kişi başvurup 1000 lirayı alabilecek. Aynı haneden birden çok başvuru olursa sadece biri dikkate alınacak.

Destek Programına Nasıl ve Nereden Başvurulur?

Yukarıdaki şartlara baktınız ve durumunuzun yardım almaya uygun olduğunu gördünüz. Peki nereden nasıl başvuracaksınız?

 • Başvurular e-devlet sitesi turkiye.gov.tr üzerinden yapılacak.
 • Başvuru yapacak kişi tc numarasının son rakamına bakarak doğru zamanda turkiye.gov.tr üzerinden pandemi sosyal destek programı sayfasına gidecek, başvuru formunu dolduracak. (TC Kimlik Numarasının son hanesi; 0 (sıfır) olan vatandaşlar Pazartesi günü, 2 olan vatandaşlar Salı günü, 4 olan vatandaşlar Çarşamba günü, 6 olan vatandaşlar Perşembe günü ve 8 olan vatandaşlar Cuma günü başvuru yapabilecek. Cumartesi ve Pazar günleri herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecek.)
 • Bir evde bir kişi başvuru yaptıysa, aynı aileden başka birinin daha başvurmasına gerek olmayacak.
 • Başvurunuz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından değerlendirilecek ve değerlendirme sonucunu yine e-devlet sitesi üzerinden görebileceksiniz.
 • Vatandaşlar, başvuru süreçlerini e-Devlet üzerinden takip edebilecek. Desteğe ilişkin ödeme zamanı ve şekli daha sonra açıklanacak.
 • Ödeme almaya hak kazandıysanız, ödemeyi PTT dağıtıcıları, kolluk kuvvetleri ve bekçiler eli ile evinizde alacaksınız.

Pandemi Sosyal Destek programına aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilir ve e-devlet şifreniz ile hesabınıza giriş yapıp ön başvurunuzu gönderebilirsiniz.

>> PSD Programı Ön Başvuru Sayfası

PSD Programına Dair EK Duyuru:

“Düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılacaktır.”