LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Windows 10'da Görev Çubuğunu Şeffaf Yapma - windows-destek, download-yazilari

2009 yılında yayınladığım yazımda yazının devamındaki farklı bir yazılımı, eski Windows sürümleri için kullanıyorduk, gayet başarılıydı. Tabi aradan seneler geçti, Windows 7, Windows 8 derken en son Windows 10 ile tanıştık. Eski sürüm Windows yaygınlığını yitirdiğinden de yazıyı güncellemenin vakti geldi, geçti.

Güncel durum için kullandığımız uygulamanın adı: TranslucentTB

Windows 8 ve Windows 10’da çalışıyor. Uygulama kurulmuyor ve tıkladığınız gibi sağ alt saatin orada gizleniyor. Simgesine tıklayarak Blur veya Clear seçeneklerini seçerek görev çubuğunun şeffaflığını ayarlayabiliyorsunuz. Clear seçerseniz arkaplan net görünüyor, Blur seçerseniz arkaplan bulanıklaşıyor.

Yukarıda belirttiğim gibi uygulama Windows 8 ve Windows 10’da çalışıyor ancak Windows 7’de de çalışabilir. Deneme şansım olmadı. Ayrıca eskiden yayınladığım yazılım gibi pencereleri, başlat menüsünü transparan yapmıyor. Sadece görev çubuğu için kullanabiliyoruz. İlerleyen süreçte uygulamaya güncellemeler ile farklı özellikler eklenebilir. Takip etmekte yarar var.

>> TranslucentTB İndir

(Uygulamayı yukarıdaki sayfada Downloads başlığı altındaki linklerden indirebilirsiniz.)

>> Windows 10 için 7+ Taskbar Tweaker

Yazının Eski Sürümü..

Birazdan anlatacağım gerçek bir şeffaflıktır vista’daki pencere üst cam efekti değildir. Bu uygulama sistem ayarlarını yapmanızı sağlayarak araç çubuğunu, başlat menüsünü istediğiniz oranda şeffaf yapmanızı sağlar..

Uygulamanın tuş ayarları var örneğin Transparency Popup bölümünde Right click + Alt seçili yani şeffaf yapmak istediğiniz pencere üzerinde önce sağ tuş sonrada alt tuşuna basarsanız menü gelecek orada oranlar var 10 dan 90a kadar seçtiğiniz oranda o pencere şeffaf olacak ayarları eskiye çevirmek içinde uygulamayı aktif edip yine sağ tuş + alt yapıp No glass efect seçerseniz efekt iptal olacaktır…

>> Cam Efekt Uygulamasını İndir

Bağlantı sorun verirse yorum yazmanız yeterli..

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 23 Nisan 2009 tarihinde yayımlanmıştır.


  bshdoo 26 Temmuz 2012, 18:51

  sag tık yaptıgımda seffaflastrma butonu gitmiyo onu nasil yok edicem ?

  admin 04 Ağustos 2012, 12:38

  @bshdoo; Yazıyı yayınladığımda XP kullanıyordum şuan Windows7 kullanıyorum bu nedenle uygulamayı deneme imkanım yok ekran görüntüsü eklerseniz sorunu anlar yardım etmeye çalışırım.

  CEMALİ YILMAZ 27 Ağustos 2015, 18:41

  BİR İŞE YARADIĞI YOK LAN NASIL KALDIRILIYOR BU

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019