Strateji Oyunu “Age Of Empires” Mobil Cihazlara Geliyor!

Strateji Oyunu "Age Of Empires" Mobil Cihazlara Geliyor!

Microsoft’un sevilen gerçek zamanlı strateji oyunu Age Of Empires, orijinaline en yakın hali ile nihayet mobil cihazlara geliyor! Daha önce Age Of Empires için birkaç başarısız mobil oyun denemesi (Age of Empires: Castle Siege, Age of Empires: World Domination) yapılmış ve halen oyunun Çin’e özel bir sürümü (Return to Empire) sadece Çin’de oynanabilir durumda olsa da, yeni gelecek olan oyunun orijinal seriye daha bağlı olacak olması, bu sürümün World’s Edge ile Xbox Game Studios tarafından geliştiriliyor olması, onu diğerlerinden daha orijinal ve daha resmi bir konuma getiriyor.

Peki Oyun Ne Zaman Geliyor?!

Age of Empires Mobile oyununun geliştirildiğine dair haberler 2022 yılının son çeyreğinde ortaya çıktı. Ve bu haberin gerçekliğini kanıtlayan Age of Empires Mobile tanıtım videosu da, Ekim 2022’de resmi Age of Empires kanalından yayınlandı.

Fakat 4 ay boyunca bu kısacık videodan başka ne bir haber, ne de bir video yayınlanmadı.. Bu durumda Age of Empires tutkunları sabırsızlanmaya ve oyunun yayınlanacağı tarihi araştırmaya başladılar, tıpkı benim gibi..

Peki ne sonuca ulaştık? Hiç.. 

Yani şuan yabancı kaynaklarda dahi oyunun tam olarak ne zaman yayınlanacağı (henüz) bilinmiyor. Sadece tahminler var..

Mesela oyunun tanıtım videosunda Coming Soon (Çok Yakında) yazıyor olmasından yola çıkarak şunu diyorlar; oyun bu videodan sonra 6 ay içinde yayınlanabilir. Tabi bir aksaklık olmaması, oyunu geliştiren şirketin planlarının aksamadan, iptal edilmeden devam etmesi halinde..

Bu ihtimali gerçek sayarsak, oyunun Nisan 2023 gibi veya en kötü ihtimalle okullar tatil olduktan sonra yaz döneminde yayınlanması gerekiyor. Ve oyun yayınlandığında Çin’de yayınlanan sürüm Return to Empire‘ın global sürümü ile değil, o oyundan farklı, orijinal Age of Empires serisine daha bağlı bir oyun ile karşılaşacağımız düşünülüyor.

Geçmiş zamanda Electronic Arts’ın Battlefield Mobile oyununu daha oyun yayınlamadan çöpe atmış olması beni bu konuda biraz korkutuyor olsa da, Microsoft’un mobil pazarda daha fazla söz hakkı olmak için ne kadar yoğun çaba harcadığını bildiğimden ümidimi korumaya devam ediyorum.

Bekleyip görelim. Er geç bir haber çıkacak veya oyun bir anda mobil platformlar Google Play ile Apple Store’dan bizlere selam çakacak.

Konuyla alakalı bir gelişme olur veya bir tarih duyurulursa yazımda güncelleme yapacağım.

Oyuna dair güncel haberler için Age of Empire Mobile’in Facebook ve Discord kanallarına hemen aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

https://discord.com/invite/gnc9RzusVR
https://www.facebook.com/aoemobile