RTMP FLV Online Stream Yayınları Bilgisayara Kaydetme

RTMP FLV Online Stream Yayınları Bilgisayara Kaydetme

Son zamanlarda pek çok tv kanalı ve internet sitesi canlı yayınlarını özel formatlı rtmp, flv vb. aktarıyor… İzlediğiniz yayını bilgisayara indirmek isterseniz sonucu hüsran oluyor, birçok yazılım yayınları ne yazık ki sağlıklı şekilde indiremiyor, kaydedemiyor. 

Bu işler için normalde Orbit downloader yazılımı gayet başarılı sonuçlar veriyordu ancak son dönemde Orbit downloader bu tarz sitelerde sınıfta kaldı. Bende boş bir vaktime denk getirip Orbit Downloader alternatiflerini araştırmaya başladım.. Araştırmamın sonucu denediğim 6 yazılımdan 3 tanesi özel formatlı yada 2-3 dakikalık parçalara ayrılmış yayınları kayıt edebilirken, bir tanesi pek çok sitedeki yayınları başarılı bir şekilde bilgisayara kayıt edebildi..

Kullanılan Yazılımlar;

- Orbit Downloader, 
- WMRecorder, 
- TubeDigger, 
- FLV Recorder, 
- Replay Media Catcher, 
- Jaksta Streaming Media Recorder.

Yukarıda adı geçen yazılımlar internet üzerinden izlenen pek çok videoyu ve anlık yayını kayıt edebiliyor.. Ancak bazı siteler özel yöntemleri ile yayının geldiği url’yi gizlediğinden birkaçı kullanım dışı kalıyor.

Güncelleme: Alternatif olarak ücretsiz Chrome eklentisi olan Stream Video Downloader‘ı da deneyebilirsiniz.

Peki hangisini kullanmalıyız? Hangisi daha iyi?

Güncelleme: Eylül 2015 itibari ile Windows 10’da en düzgün çalışan yazılım Replay Media Catcher 6.

Yukarıda adı geçen yazılımlardan Orbit downloader Youtube vb. pek çok video sitesinden videoları bilgisayara indirmenizi sağlıyor fakat anlık yayınlarda pek işe yaramıyor.

İkinci sıradaki yazılım WMRecorder, internet üstünden gelen radyo ve tv yayınlarını başarılı bir şekilde kayıt edebiliyor ancak bazı sitelerde özel kurallar eklemeniz gerekiyor. Aksi halde yayını alamıyor. Yazılımın satış fiyatı 50 Dolar..

Üçüncü sıradaki yazılım TubeDigger, şifreli url’den gelen yayınları kayıt edebiliyor ancak demo sürüm kullandığınızda sadece belirlenen süre kadar kayıt yapabiliyorsunuz ve full sürümünü internette bulmanız, bulup da düzgün çalıştırmanız zor.. Yazılımın full sürüm satış fiyatı 25 Dolar..

Dördüncü sıradaki yazılım FLV Recorder, Youtube videoları ve diğer yayınlarda hiçbir işe yaramıyor. Yazılımın full sürüm satış fiyatı ek paketler ile 18 – 50 Dolar arasında değişiyor. Artık kim alacaksa..

Beşinci sıradaki yazılım Replay Media Catcher, arayüzü ile bundan bir sonraki yazılım Jaksta Streaming Media Recorder’a benziyor ve muhtemelen çalışma sistemleri birebir aynı. Ancak bu yazılımda full sürüm olarak kullanmadığınızda yayınları demo sürüm imkanlarıyla kayıt ediyor.. (%50 kayıt) Yazılımın satış fiyatı 40 Dolar..

Ve sonuncu yazılım Jaksta Streaming Media Recorder, yukarıda adı geçen iki başarılı yazılım TubeDigger ve Replay Media Cathcer gibi bu programda özel korunan, url’si gizlenen, parçalara bölünen yayınları başarılı bir şekilde bilgisayara (flv olarak) kayıt ediyor ve full sürümünü satın alamasanız da internette bulma imkanınız var. Yazılımın satış fiyatı ise 40 Dolar.. (İsterseniz videoyu dönüştürüp kayıt etme özelliği de var.)

NOT: Jaksta Streaming Media Recorder Tvarsivi.com yayınlarını da başarılı bir şekilde kayıt ediyor ancak tvarsivi.com sisteminde yayın 1’er dakika parça parça aktarıldığından indirmelerde parça parça oluyor yani daha sonrasında hepsini birleştirme araçlarıyla bir araya getirmeniz gerekiyor. Bu iş içinde Xilisoft Video Converter Ultimate yazılımını kullanabilirsiniz.

NOT 2: Yazıda adı geçen yazılımların indirme bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz ancak Orbit Downloader hariç diğerlerinin demo sürüm olduğunu unutmayın ne yazıkki bu yazımda sadece demo sürüm paylaşabiliyor, full sürümlere ait bağlantıları veremiyorum. Ancak biraz araştırma yaparsanız Google üzerinden Jaksta Streaming Media Recorder’ı bulabileceğinizi söylemek isterim.

Orbit Downloader 
WMRecorder 
TubeDigger 
FLVRecorder (Link gereksiz) 
Replay Media Catcher 
Jaksta Streaming Media Recorder

Bu konuyla ilgili kullandığınız, bildiğiniz başka yazılımlar var ise yazıya ek oluşturması için isimlerini bizlerle paylaşabilirsiniz.