Samsung Galaxy S3 Rehber Sorununa Çözüm

Samsung Galaxy S3 Rehber Sorununa Çözüm

Samsung’un dünya çapında 40 milyon adet satarak “en çok satan akıllı telefon” ünvanını kazandığı ürünü Galaxy S3’ün bazılarında rehber sorunu yaşanıyor ve rehber ile numara çevirici tuş takımı gecikmeli olarak açılıyor. Son gelen Android güncellemesi ile de sorun çözülmüş değil ve bazı S3 kullanıcılarına bakılırsa rehberin açılması bazen 1 dakikayı buluyor.

Sorunun neden kaynaklandığı henüz bilinmiyor, bazı tahminlere göre sorunun kaynağı rehber uygulaması, bazı tahminlere göre de sorunun kaynağı Samsung’un özel geliştirdiği Touchwiz arayüzü.. Sorunun ne zaman kesin olarak çözüleceği belli değil ki zaten sorun tüm S3’lerde yaşanmadığı için Samsung firması da konuya biraz duyarsız kalıyor gibi..

DİKKAT! Yazımı yayınladığım 2013 yılında ExDialer ve Simpler Contacts adında iki güzel uygulama daha paylaşmıştım fakat geçen 6 yıl içinde ne değiştiyse bu uygulamalar Google Play’den kaldırılmış. Bu sebeple seçeneğimiz azaldı. İsterseniz yeni alternatifler için Google Play’de Dialer yada Çevirici aramaları yaparak farklı seçeneklerde bulabilirsiniz.

Peki Çözüm Ne?

Sorun aslında sadece Samsung Galaxy S3’de yaşanmıyor. Aynı sorunu başka marka akıllı telefon (Örneğin LG ve HTC) sahipleri de yaşıyor ve hepsi için basit, geçici bir çözüm bulunuyor.

Çözümün Adı; Çevirici (Dialer) Uygulamaları.

Google Play marketten indirilen uygulamalar telefonunuzda çok yer kaplamaz ve telefonunuzdaki stok rehber ve numara çevirici uygulamasının yerini alırlar. Örneğin;

>> ZenUI Çevirici

Uygulamayı telefonunuza kurduğunuzda, gayet hızlı cevap veren hatta uçarcasına bir hızla çalışan bir kişiler uygulamanız ve bir çeviriciniz olur. Bu sayede kasma yapan dahili uygulamayı kullanmanıza gerek kalmaz ve rehber erişimini, kişi aramalarını artık bu uygulama üzerinden yaparsınız.

Benzer şekilde farklı çeviricileri de yine Google Play’de aratıp, bulup deneyebilirsiniz. Hangisini severseniz onu kullanırsınız.