“Sea Of Thieves” Tam Ekran Mouse Kontrol Sorunu ve Çözümü

"Sea Of Thieves" Tam Ekran Mouse Kontrol Sorunu ve Çözümü

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemi sürekli güncelleniyor, geliştirmeler alıyor fakat halen sorunları bitmiş değil. Hatta bazı güncellemeler ile yeni sorunlarında çıktığını birçok kez gördük. İşte bu sistemin halen düzeltilememiş sorunlarından bir tanesi de bu seferki yazımızın konusu olacak. Bu sorun öyle bir sorun ki, bazı oyunları oynarken insana cinnet geçirten cinste. Gelin hemen bu soruna bir el atalım ve bakalım nasıl çözeceğiz?

Oyun Sırasında Açılan Görev Çubuğu ve Durum Çubuğu!

Sorunumuz şu; Xbox Game Pass almışsınız yada Windows Store üzerinden Sea Of Thieves oyununu satın almışsınız ve büyük heveslerle oyunu yükleyip, oynamaya başlamışsınız. Oyun sırasında mouse kontrolü ile yukarı bakıyorsunuz, üst durum çubuğu geliyor. Mouse kontrolü ile aşağı bakıyorsunuz, görev çubuğu açılıyor. Oyun tam ekranda ama yinede sorun devam ediyor..

Ve en kötüsü de, mouse kontrolü ile sağa dönüyorsunuz, tam ateş edeceksiniz, durum çubuğu açıldığı için X tuşuna basıyor ve oyunu kapatıyorsunuz.

Sanırım benzer sorun Rise of the Tomb Raider oyununda da yaşanıyor ve aynı şekilde bu oyunu da yine ağız tadıyla oynayamıyoruz.

Peki Bu Sorunun Çözümü İçin Ne Yapıyoruz? 

Çözüm, Windows 10’un Regedit ayarlarında yapılacak ufak bir eklemeye bakıyor. Bu eklemeyi yaptıktan sonra hem Sea Of Thieves, Rise of the Tomb Raider ve diğer benzer sorunların yaşandığı diğer oyunlar artık rahatlıkla oynanabiliyor.

Bunun için öncelikle Windows + R tuşları ile Çalıştır uygulamasını başlatıyor, ardından Çalıştır’a Regedit yazıp kayıt defterini açıyoruz.

"Sea Of Thieves" Tam Ekran Mouse Kontrol Sorunu ve Çözümü

Regedit kayıt defteri, Windows’un kalbi gibi bir sistem olduğundan burada işlem yaparken dikkatli olmanız gerekiyor.

Kayıt defteri karşınızda açık ise, sol menüden başlayıp aşağıdaki konumu buluyoruz.

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows

Sol menüde Windows dizinini genişlettiğinizde hemen altında 17-20 civarı klasör olduğunu göreceksiniz. Bu klasörler Appx, BITS, CurrentVersion.. gibi devam ediyor. İşte tam orada şunu arıyoruz; EgdeUI.

EdgeUI varsa o klasöre tıklıyor, sağ menüde AllowEdgeSwipe değerini kontrol ediyoruz. Bu değer 0 (sıfır)’dan farklı ise, onu 0 (sıfır) olarak ayarlıyoruz.

Fakat orada böyle bir klasör yoksa, önce Windows klasörüne sağ tıklıyor, sonra Yeni > Anahtar yolunu izleyerek Windows klasörü altına eklenen yeni klasöre EdgeUI adını veriyoruz.

Şimdi son adım olarak EdgeUI klasörüne tıklıyor, sağ menüye geçip boş bir alanında sağ tıklayarak şu yolu izliyoruz; Yeni > DWORD (32 Bit) Değeri. Sağ menüye yerleşecek Yeni Değer #1’in adını ise AllowEdgeSwipe olarak değiştiriyoruz.

"Sea Of Thieves" Tam Ekran Mouse Kontrol Sorunu ve Çözümü

Hepsi bu.

Artık oyuna girdiğinizde mouse kontrollerinde görev çubuğu ve durum çubuğunun görünmemesi gerekiyor. Olur da, oyuna ilk girdiğinizde görev çubuğu ve durum çubuğu ekranda görünüyor olursa klavyeden ALT + Enter tuşlarına basmanızla birlikte kaybolmaları gerekiyor.

Not: Bazı sitelerde bu sorunun çözümü için Windows Kullanıcı Hesap Denetimi (UAC’nin) kapatılması gerektiği söylenmiş fakat o yöntem bende işe yaramadı.

Not 2: AllowEdgeSwipe değer verisinin 0 (sıfır) olması gerekiyor. Sizde 1 gibi farklı bir değer görünüyorsa bunu 0 olarak değiştirmeniz gerekiyor.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum formundan yazabilirsiniz.