SpaceX’in Direct to Cell Uyduları İlk Kısa Mesajları Başarıyla İletti!

SpaceX'in Direct to Cell Uyduları İlk Kısa Mesajları Başarıyla İletti!

Elon Musk’ın uzay teknolojileri şirketi SpaceX, kısa süre önce kullanıma sunduğu yeni Starlink doğrudan hücreye (direct to cell) uydularının ilk kez kısa mesaj göndermek için kullandığını ve iletişimin başarılı olduğunu duyurdu. Şirketin 10 Ocak Çarşamba günü yaptığı güncellemede, ilk başarılı mesajlaşmanın altı Starlink uzay aracının Kaliforniya Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden Falcon 9 roketi ile fırlatılmasının üstünden sadece altı gün geçmişken gerçekleştiğini duyurdu.

İlk uydudan hücreye mesajlaşma yapan telefonları ve ilgili mesajlaşmanın fotoğrafını hemen aşağıda görebilirsiniz.

SpaceX'in Direct to Cell Uyduları İlk Kısa Mesajları Başarıyla İletti!

“Direct to Cell özelliklerine sahip Starlink uyduları, karada, göllerde veya kıyı sularında nerede olursanız olun mesajlaşmaya, arama yapmaya ve gezinmeye her yerde erişim sağlıyor. Direct to Cell ayrıca IoT cihazlarını ortak LTE standartlarıyla bağlayacak”

Konuya Dair Starlink Açıklaması!

Starlink, ilk uydudan cihaza mesajlaşmanın duyurusunu resmi web sitesinde şöyle duyurdu;

8 Ocak Pazartesi günü Starlink ekibi, altı gün önce fırlatılan yeni Direct to Cell uydularımızdan biri aracılığıyla T-Mobile ağ spektrumunu kullanarak ilk kısa mesajlarımızı başarıyla gönderip aldı.

Cep telefonlarını uydulara bağlamanın üstesinden gelinmesi gereken birçok önemli zorluk vardır. Örneğin, karasal ağlarda baz istasyonları sabittir, ancak uydu ağlarında Dünya’daki kullanıcılara göre saatte on binlerce mil hızla hareket ederler. Bu, telefondan uzaya iletişimde zorluk yaratan Doppler kayması ve zamanlama gecikmeleri gibi faktörler için uydular ve konaklamalar arasında kesintisiz aktarım gerektirir. Cep telefonunun düşük anten kazancı ve iletim gücü göz önüne alındığında, cep telefonlarının yüzlerce kilometre uzaktaki uydulara bağlanması da inanılmaz derecede zordur.

Direct to Cell yüküne sahip Starlink uyduları, bu zorlukların üstesinden gelen ve yerdeki cep telefonlarına standart LTE hizmeti sağlayan yenilikçi yeni özel silikon, aşamalı dizi antenler ve gelişmiş yazılım algoritmalarıyla donatılmıştır.

Roket ve uydu fırlatma, ayrıca üretiminde küresel bir lider olan SpaceX, Direct to Cell ağımızı hızlı bir şekilde ölçeklendirmek için benzersiz bir konuma sahiptir ve 2024 yılında metin hizmetinin yanı sıra ses, veri ve Nesnelerin İnterneti’ni etkinleştirmek için yüzlerce uydudan oluşan bir takımyıldızını hızla fırlatacaktır.

İlgili duyurudan anlayacağınız üzere SpaceX, 2024 yılında uydu tabanlı metin mesajlaşmayı başlatmayı hedeflediğini ve 2025 yılında ses ve metin desteğini de genişletmeyi planladığını açıklıyor. Ayrıca hizmet, 2025 yılında IoT cihazlarına hücresel bağlantı da sunacak. Hizmet, mevcut cihazlarla çalışacak herhangi bir donanıma, ürün yazılımı değişikliğine veya özel uygulamalara ihtiyaç duymadan LTE telefonlar ile gökyüzünün net bir şekilde görüldüğü her yerden metin, ses ve verilere kesintisiz erişim olanağı sunacak.

Fakat SpaceX’in planlarının gerçekleşmesi, FCC’den (Federal İletişim Komisyonu) onay alınmasına bağlı. Şirket, gerekli radyo bantlarını kullanmak için aktif olarak FCC’den onay talep ediyor. Fakat burada rakiplerin muhalefetinden kaynaklı bazı gecikmeler var. Eğer bu sorun çözülürse, mobil dünya için yeni bir dönüşüme şahit olacağız!

https://direct.starlink.com/