GTA 5 Resmi Mobil Oyunu Yakında Geliyor Olabilir Mi?

GTA 5 Resmi Mobil Oyunu Yakında Geliyor Olabilir Mi?

Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan Grand Theft Auto 5’in yayımlanmasının üzerinden 7 sene geçti. Fakat aradan geçen o kadar seneye rağmen hala popülerliğini koruyan oyun, geçtiğimiz günlerde Epic Games’te bedava olması sebebiyle izdiham yaratıp, Epic Games ve Rockstar Games sunucularının kilitlenmesine bile sebep oldu.

Neden bu oyun bu kadar sevildi? Hiç düşündünüz mü? 

Muhtemel sebepler; uçsuz bucaksız açık dünyası, 2013 senesine göre harika, 2020 senesi için halen kabul edilebilir kalitedeki grafikleri, her istediğimizi yapabiliyor olmamız, resmi olmasa da mod desteğinin bulunması ve araç sürüş hissiyatının harika olması olabilir.

Adamlar öyle bir oyun yaptı (ki öncesinde de GTA Vice City ve GTA San Andreas harikalarını yaratmışlardı..), bu oyun üstüne başarılı alternatif başka bir oyun gelmedi. Ubisoft, Watch Dogs serisini geliştirdi fakat seride ruh yok. Deep Silver, Saint Row’u geliştirdi fakat bir GTA olamadı.

Bu yüzden de oyun dünyasının kralı, popülerliğini hiç kaybetmedi.

Benzer durumu Google Play ve Apple Store için düşünüyorum, böyle bir oyun var mı?

Yok. Tamam biraz zorlarsanız bulursunuz ama yine onlarda Rockstar Games’in eski GTA serisi olur.

Onlar mobil platformlara geldiklerinde daha iyisi henüz yoktu. Ama şimdinin imkanları ile, mobil platformlar ve mobil cihazların geldiği son nokta itibari ile artık GTA 5 Mobile’in de zamanı geldi..

Yakında GTA 5 Mobil Oyunu Geliyor Olabilir!

Bu duyumu yabancı sitelerde çıkan haberlere dayandırıyorum. Söylenene göre Rockstar Games’in sahibi Take-Two Interactive, 2020 yılı 3. çeyrek sonuçlarını açıklarken gelecek 5 yıl içinde yayımlanmak üzere 93 yeni oyun geliştirdiklerini duyurmuş. Take-Two başkanı Karl Slatoff, 93 oyunun Mart 2025 sonuna kadar yayımlanacağını söylemiş. Bu oyunların 72 tanesi pc, konsol ve akış servislerine gelecek, 21 tanesi de mobil platformlara gelecekmiş. Ancak 93 oyunun hepsinin illaki yayımlanması gibi bir durumda yokmuş.

Tabi bunu duyunca insan ister istemez hesap yapıyor!? Rockstar Games’den 5 sene içinde hangi 21 oyun mobil platformlara gelebilir ki?

Bu 21 oyun içinde GTA 4 ve GTA 5 olabilir mi? 

GTA 4’ün pc tarafındaki başarısızlığına bakarak, onu mobil platformlara getirmek yerine sağlam iş yapıp, Tencent, NetEase gibi rakiplere meydan okumak amaçlı GTA 5 Mobile’i yada GTA Online Mobile gibi çevrimiçi odaklı yeni bir oyunu yayımlayabilirler mi?

Bence olabilir.

Peki Ne Zaman?

Şimdi “öncelik GTA 4’ün” diyenler olabilir ama bence o tren kaçtı. Rockstar Games, GTA 4’ü mobil platformlara getirmez, doğrudan GTA 5’i getirir yada online tabanlı sürekli para basabileceği bir yeni nesil GTA Mobile oyunu getirebilir. Fakat bunu ne zaman yapar? 2020’de olabilir mi? GTA 6, Pc ve konsollar için yayımlandığında mı olur? Yoksa 2023’ü bekleyip, GTA 5’in 10. yılı şerefine mi yaparlar? İşte onu bilemiyorum.

Yabancı kaynaklar, yakın zamanda olabilir diyor.

Şöyle bir durum var; Rockstar Games gibi akıllı bir şirket, mobil platformda dönen parayı daha fazla göz ardı edemez ve etmemeli! Belki GTA 5’in 10. yılı için 2023 yılını bekler ama o zaman biraz geç kalmış olur. Rockstar Games, 2023’ü beklerken NetEase ve Tencent gibiler mobil mağazaları domine eder, tüm para musluklarını kendi oyun havuzlarına yönlendirirler.

Yani bence de şuan tam zamanı.

2020 sonu yada 2021 yılında yeni bir mobil GTA oyunu gelebilir ve gelmeli de.

  • Mobil işletim sistemleri, mobil cihazlar buna hazır,
  • Mobil oyuncuların çoğu, kaliteli oyunlar için hatırı sayılır miktarda parayı gözden çıkmaya razı,
  • Ve GTA 6’yı henüz yeni geliştirmeye başlayan şirketin GTA 6 gelene kadar GTA severleri oyalamak ve hala onlardan para kazanmak için GTA Online gibi güncel seçenekler türetmesi şart.

Madem GTA 6 biraz daha gecikecek, bari GTA 6 gelene kadar mobil platformlarda bizi oyalayacak yeni bir GTA oyunumuz olsun.

Konuyla alakalı yeni duyumlar, duyurular ve haberler olursa, bu yazımda güncelleme yapacağım!

Rockstar Games’in resmi mobil GTA 5 oyunu gelene kadar taklit yapımlar ile oyalanabilir yada vaktinizi en iyi GTA 5 alternatifi diğer mobil GTA oyunları ile değerlendirebilirsiniz.

>> GTA 3: Google Play | Apple Store
>> GTA Vice City: Google Play | Apple Store
>> GTA San Andreas: Google Play | Apple Store
>> GTA Liberty City: Google Play | Apple Store

>> App Store’dan En İyi Park, Yarış, Simülasyon Oyunları
>> Google Play’den En İyi Park, Yarış, Simülasyon Oyunları
>> Google Play ve Apple Store’un En İyi Simülasyon Oyunları
>> En İyi Açık Dünya (Free Open World) Oyunları