Sigarayı Bırakmanın 20 Kolay Yolu

Sigarayı Bırakmanın 20 Kolay Yolu

1. Kendinize inanin ve güvenin. Sigarayi birakabileceginize inanin. Hayatinizda daha önce basardiginiz zor isleri düsünün. Sigarayi da birakabileceginiz düsünün.

2.Bu listeyi okuduktan sonra, önerileri kendinize uyarlayin ve sigarayi birakmak için kendi planinizi yapin.

3.Sigarayi birakma sebeplerinizi ve birakmakla kazanacaklarinizi yazin: Örnek: daha uzun yasamak, kendinizi daha iyi hissetmek, para biriktirmek, daha iyi kokmak. Sigara içen herkes bunun zararlarini bilir ve birakmak ister, siz bunu yazili hale getirin ve her gün okuyun.

4.Ailenizden ve arkadaslarinizdan sigarayi birakma kararinizi desteklemelerini isteyin. Size yardimci olmalarini ama kesinlikle sizi suçlamamalari gerektigini söyleyin. Sigarayi biraktiginiz ilk günlerde zorlanacaginizi ve size anlayis göstermelerini rica edin.

5.Sigarayi birakmak için bir gün belirleyin. Bugünün yeni hayatiniz için bir baslangiç oldugunu düsünün.

6.Sigarayi birakmak için bir doktora danisabilirsiniz ve onun yardim ve önerileriniz alabilirisiniz.

7.Kendinize bir egzersiz programi belirleyin. Spor yaparken sigara içmek aklina gelmeyecektir, üstelik sigara verimli egzersiz yapmanizi engelleyecektir. Spor yapmak stresinizi azaltacak ve sigaranin vücudunuz yillarca yaptigi zarari tamir etmesine yardimci olacaktir. Haftada 3-4 kere, 30-40 dakika spor yapin.

8.Hergün 3-5 dakika nefes egzersizi yapin. Gözlerinizi kapatin. Burnunuzdan derin nefes alin, nefesinizi birkaç saniye tutun ve çok yavas bir sekilde agzinizdan verin. Nefes egzersizini yaparken, her seferinde daha temiz ve daha rahat nefes aldiginizi göreceksiniz.

9.Birisi size sigara ikram ederse reddedin, kullanmiyorum diyin. Bu sizin kendinize olan güveninizi artiracaktir.

10.Sigarayi tamamen birakacaginiz güne yaklastikça, sigara miktarini azaltin. Her gün kaç adet sigara içeceginizi planlayin, bu rakami her gün bir tane azaltin. Her gün baska bir marka sigara alin, bir önceki günden kalan paketi çöpe atin. Sigara paketinizi bir baskasina verin, böylece her sigara içmek istediginizden ondan istemek zorunda kalacaksiniz.

11.Pek çok sigara tiryakisi, sigarayi yavas yavas birakamayacagini ancak bir seferde birakabilecegini düsünür. Hangi metodun size daha uygun olduguna karar verin.

12.Sigarayi birakmayan isteyen bir arkadasiniz daha varsa bunu yapmak daha kolay olacaktir. Birbirinizi tesvik edici konusmalar yapin.

13.Dislerinizi temizletin ve her zaman temiz tutun.

14.Sigarayi biraktiktan sonra kendinize bir ödül verin.

15.Çok fazla su için. Su her anlamda vücudunuz için faydalidir. Ne yazik ki, pek çok kisi yeterince su içmez. Vücudunuzdan nikotinin ve diger zararli kimyasal maddelerin atilmasina yardimci olacaktir. Sigaranin verdigi zararlari düzeltecektir. Ayrica, yemek yeme isteginizi de azaltacaktir.

16.Sigarayi en çok ne zaman istediginizi düsünün, caniniz ***kin oldugunda, yemekten sonra, isten eve gelince, içki içerken vb. Sigara içmek yerine hosunuza giden baska bir sey yapin.

17.Elinizdeki ve agzinizdaki bosluk hissini gidermek için bir sey bulun, örnegin: su için, sakiz çigneyin, leblebi yiyin vb.

18.Sigarayi birakma konusunda düsüncelerinizi yazin. Bunu her gün okuyun.

19.Yaninizda sizin için çok önemli birisinin resmini tasiyin, bir kagida sigarayi birakacagima söz veriyorum diye yazin, caniniz her sigara istediginde bu resme ve nota bakin.

20.Caniniz sigara istediginde, bir sigara yakmak yerine hislerinizi bir günlüge yazin. Bu günlügü her zaman yaninizda tasiyin