PTT ile Araç Kilometre ve Araç Muayene Sorgulama

PTT ile Araç Kilometre ve Araç Muayene Sorgulama

PTT ve Ulaştırma bakanlığı arasında yapılan protokol sayesinde artık araç sahipleri ile ikinci el araç alacak olanlar kilometre sorgularını, araç muayene sorgulamalarını ePtt-Avm web sitesi üzerinden yada PTT’nin Hgs mobil uygulaması üzerinden yapabilecekler. Tabi sorgulamanın bir bedeli olacak, her sorgulama için 5 TL ödeyeceksiniz. Peki nasıl yapacaksınız?

>> Plaka veya Şasi Numarasından Hasar Sorgulama

Diyelim ki ikinci el bir araç almak istiyoruz ve aracın kilometre bilgisinin doğru olup olmadığını, kilometrede oynama yapılıp yapılmadığını doğrulamak istiyoruz. Bu durumda iki seçenekten birine yönelecek ve kredi kartımızı yanımızda hazır edeceğiz.

Ne yazık ki şimdilik sorgulama bedelini kredi kartı ile alıyorlar. Keşke mobil ödeme de kullansalar..

Web sitesi üzerinden sorgulama:

Sorgu işlemini PTT’nin web sitesi üzerinden ve masaüstü bilgisayarınızdan bağlanarak yapmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya gidecek;

  • Plaka no / Şasi no seçimi yapacak,
  • Bir alt kutucuğa plaka numarasını yazacak,
  • Sonucu eposta olarak da almak istiyorsanız bir alt kutuya da eposta adresinizi yazacak,
  • Araç Km Sorgula butonuna basarak ödeme formuna geçeceksiniz.
  • Ödeme formunda ise normal kartlı ödeme prosedürünü tamamlayıp, sorgulama ücreti 5 tl’yi ödeyerek, bu sırada sorgu işlemini başlatmış olacaksınız.

>> Web sitesi üzerinden KM/Muayene Sorgula

Site resmi PTT web sitesi olup, 256 bit ssl şifreleme kullanmaktadır. Bu sebeple korkmanıza, çekinmenize gerek yok. Fakat içiniz rahat etmiyorsa limitinizi kendinizin belirleyeceği bir sanal kart kullanabilirsiniz. Sorgulama sonucu 24.07.2013 tarihinden sonraki kayıtları kapsamaktadır.

Mobil uygulama üzerinden sorgulama: 

Masaüstü bilgisayarla uğraşmak istemiyorsunuz yada mobil durumdasınız. Bu durumda PTT’nin Hgs uygulamasına yöneleceksiniz. Ve yine sorgulama için 5 TL ödeyeceksiniz.

  • Kartınız yakınlardaysa aşağıdaki bağlantıdan PTT’nin HGS uygulamasını mobil cihazınıza indirip, uygulamayı açın,
  • Ana sayfadaki Araç KM Sorgula butonuna basın,
  • Plaka no yada Şase no seçimi yapın,
  • Alt kutucuğa plakayı yazın ve Araç Km Sorgula butonu ile ödeme ekranına geçin,
  • Ödeme ekranında ise normal kartlı ödeme prosedürünü tamamlayıp, sorgulama ücreti 5 tl’yi ödeyerek, bu sırada sorgu işlemini başlatın.

>> Android cihazlar için HGS uygulaması
>> Apple cihazlar için HGS uygulaması

HGS uygulaması, PTT’ye ait resmi bir uygulama olup, yine 256 bit ssl şifreleme kullanmaktadır. Bu sebeple korkmanıza, çekinmenize gerek yok. Fakat içiniz rahat etmiyorsa yine limitini kendinizin belirleyeceği bir sanal kart kullanabilirsiniz. Ayrıca sorgulama sonucu 24.07.2013 tarihinden sonraki kayıtları kapsamaktadır.

PTT ile Araç Kilometre ve Araç Muayene Sorgulama

NOT: Konuya tam hakim değilim ama sanırım km sorgulama hizmetini şimdilik sadece PTT veriyor. Bu sebeple yazımda sadece onu paylaşabildim. Sonraki zamanlarda farklı alternatif yollar, yöntemler bulur yada öğrenirsem yazımda gerekli güncellemeleri yapacağım.