Samsung Smart Tv’lerde İnfo Enerji Ölçer Ne İşe Yarar?

Samsung Smart Tv'lerde İnfo Enerji Ölçer Ne İşe Yarar?

Bilmem dikkat ettiniz mi? Samsung smart tv’lerde herhangi bir tv kanalı açıkken kumandadan INFO tuşuna bastığınızda üst taraftan bir menü, sağ alt köşeden de üzerinde Led tv – Conventional tv yazan, pil simgeli bir grafik belirir. Nedir bu sağ altta beliren grafiğin görevi? Hiç merak ettiniz mi? Ben merak ettim ve ne olduğunu araştırıp sizlerle de paylaşmak istedim.

Bilindiği gibi yeni nesil led tv’lerin eski tüplü tv’lerden daha az enerji harcadığı söyleniyor. Samsung’da ürünlerine bu farkı gösterebilmek için yada tv’nizdeki ışık vb. ayarların sonuçlarını daha iyi görebilmeniz için bu enerji ölçeri sağ alt köşeye yerleştirmiş.

Samsung Smart Tv'lerde İnfo Enerji Ölçer Ne İşe Yarar?

Peki yukarıda resmini gördüğünüz enerji ölçer tam olarak neyi ifade ediyor?  

Grafiğin üzerindeki sarı ibre tv’nizin o anki (aydınlatma vb. ayarlar üzerinden) güç tüketimini gösteriyor. Sol tarafda “Led tv” yazıyor, yani ibre ne kadar sola yakınsa tv’niz o kadar az enerji tüketiyor.. Sağ tarafta ise Conventional tv (Geleneksel tv = Tüplü tv) yazıyor, yani ibre ne kadar sağa yakınsa tv’niz o kadar fazla enerji tüketiyor..

Diyelim ki akıllı tv’nizin aydınlatma ayarları en yüksek de ve açık olan tv yayınında da aşırı parlak sahneler var. Bu durumda ibre conventional tv yazan tarafa yani sağa daha yakın oluyor. Eğer tv’niz daha az enerji tüketsin istiyorsanız tv ayarlarından “eko” ayarlarına ve aydınlatma ayarlarına bakmanız gerekiyor. Burada yapacağınız ayarlamalar ile tv’nizin enerji tüketimini daha da azaltabilirsiniz.

Örnek; Kumandanızdan Menü > Görüntü > Resim modu‘nu Dinamik yaparsanız parlaklık artar ve enerji ibresi sağa doğru artar. (İbre LED yazısında E harfi üzerinde.)

Kumandanızdan Menü > Görüntü > Resim modu‘nu Standart yaparsanız parlaklık azalır ve enerji ibresi sola doğru kayar enerji tüketimi biraz daha azalır. (İbre LED yazısında L harfi üzerinde)