LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Mobil Uygulamaların Az İnternet Harcayan Lite Sürümleri - cep-telefonu-teknoloji-haber, google-play

Günümüzde birçoğumuz hızlı mobil cihazlar ve limitsiz bir internet paketine sahip olsak da bazen özel durumlar olmuyor değil. Mesela bir kamp gezisinde sınırlı mobil paketiniz varsa sosyal medyayı daha tutumlu kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Yada o an için donanımsal kısıtlamalar yaşıyor da olabilirsiniz. İşte bu tarz durumlar için bazı mobil uygulamaların hem standart, hemde hafifletilmiş sürümleri bulunuyor. Hangisi işinize geliyorsa o an onu kullanıyor, hem performans bakımından rahat ediyor, hemde mobil paketinizi daha idareli kullanmış oluyorsunuz. 

Peki hangi uygulamaların hafifletilmiş sürümleri var? 

En çok kullandığımız sosyal medya uygulamalarının neredeyse büyük bölümünün Lite (yani hafifletilmiş) sürümleri mevcut. Neredeyse hiçbiri Apple ios platformunda yer almasa da büyük kısmı Android platformunda hazır bulunuyor. İşte acil durumlarda işinize yarayabilecek olan o LİTE uygulamalar şunlar!

Facebook Lite: 

Facebook uygulamasının az veri kullanan, az yer kaplayan hızlı versiyonu. Uygulama sadece Android platformunda yer alıyor.

>> Google Play Bağlantısı

>> Facebook.com Bağlantısı

Tarayıcı üzerinden mobile.facebook.com

Messenger Lite: 

Facebook Messenger uygulamasının hafifletilmiş versiyonu. Uygulama sadece Android platformunda yer alıyor.

>> Google Play Bağlantısı

Tarayıcı üzerinden ise www.messenger.com

Twitter Lite:

Twitter uygulamasının az veri kullanan ve az yer kaplayan hızlandırılmış versiyonu. Uygulama sadece Android platformunda yer alıyor ancak isteyenler mobile.twitter.com adresinden de hafifletilmiş sürüme ulaşabiliyorlar.

>> Google Play Bağlantısı

İnstagram Lite: 

İnstagram uygulamasının az veri kullanan ve az yer kaplayan hafif sürümü. Uygulama henüz Türkiye’de kullanıma açılmış değil fakat Google Play’de yerini almış durumda. Uygulamanın erişime açılmasını bekleyemeyenler Apkmirror.com sitesinden Lite sürümü indirebilir yada Lite sürümün erişime açılmasını bekleyebilirler. Bu uygulamanın da ne yazık ki Apple ios sürümü yok.

>> Google Play Bağlantısı

>> ApkMirror Bağlantısı

İnstagram’ın mobil için özel sürümü yok fakat tarayıcınızdan www.instagram.com adresine giderek mobil uygulamayı kurma derdinden kurtulabiliyor, sürekli güncelleme olmadığından da veri paketinden tasarruf edebiliyorsunuz.

Skype Lite: 

Microsoft’un görüntülü sohbet uygulaması Skype’ın hafifletilmiş sürümü. Uygulama henüz yayımlanmış olmasa da yinede daha gelişim aşamasındayken kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Skype Lite’in de ne yazık ki Apple ios sürümü bulunmuyor.

>> Google Play Bağlantısı

>> Skype.com Bağlantısı

Line Lite: 

Ülkemizde çok fazla kullanıcısı olmasa da bir zamanlar belli bir kesime ulaşabilmiş olan sohbet uygulaması Line’ın dahi Lite sürümü bulunuyor. Tahmin edeceğiniz üzere onunda Apple ios sürümü bulunmuyor.

>> Google Play Bağlantısı

Google GO:

Google’u zaten web tarayıcısından kullanıyoruz fakat adamlar onunda hızlı ve hafif sürümünü yapmışlar. Google Play’den Google Go adıyla bulup indirebileceğiniz uygulama tahmin edeceğiniz üzere sadece Android platformunda var. Uygulamanın iddiası ise doğrudan Google kullanımına göre %40 daha az veri kullanımı.

>> Google Play Bağlantısı

Youtube GO: 

Youtube’un Lite sürümü Youtube GO. Uygulamayı her daim internet erişimi olmayanlar için yapmışlar. Daha düşük çözünürlüklü videolar oynatarak veri kullanımınızı azaltıyor ve izin verilen videoları da sonra tekrar tekrar izlemek için telefonunuza indirebiliyorsunuz.

>> Google Play Bağlantısı

Opera Mini:

Sadece sosyal medya uygulamalarını paylaşmak olmaz. Birde tarayıcı tarafı var bu işin. Opera mini sayesinde web gezinme olayını da daha verimli hale getirebiliyorsunuz. Uygulama hem Android, hemde Apple ios platformunda yer alıyor ve cihazınıza kurduktan sonra web gezintilerinizi olabildiği kadar tasarruflu ve hızlı hale getirmeye çalışıyor.

>> Google Play Bağlantısı

Google Maps:

Google’un haritalar uygulamasının da “interneti koklayan” bir sürümü var. Ancak bu uygulama şimdilik sadece Google Play’de var. Apple Store içinde yayınlanır mı, bekleyip göreceğiz. Uygulamanın Android sürümüne aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>> Google Play Bağlantısı

Spotify Lite: 

Çevrimiçi müzik akış hizmeti Spotify’nin hafifletilmiş sürümü.

>> Google Play Bağlantısı

Benim bildiğim Lite uygulamalar şimdilik bunlar. Ancak daha fazla Lite uygulama keşfettiğimde yazımda güncelleme yapacağım. Konuyla alakalı sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 15 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019