Paypal’a Bankamatik Kartı Ekleme ve Alışveriş

Paypal'a Bankamatik Kartı Ekleme ve Alışveriş

Bilindiği üzere Paypal, dünya çapında güvenilirliği kanıtlanmış bir online alışveriş ödeme sistemi. Kısa süre önce Paypal’ın Türkçe yayına başlaması ve Türkiye’deki Paypal kabul eden online alışveriş sitelerinin artması sonucu Paypal’a olan ilgi daha da arttı. Ve sonunda beklediğimiz şey de gerçekleşince Paypal bizler için bulunmaz nimet olup çıktı.

“Beklediğimiz şey”den kastım ne? Tabi ki de Paypal’da bankamatik kartın kullanılabilmesi. Kasım 2012 itibariyle uygulamaya konulan sistem ile artık banka kartı olarak bilinen maestro kartları Paypal hesabımıza ekleyip onaylı kullanıcı olabiliyor ve yurtdışı alışverişlerde dahil pek çok paypal alışverişimizi bu kart üstünden yapabiliyoruz.

>> Paypal, Türkiye’deki Faaliyetlerini Durdurdu!
>> Paypal Sanal Para İşine Girdi! “1 USD = 1 PYUSD”

Bende uzun zamandır bunun gerçekleşmesini bekliyordum ve paypal hesabımı doğru düzgün kullanamıyordum. Hem sistemin çalışıp çalışmadığını test etmek, hem yurtdışı bir alışveriş yapmak için hemen bankamatik kartımı ekledim ve bu süreçte yapılması gerekenleri de sizlere yardımcı olması amacıyla anlatmaya karar verdim.

GÜNCELLEME 2 MAYIS 2016:

Paypal’ın yeni tasarımında kart eklemek daha basit. Aşağıdaki bağlantıya tıklayın veya Paypal hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol menüden “Bankalar ve kartlar” başlığına tıklayın.

https://www.paypal.com/myaccount/wallet

Açılan yeni sayfada ister ilk seçenek üzerinden banka hesap numaranızı ekleyin, isterseniz ikinci seçenekten banka kartınızı ekleyin.

Paypal'a Bankamatik Kartı Ekleme ve Alışveriş

ESKİ ANLATIM:

Paypal’a Banka Kartı Ekleme

Öncelikle şunun altını çizmek istiyorum. Birazdan anlatacağım yolu izleyip banka kartınızı paypal hesabınıza eklemeden önce kartınızın internet alışverişine açık olduğundan emin olun. Eğer kartınız internet üzerinden alışverişe kapalıysa bankanıza gidip kartı internet alışverişine açtırmanız gerekiyor.

Diyelim ki kartınız internet alışverişlerine açık, 3D secure olan online alışveriş sitelerinden sorunsuz alışveriş yapabiliyorsunuz. O zaman aşağıdaki yolu takip ederek kartınızı Paypal’a ekleyebilir ve artık sizde Paypal hesabınızı sınırlamasız, kısıtlamasız kullanabilirsiniz.

1. Paypal hesabınız varsa hesabınızda oturum açın. Paypal hesabınız yoksa bu bağlantı üstünden Paypal’a kayıt olun.

2. Paypal hesabınız açık ise hemen Kullanıcı Profili altından Kredi Kartı ekleyin veya Düzenleyin bağlantısına tıklayın. (Eğer ilk defa paypal’a kayıt olduysanız kayıt aşamasında gelen kart ekleme bölümünden de banka kartınızı ekleyebilirsiniz.)

Paypal'a Bankamatik Kartı Ekleme ve Alışveriş

3. Açılan sayfada Kartı Ekleyin butonuna tıklayın.

Paypal'a Bankamatik Kartı Ekleme ve Alışveriş

4. Şimdiki ekranda ise gerekli alanları doğru olarak doldurup, Kart türü yazan yerde Maestro seçip, Kart Ekleyin butonu ile ekleme işlemini tamamlayın.

Paypal'a Bankamatik Kartı Ekleme ve Alışveriş

5. Kart eklemeyi tamamladığınızda, ad soyad, kart no vd. bilgileriniz de yanlış yoksa Paypal, kartınız üstünden 1.95 Dolar gibi bir test ödemesi alacak ve aldığı parayı, siz onun istediği 4 haneli kodu girdikten sonra Paypal hesabınıza iade edecek. (Yani Paypal’a banka kartı eklemenin size hiçbir maliyeti olmayacak.)

Paypal'a Bankamatik Kartı Ekleme ve Alışveriş

6. Paypal’ın istediği 4 haneli kod, banka kartımız üzerinden yaptığı test kesintisi ile hesabımızda görünüyor ama biz kredi kartı kullanmadığımızdan ve banka kartına ekstre gelmediğinden bu 4 haneli kodu sadece banka çalışanları görebiliyor. (Bankanızdan internet hesabınıza girdiğinizde de bu kodu göreme ihtimaliniz pek yok. Benim denememde online ekstremde kod yerine “Yurtdışı Alışveriş 3D” yazısı yer alıyordu.) Yani bu durumda son işlem için bankamızın çağrı merkezini aramamız ve 4 haneli kodu onlardan rica etmemiz gerekiyor.

Aklınızda olsun: Tabi bu sistem yeni başladığından bazı çağrı merkezi çalışanı arkadaşlar ne istediğimizi tam olarak anlayamayabiliyor ve elimiz boş dönmemize sebep olabiliyorlar. Adı geçen 4 haneli kodu alabilmek için bankamın çağrı merkezini 5 defa aradım ve ilk aramamda görüştüğüm çalışan arkadaş kodu göremezken 2. görüştüğüm arkadaş kodu görebilmişti tabi bu iki görüşme arasında ben Paypal’dan 2. bir kod istediğimden ilk kod işimi görmemişti.

Paypal’ın 4 haneli kodu için dikkat edeceğiniz mevzu da şu; İlgili kodun karşı tarafca görülmesi için 24 saat gibi bir süre geçmesi gerekebiliyor-muş bu nedenle Paypal’ın kesintisinden hemen sonra bankanızı aradığınızda kodun görülmeme ihtimali varmış. Bu nedenle de işinizi sağlama almak için Paypal kesintisinden en az 4-5 saat sonra bankanızın çağrı merkezini aramanızı öneririm. Eğer ilgili kodu göremezlerse 24 saat beklemeli ve sonra bankanızı tekrar aramalısınız. Eğer benim gibi sabırsızlık eder ve yeni bir kod talep ederseniz bu sefer banka çalışanından ilk değil 2. kodu istemeniz gerekir ve onun içinde yine bikaç saat beklemeniz gerekir.

7. Eğer yukarıda anlatılan ışığında 4 haneli kodunuza kavuştuysanız şimdi son aşamaya geçme vakti geldi demektir. Paypal hesabınızda tekrar oturum açın ve ana ekrandaki Onaylı Olun yazan bağlantıya tıklayın ve ardından ekrana gelen kod girme bölümüne 4 haneli rakamı girip Kartı teyit edin butonuna basın. (Eğer 2 veya daha fazla kes kod istediyseniz ve yanlış kodu girdiyseniz Paypal ekranında eski bir kod girdiniz hata mesajı çıkar bu durumda yeni son geçerli kodu almalı onu girmelisiniz.)

Paypal'a Bankamatik Kartı Ekleme ve Alışveriş

Paypal'a Bankamatik Kartı Ekleme ve Alışveriş

Son: Eğer doğru kodu temin edip ilgili alana girdiyseniz artık Paypal hesabınız onaylı olacak ve Paypal geçen yurtdışı alışverişler siteleri de dahil pek çok yerden sorunsuz alışveriş yapabileceksiniz.

Not: Ben Paypal hesabıma kart ekledikten sonra ilk alışverişimi store.steampowered.com üzerinden yaptım ve sağolsun Paypal hiçbir sorun yaşatmadı. Ancak bu her sitede aynı olacağı, tüm yurtdışı paypal alışverişlerinde sorun yaşamayacağımız anlamına gelmez. Bazı siteler Türkiye’den alışverişleri blokladığında o siteden bizim alışveriş yapmamız engellenmiş olabilir. Bu mevzuyu aklınızdan çıkarmayın.

Paypal Güvenliği: Şimdi biz bu hesaba banka kartımızı ekledik peki Paypal hesabımız başka birinin eline geçerse ne olacak? sorusunu kesinlikle soranlar olacaktır. Bununla ilgili fikir aldığım banka çalışanının bana söylediği şu; “İnternet banka hesabınızın ayarlarından sms bildirimini aktif ederseniz her ay 3 TL karşılığında tüm alışverişleriniz size sms ile haber verilir. Birisi kartınızla matikten para mı çekti? İnternetten Paypal yada başka yol ile alışveriş mi yaptı? Hepsinden haberdar olursunuz.”

Her banka için bu sistem varmıdır onu bilmem ama bu yöntemi kullanmak istemezseniz yada kullanma imkanınız yoksa Paypal ve kart güvenliğiniz için yapmanız gereken şey; “Kuvvetli bir şifre oluşturmak.”

Eğer Paypal şifreniz güçlüyse ve kimseye açık bir şekilde onu emanet etmezseniz kimse Paypal hesabınıza girip kartınızla harcama yapamaz. Diyelim ki böyle bir durum yaşandı, o zaman hemen bankanızın çağrı merkezini aramalısınız ve ilgili alışverişleri sizin yapmadığınızı onlara bildirmelisiniz. Bankanızın yapacağı ufak bir araştırma ile o harcamaların hangi ip üstünden yapıldığı ve bu kişinin hangi memlekette, nerede oturduğu bulunacaktır ve paranız size iade edilirken ilgili kişi de emniyet görevlilerine teslim edilecektir.

Konuyla ilgili sorularınız olursa yorum olarak gönderebilirsiniz ancak sorularınızı bilgim dahilinde cevaplayabileceğimi de unutmayın.

>> Paypal ile Alışveriş Yapılabilen Türk Online Alışveriş Siteleri