Samsung Galaxy S3 GT-i9300’e Odin ile TWRP Yükleme

Samsung Galaxy S3 GT-i9300'e Odin ile TWRP Yükleme

Samsung Galaxy S3 akıllı telefonunuza custom (yani özelleştirilmiş) rom yüklemek istiyorsunuz, fakat bunun öncesinde cihazı root etmeniz, ardından gelişmiş kurtarma yazılımı TWRP kurmanız gerekiyor. Root’u bu yazımda anlatmıştım, o yazımdan (yada başka yerden) bakarak root’u aştıysanız sıra geldi TWRP’ye.. Peki TWRP nasıl yüklenir? Hemen bakalım..

TWRP Yüklüyoruz;

1. Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan TWRP imaj dosyasını ve Odin yazılımını indirelim.

(ROOT konusundan ROOT paketini indirdiyseniz tekrar indirmeniz gerekmiyor.)

>> TWRP + Root + Odin İndir

2. Telefonumuzu download moduna alalım;

Download modu için telefonu kapatın, Ses kısma (alt) + Home (orta tuş) ve Power (aç/kapa) tuşuna aynı anda basarak download mod notu gelene kadar bekleyelim.

Download moda giriş ekranı geldiğinde Volume.. yazan bir ekran olacak karşınızda, hemen ses yükseltme (üst) tuşuna basarak download moduna girişi onaylayalım. Download mod açıldığında ekranın ortasında yeşil renkte Downloading… yazıyor olacak.

2. Şimdi telefonu usb kablo ile bilgisayara bağlayalım ve bilgisayar üzerinden Odin yazılımını açalım.

3. Odini açtığımızda uygulama ekranında şunlara dikkat edelim;

– ID:COM yazan bölümde mavi renk port seçimi görünüyor olmalı ve bu kutucuk içerisinde 0:[COM4] şeklinde port numarası yazıyor olmalı. Port numarası 5’de olabilir 1’de.. (Eğer port numarası görünmüyor, kutucukların hepsi boş ise bilgisayara Samsung mobile driver kurmalı, bilgisayarı tekrar başlatmalısınız. Samsung driver işe yaramazsa Kies yazılımını kurmalısınız. Yine olmazsa farklı bir usb kablo ve usb girişinden deneme yapmalısınız. Son seçenek olarakda farklı bir bilgisayar varsa root işlemini o bilgisayarda yapmalısınız.)

– Option kısmında sadece Auto Reboot ve F. Reset Time seçili olmalı. Diğerlerinde tik olmamalı.

– Root işlemi için gereken tar uzantılı dosya zipten çıkarılmamalı ve öylece PDA butonundan seçilmeli.

4. Eğer yukarıdaki detaylarda sorun yoksa Start butonu ile TWRP yüklemesini başlatalım.

Samsung Galaxy S3 GT-i9300'e Odin ile TWRP Yükleme

5. Yükleme işlemi kısa sürede bitecek ve telefonumuz yeniden açılacak. Artık telefonumuzda TWRP kurtarma yazılımı mevcut. Telefonu kurtarma moduna alıp istediğimiz rom yüklemesini yapabiliriz.

Galaxy S3 için Kurtarma Modu; 

Kurtarma modu açmak için Ses yükseltme (üst) + Home (orta tuş) ve Power (aç/kapa) tuşlarına aynı anda basmalı, Samsung logosu göründükten sonra 3 saniye sayıp tuşları bırakmalıyız. (Aksi halde kurtarma modu yerine telefon normal olarak açılacak.)

Ve Standart Uyarılar;

– Kurtarma modu olarak Twrp öneriyorum. Bu sebeple de anlatımımda sadece ona yer verdim. Twrp yerine Cwm Recovery veya PhilZ Touch Recovery kurmak isteyenler olursa, ilgili kurtarma yazılımlarının odin versiyonlarını bulup Odin ile aynı şekilde yükleyebilirler.

– Twrp kurabilmeniz için önce root işlemini yapmış olmanız ve telefonunuzun en az %50 civarı şarjı dolu olması gerekiyor ki işlem sırasında sorun yaşamayın.

Sorularınız olursa konu altından yorum olarak gönderebilirsiniz.

>> Samsung Galaxy S3 GT-i9300 Nasıl Root Edilir?

>> Samsung Galaxy S3 İçin Lineage OS 14.1