Telefonlu SMS Doğrulama ile E-devlet Hesabınızı Güvene Alın!

Telefonlu SMS Doğrulama ile E-devlet Hesabınızı Güvene Alın!

Birçok faydalı hizmeti tek platformda toplayan e-devlet sitesi turkiye.gov.tr‘de iki aşamalı kimlik doğrulama özelliği aktif edildi. Aslında çok önceden getirilmesi gereken bu güvenlik önlemi, e-devlet şifrenizi öğrenen kişilerin hesabınıza girmesini ve sizin adınıza kötü sonuçları olan işlemler, değişiklikler yapmasını engelliyor. Turkiye.gov.tr‘de profilimiz altından Güvenlik bölümüne giderek ulaşabileceğimiz iki aşamalı sms’li doğrulama, önceden hesabına kendi adına kayıtlı telefon numarasını eklemiş olan vatandaşlar tarafından kolay bir şekilde aktif edilebiliyor ve anında uygulamaya konulabiliyor. Bu özelliği açmanın bir diğer güzel yanı da, her oturum açma denemesinde telefonumuza gelecek sms ile bizden başka hesabımıza giren olup olmadığını öğrenmemizi sağlıyor olması.

İki Aşamalı Kimlik Doğrulamayı Nasıl Açıyoruz? 

Öncelikle e-devlet sitesinde kendi kişisel erişim bilgilerimiz ile oturum açıyoruz.

https://www.turkiye.gov.tr/

Sonrasında (sağ üstte yer alan ad soyad bilgisine tıklayarak) profil menüsünü açıyor, burada Güvenlik ve Ayarlar‘a tıklıyor, karşımıza gelen ekranda ise sol menüden İki Aşamalı Giriş İşlemlerine tıklıyoruz.

https://www.turkiye.gov.tr/sifre-guvenlik-ayarlari
https://www.turkiye.gov.tr/edevlet-iki-adimli-dogrulama

Şimdi burada ilk yapılacak işlem, kimlik ile telefon numaramızı doğrulama. Bunu yapmak için üst menüden Bilgilerim bağlantısına tıklıyor, sol menüden de İletişim Seçeneklerine tıklıyoruz.

Telefonlu SMS Doğrulama ile E-devlet Hesabınızı Güvene Alın!

Burada karşımıza kimlikle telefon numarası doğrulama başlığı gelecek, hemen altında da Kimlikle Doğrula butonu olduğunu göreceksiniz. Buna tıkladığınızda ise karşınıza 3 seçenekli telefon doğrulama adımları gelecek. Bu 3 adım;

  • e-Devlet Kapısı mobil uygulaması kullanarak kimlikle telefon numarası doğrulama
  • Mobil imza, e-imza veya çipli kimlik kartıyla giriş yaparak kimlikle telefon numarası doğrulama
  • Herhangi bir PTT şubesine cep telefonuyla giderek kimlikle telefon numarası doğrulama

Hangi yöntem işinize geliyorsa onu seçecek, sistemin sizi yönlendirmeleri ile telefon numarasının size ait olduğunu doğrulayacaksınız.

Telefon numarasını kimlikle doğruladıktan sonra artık son bir adım kalacak; iki aşamalı kimlik doğrulamayı açmak!

NOT: Yukarıdaki 3 seçenekten ilkini kullanacaksanız, telefonunuzda nfc özelliği olmalı ve kimliğiniz yeni çiplilerden olmalı. İkinci seçeneği kullanacaksanız bu doğrulamayı bir bilgisayarda yapmalı, size ait bir mobil imza, e-imza hesabı olmalı veya çipli kimlik kartını okutabileceğiniz bir kart okuyucuya sahip olmalısınız. Eğer bu ilk iki seçenek size uymuyorsa, kimlikle telefon numaranızı doğrulamak için üçüncü seçeneği kullanmalı, müsait bir zamanda kimliğiniz ve telefonunuz ile size en yakın PTT şubesine gitmelisiniz.

Telefonunuzu kimliğiniz ile doğruladıysanız! 

E-devlet web sitesinde ya da e-devlet mobil uygulamasında Güvenlik ve Ayarlar sayfası altından İki Aşamalı Giriş İşlemlerine gidin ve buradan İki Aşamalı Giriş‘i aktif edin.

Telefonlu SMS Doğrulama ile E-devlet Hesabınızı Güvene Alın!

İki aşamalı girişi aktif ettikten sonra artık hesabınıza her giriş yapmaya kalktığınızda ya da birisi hesabınıza giriş yapmayı denediğinde, telefonunuza sms ile bir kod gelecek ve bu kodu girmediğiniz sürece turkiye.gov.tr üstünde oturum açılmayacak.

Tabi bunu aktif yaptıktan sonra telefonunuza sahip çıkmalı ve zırt pırt numara değiştirmemeye dikkat etmelisiniz. Eğer numara değiştirecekseniz, önce iki aşamalı doğrulamayı kapatmalı, sonra kimlikle doğruladığınız telefon numarasını oradan silmeli, sonrasında yeni numaranızı eklemelisiniz.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.