Tek Komutla WordPress Özel Alan Silme

Tek Komutla Wordpress Özel Alan Silme

WordPress’in özel alanlarını biliyor olmalısınız? Zaten aradığınız şey de bu olabilir; WordPress yazılarınıza eklediğiniz eski özel alanlardan bazılarını, yani istediklerinizi topluca silmek! Normal şartlarda özel alanları her yazıdan tek tek silersiniz ancak binlerce yazı varsa nasıl yapacaksınız? Tabi ki birazdan paylaşacağım sql komutunu kullanacaksınız.

Ama önce konuya açıklık getirelim; özel alanları neden silmek isteriz?

  • Özel alan eklerken liste aşırı uzamıştır,
  • Yanlış bir özel alan eklemiş olabiliriz,
  • Artık kullanılmayan özel alanlar sql tablosunu şişiriyor olabilir,
  • Artık görülmemesi ve kullanılmaması gereken bir özel alan olabilir.

Tek Komutla Wordpress Özel Alan Silme

Aklıma gelmeyen başka durumlarda olabilir.. Sonuç olarak görmek istemediğimiz bir özel alanı tüm yazılardan silmek istiyor olabiliriz.

Nasıl Yaparız? 

Hemen host panelimize gider, oradan phpMyAdmin‘e gireriz..

Önce sağlam bir sql yedeği alın!

phpMyAdmin‘de verilerin saklandığı sql paketini bulur, adına tıklar, sağ üstten SQL sekmesine tıklarız.

Tek Komutla Wordpress Özel Alan Silme

Sql sorgusunu gireceğimiz kutuya tıklar, aşağıdaki komutu kendimize göre düzenleyerek çalıştırırız.

DELETE FROM wp_postmeta WHERE meta_key = "test7";

Yukarıdaki komutta sadece test7 kısmını düzenlemeniz gerekiyor. Ancak sql tablolarınızın ön ekini önceden değiştirdiyseniz, wp_postmeta yerine mesela sl_postmeta gibi farklı bir ön ek tanımladıysanız bu durumda o kısmı da düzenlemeniz gerekir.

test7’nin yerine silmek istediğiniz özel alan ismini girdiyseniz, Git butonu ile sorguyu çalıştırın. Eğer sorguyu hatasız oluşturduysanız sonuç olarak tüm yazılarınızdaki test7 özel alanını ve yanındaki değerleri silmiş olacaksınız.

Tek Komutla Wordpress Özel Alan Silme

Bu sorgu ile sadece yazılarımıza ekli özel alanları ve değerlerini silmekle kalmaz, ayrıca yazı eklerken kullandığımız özel alan ekleme kutucuğundaki özel alan ismini de silmiş oluruz. Tabi sadece belirttiğiniz özel alan isminde.. Yani tüm test7’leri sildiğinizde, test8, test9 gibi diğer özel alanlara bir şey olmaz.

Bu kalıbı diğer tablolardan farklı meta key silmek içinde kullanabilirsiniz ancak bilinçsiz yapılan işlemler sitenize, sql tablolarınıza hasar verecektir. Bu sebeple dikkatli olun, yedekli çalışın.

Konuyla alakalı sorularınız, eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.