Portal Savaşları “Splitgate: Arena Warfare”, Steam’de Yayınlandı!

Portal Savaşları "Splitgate: Arena Warfare", Steam'de Yayınlandı!

Eski bir Portal fanı olarak birkaç aydır merakla bu oyunu bekliyor, oyun hakkındaki gelişmeleri resmi Discord grubundan izliyordum ve nihayet beklenen oyun Splitgate, Steam’de ücretsiz olarak yayımlandı. Fps türüne yeni bir aksiyon katan oyun bir çok modu desteklerken ayrıca çevrimiçi oynama haricinde botlarla oynama imkanı da sunuyor.

Nedir Bu Oyunun Aksiyonu?

Tabi ki Portal! Oyun boyunca Q ve E tuşlarını kullanarak portallar açıyor, uzun bir mesafeyi kısa sürede kat ediyor, hatta akıllıca tercihler yaparsanız oyun boyunca rakibinizi epey bir afallatıyorsunuz. Mesela rakibiniz sizi karşıdan mı bekliyor? Bir portal açıyor ve tam arkasından çıkıveriyorsunuz! Tıpkı Valve’nin Portal oyunu gibi.

Oyun 24 Mayıs 2019 tarihinde Steam’de yayımlandı ve oyunu denemeden yazı yazmak istemedim bu sebeple iki gün gecikmiş oldum. Fakat denemediğim bir oyunu da sizlere öneremezdim tabi ki..

Nasıl Bir Oyun Splitgate?

 • Oyun, Unreal Engine grafik motoru ile geliştiriliyor. Oyunun grafikleri gayet iyi.
 • Ücretsiz sürüm ve ücretli sürümü mevcut. Fakat ücret ödediğinizde oynanış açısından üstünlük kazanmıyorsunuz. Sadece kozmetik geliştirmeler kazanıyor ve oyun geliştiricilerini desteklemiş oluyorsunuz.
 • Oyunun bilgisayarınızda kapladığı alan 19 GB. Ancak indirme boyutu 5 GB ve 1 GB’lık bir ekran kartı ile rahatlıkla oynanabiliyor.
 • Oyunda 2 takım, 9 silah, 8 harita ve birden fazla oynanabilir mod var.
 • Oynanış açısından oynaması çok keyifli fakat Quake, Overwatch gibi oyunları sevmiyorsanız muhtemelen bunu da sevmeyeceksiniz. Çünkü çok hareketli.
 • Oyun, online dereceli oynanabiliyor ve diğer taraftan isterseniz lan game üzerinden botlu maç başlatabiliyorsunuz. Fakat yinede aktif internet bağlantısı gerekiyor.
 • Oyunu oynaması kolay, keyifli. Ancak ilk başlarda kesinlikle zorlanıyorsunuz. Çünkü portallardan geçerken çıkacağınız yönü iyi hesaplamanız gerekiyor. Aksi halde rakibin önüne çıkacağım derken ona sırtınızı dönebilir ve bunun sonucunda ölebilirsiniz.
 • Oyuna alıştıktan sonra ise portallar sayesinde kill almak aşırı keyif veriyor.
 • Oyundaki 8 harita uzay temalı olduğundan biraz kafa karıştırıyor ancak eğlenceliler. Favori haritalarım; Atlansit, Pantheon, Saw Stadium ve Outpost.
 • Silahlar arasında favorim assault rifle ve pistol.
 • Modlar arasında ise seçim yapamıyorum, neredeyse hepsi ayrı güzel.

Splitgate: Arena Warfare Modları!

Oyunda birçok mod var ve hepsi kendine göre ayrı eğlenceli. Tek tek aklımda kaldığı kadarıyla sizlerle paylaşmam gerekirse;

 • Deathmatch ve Capture Flag modlarını herkes biliyor. Birisinde takım halinde ya da bireysel katliam yapıyorsunuz, diğerinde karşı takımın bayrağını çalıp kendi bölgenize götürmeye çalışıyorsunuz. (Capture Flag modu botlarla hiç keyifli olmuyor.)
 • King of the Hill: Bu modda belli sürelerde değişen seçilmiş bölgeler var, bu bölgeleri ele geçirmeniz ve orada tutunmanız gerekiyor. Tabi rakiplerde sizi oradan atıp yerleşmeye çalışıyorlar. Bölgeler hangi takımda daha uzun süre kalırsa, oyun sonunda o takım kazanıyor. Benzer bir mod Black Squad oyununda da var.
 • Domination: A, B ve C bölgeleri var. Sırayla bu bölgeleri ele geçirmeye çalışıyorsunuz ve süre sonunda hangi takımda daha çok bölge varsa o takım kazanıyor. (Domination modu botlarla hiç keyifli olmuyor.)
 • Teabag Confirmed: Call of Duty’de Kill Confirmed adı ile bildiğimiz modun bir benzeri olan bu modda ölen oyuncudan asker kolyesi yerine sallama çay poşeti düşüyor ve C tuşu ile bu poşetleri topluyoruz. En çok çay poşetine sahip olan oyunu kazanıyor. (Botlarda poşetleri toplayabiliyor.)
 • Team Swat: Bu modda sadece (sniper) tüfekler var. Başka silah kullanılamıyor.
 • Team instaGib: Bu modda sadece lazer silahı var. Başka silah kullanılamıyor.
 • Oddball: En efsane mod bu bence.. Ben çok keyif aldım. Oddball’da bir adet disko topumuz var, herkes bu topu ele geçirmeye çalışıyor. Topu en uzun süre ölmeden elinde tutan oyuncu ise oyunu kazanıyor. Bu modda topu alıp kaçmak ve saklanmak çok işe yarıyor. Yoksa ortalıkta gezinirseniz anında topu elinizden alıyorlar.

Oyunu oynadığım süreçten aklımda kalanlar bunlar. Yani Splitgate’in bence gideri var. Hemde ücretsiz!

Ancak arada oyunda takılmalar, ses de parazitlenmeler olabiliyor. (Ki güçlü bir bilgisayarım var.)

Splitgate: Arena Warfare İndir!

Splitgate: Arena Warfare, yeni yayımlanmış bir oyun ancak bu haliyle bile harika.. Zamanla yeni modlar, yeni haritalar ve silahlar eklenirse dahada iyi olacaktır.

Spligate: Arena Warfare size uyarsa buyrun bir şans verin. Oyunun Steam bağlantısını hemen aşağıda bulabilir, Lan Game üstünden botlarla alıştırmalara başlayabilirsiniz. (Doğrudan online’da girebilirsiniz ancak oyunun uzmanı olmuş arkadaşlar ile başlarsınız, ilk başlangıç için hiç keyifli olmaz.)

>> Splitgate: Arena Warfare Steam Bağlantısı

Splitgate: Arena Warfare Tanıtım Videosu:

Oyun ile alakalı sorularınız olursa konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.

>> Ücretsiz Call Of Duty Alternatifi “Black Squad”