Dünyanın Sıvı Soğutmalı İlk Belleği XPG SPECTRIX D80

Dünyanın Sıvı Soğutmalı İlk Belleği XPG SPECTRIX D80

Dünyanın önde gelen yüksek performanslı DRAM Modülü ve NAND Flaş depolama ürünleri üreticisi ADATA Technology, dünyanın hem sıvı hem hava soğutmalı ilk belleği SPECTRIX D80’i Türkiye’de satışa sundu. RAM devresinde kullanılan ısıyı dağıtan malzemeler yanında aynı anda hem sıvı hem alüminyum soğutucudan faydalanan SPECTRIX D80, yüksek soğutma becerisini ve performansı bir arada sunuyor.

Sıvı-Hava Karma Soğutma

XPG’nin benzeri bulunmayan SPECTRIX D80 RAM’leri ısıyı etkin bir şekilde dağıtmak için modülün üst kısmında hava geçirmez bir tüp içerisinde bulunan sıvı soğutucudan faydalanıyor. Hem SPECTRIX D80 hem de SPECTRIX D41’de daha iyi soğutma performansı elde etmek içinse ısıl iletken devre malzemeleri ve bunların üzerini kaplayan alüminyum bir soğutucu kullanılmış.

Üzerinde RGB aydınlatması da olan sıvı soğutucu yalnızca yüksek performans sunmakla kalmıyor, tamamen aydınlatılan soğutma sıvısı etkileyici bir görüntü de oluşturuyor. Hem D80 hem de D41 ile birlikte gelen yazılım sayesinde kullanıcılar aydınlatma efektlerini ve birçok ayarı değiştirebiliyor. RGB Sync programını kullanmak istemeyenler için önde gelen anakart üreticilerinin kendi yazılımlarını kullanma imkânı da bulunuyor.

Azla Yetinmeyenlerin Seçimi

Intel X299 2666MHz ve AMD AM4/Ryzen platformlarını destekleyen ürünler, 2666 MHz ile 5000 Mhz arasındaki hızlarda çalışabiliyor. Firmanın Computex 2018 kapsamında sergilediği SPECTRIX D80 fuar öncesi düzenlenen özel bir etkinlikte 5531 MHz hıza çıkarak bu alanda bir dünya rekoru da kırdı.

Kullanıcılara overclock konusunda kolaylık sağlamak için Intel XMP (Extreme Memory Profile) 2.0 profilleri ön yüklü gelen her iki ürün de kullanıcıları hız aşırtma sırasında BIOS ayarlarını tek tek değiştirme zorunluluğundan kurtarıyor. Ürünleri oluşturan 10 katmanlı PCB devresi yüksek hızlarda ve yük altında bile sinyal gücünde ve sürekliliğinde bir düşüş yaşamıyor.

SPECTRIX D80’nin 260 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satılması bekleniyor.

Haydi Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir