Plaka veya Şasi Numarasından Hasar Sorgulama

Plaka veya Şasi Numarasından Hasar Sorgulama

İkinci el bir araç alacaksınız yada aracınızı ikinci el olarak satışa çıkaracaksınız, bu durumda o aracın geçmiş hasar durumunu sorgulamanız şart. Çünkü ikinci el satışta aracın hasar durumu en önemli mevzu. Hasar sorgusu yaparak bir aracın daha önce bir kazaya karışıp karışmadığını, karıştıysa kaza tarihini, kaza nedenini ve hasar tutarını kolayca öğrenebilir, bu sayede satın alma sürecinizi yada satış sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. 

>> Araç Kilometre ve Araç Muayene Sorgulama

Satın almayı düşündüğünüz aracın hasar kaydı olmadığını yada az hasarlı olduğunu öğrenerek diğer seçenekleri eleyebilir, doğru araca odaklanabilir yada hasarsız aracınızın hasar sorgusunu ilanınıza ekleyerek potansiyel alıcıların ilanınıza odaklanmasını ve diğer seçenekleri elemesini sağlayabilirsiniz.

Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç hasarı sorgulamak için bir çok yol mevcut. Fakat bu yolların hepsi ücretli. Sms göndererek yada web üzerinden form doldurarak yapılan sorgular en basit yöntemler.

Eğer internete erişiminiz yoksa sms yolunu izler, sms ile değilde kredi kartı ile web üzerinden sorgulama yapmak isterseniz de güvenilir sorgulama formlarına yönelirsiniz. Peki hangi numaradan? hangi siteden? kaç tl’ye sorgu yaparız?

Uyarı: Sonradan plaka değişikliklerine karşı imkan varsa şasi numarası üzerinden sorgulama yapmak daha mantıklı olacaktır.

SMS Sorgulama Yöntemi: 

İlk ve en basit yöntem sms ile sorgulama yapmak. Bunun için Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone aynı numarayı kullanıyorlar. Numaranın aynı olması gibi sorgulama yöntemi de, ücretlendirme de aynı. Ve hepsi verilerini Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden alıyorlar.

Sms ile plaka üzerinden hasar sorgulamak için; sorgu yapılacak araç plakasını bitişik olarak yazıyor ve mesajı 5664’e gönderiyorsunuz. (Gsm operatörünüzün hangisi olduğu önemli değil.)

35LRDZ2018 > 5664

Sms ile şasi numarası üzerinden hasar sorgulamak için; mesajınıza önce HASAR S yazıyor bir boşluk bırakıp sorgu yapılacak aracın şasi numarasını ekleyerek mesajınızı 5664’e gönderiyorsunuz. (Gsm operatörünüzün hangisi olduğu önemli değil.)

HASAR S ABC987DEF12345 > 5664

Ücretlendirme: Hizmetin her bir sms için vergiler dahil ücreti 7 TL. Bu ücret telefon faturanıza yansıtılır yada ön ödemeli hattınızda yeterli bakiye varsa oradan düşülür. Abonelik vb. bir durum olmadığından siz tekrar sorgulama yapana kadar başkaca bir kesinti olmaz.

Aracın markası, modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre gibi bilgileri de öğrenmek isterseniz DETAY boşluk plaka no yazıp, mesajınızı 5664’e göndererek yine bu bilgilere ulaşabilirsiniz. (Gsm operatörünüzün hangisi olduğu önemli değil.)

DETAY 35LRDZ2018 > 5664

Aynı şeyi plaka yerine şasi no ile de yapabilirsiniz. DETAY S boşluk şasi numarası > 5664.

DETAY S ABC987DEF12345 > 5664

Daha fazla sorgulama detayı ve bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakabilirsiniz.

Faydalı bağlantılar: 

http://www.vodafone.com.tr/Servisler/bilgi-ve-eglence-servisleri/hasar-sorgu-5664.php
https://www.turkcell.com.tr/servisler/mobil-hasar-sorgulama#detaylibilgi
https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/servisler/sayfalar/icerik-servisleri/hasarli-arac-sorgulama-servisi.aspx
https://sbm.org.tr/tr/Sayfalar/SMSSorgulamalari.aspx

Web Sorgulama Yöntemi:

Sms ile sorgulama yapmak istemiyorsanız, ücreti faturanıza yansıtmak yada ön ödemeden düşürmek istemiyorsanız web sorgulama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bunun için bir sürü seçenek var ama bilinen, sıkça kullanılan ve güvenilir yöntemleri tercih etmeniz önemli.

İlk seçenek: Sigortam360.com

Bu site Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne ait. Yani sms ile yaptığınız sorguların verileri de, web üzerinden yapacağınız sorgularında verileri buradan geliyor. Aradaki tek fark, bu sitenin diğerlerine göre daha az fiyat çıkarması.. Sigortam360’da her sorgulama 5 TL, diğerlerinde farklı farklı.

Siteye giriyorsunuz, karşınıza gelen formda plaka yada şasi no seçip, bilgileri girdikten sonra sorgula butonuna tıklıyorsunuz. Üye olarak yada üye olmadan ad soyad, mail bilgilerini girerek sorgu adımlarına devam ediyor ve son aşamada kredi kartı ile 5 TL sorgu ücretini de ödeyerek sorgulamayı tamamlıyorsunuz.

Web üzerinden sorgulama böyle teferruatlı olduğu için genelde sms yöntemi tercih ediliyor fakat bu yöntemi de tercih edenler mevcut.

İkinci seçenek: Sahibinden.com

Sahibinden.com’u bilmeyen yoktur. Web üzerinden ikinci el satışın en iyilerinden birisi. Ancak sorgu verilerini Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden almasına rağmen Sigortam360’a göre biraz daha yüksek ücret talep ediyorlar. Sahibinden.com’da her sorgunun bedeli 6,5 TL.

Sigortam360’da olduğu gibi forma plaka yada şasi numarası giriyor, ücreti ödeyip sorguyu tamamlıyorsunuz.

DİKKAT: Bazı araç sahipleri araçlarında hasar kaydı çıkmaması için kaza yapan aracı karşı taraf ile anlaşarak doğrudan sanayiye götürüp yaptırmakta, bu sayede araç hasar bilgisi sigorta birliğinin bilgi havuzuna düşmemektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak ve işinizi sağlama almak için aracınızı güvenilir bir ekspertize sokmanız da yarar var. Bildiğiniz bir ekspertiz yok ise aracı araç sahibinin değil, sizin seçeceğiniz herhangi bir ekspertize götürün.

Konuyla alakalı yeni ve güvenilir seçenekler keşfedersem yazımda güncelleme yapacağım. Fakat sizinde eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.