Tetkik ve Teşhis Hizmetleri Sorgulama “Bu Test Nerede Yapılır?”

Tetkik ve Teşhis Hizmetleri Sorgulama "Bu Test Nerede Yapılır?"

İnternet, doğru şekilde kullandığınızda harika bir nimet. Neredeyse her işimizi internet üstünden hızlı bir şekilde halledebiliyoruz. Faturalarımızı ödüyoruz, alışverişimizi yapıyoruz, bağışlarımızı nereye gittiklerini bilerek gönül rahatlığıyla yapabiliyoruz ve diğer taraftan da e-devlet gibi siteler üstünden birçok önemli işlem ve sorgulamayı saniyeler içinde gerçekleştirebiliyoruz. Birazdan tanıtacağım sorgulama sayfası da tıpkı e-devlet gibi harika bir can kurtaran.

Bu Test Nerede Yapılıyor? 

Web sayfasının konusu bu. İhtiyacım olan test nerede yapılıyor?

Web sayfasının adresi ise biraz karışık, ana sayfasına yönlendirme yapmadıklarından adresi bir yerlere iliştirmeniz yada ezberlemeniz gerekiyor.

Adres şu; 

https://ckysweb.saglik.gov.tr/labtestlerapp/testlabara.aspx

Sayfaya gidiyorsunuz, hangi tetkik ve teşhisi yaptıracaksanız bu tetkik veya teşhisin adını bulup size en yakın hangi hastanede bunların yapılıp yapılamadığını öğreniyorsunuz. (İlgili sitede 3500’den fazla testin hangi hastanelerde yapılabildiğini sorgulatabiliyorsunuz.)

Allah şifa versin ama diyelim ki tümör markeri CA19-9 kanser testine ihtiyacınız oldu, bu test her hastanede yapılmadığından hemen Testin Adı kutucuğuna CA-19-9 yazarak Laboratuvarı Bul butonu yardımıyla sorgulamayı başlatıyorsunuz.

Site bazen sebepsiz çöküyor ama şansınız varsa hemen karşınıza alakalı sonuçlar geliyor.

Tetkik ve Teşhis Hizmetleri Sorgulama "Bu Test Nerede Yapılır?"

Liste A harfinden, Adana ile başlıyor, 81 ilimizin neredeyse tamamı aşağıda listeleniyor.

İstanbul’da mı yaşıyorsunuz? İstanbul listesine gidiyor, size en yakın CA-19-9 testi yapan hastanenin adını buluyorsunuz. Size en yakın hastane listede yok mu? Demek ki bu testi yapamıyorlar diyerek, size biraz daha yakın olan hastaneye bakıyorsunuz.

Test yapan hastaneyi buldunuz ama testi nerede yaptıklarını da mı merak ediyorsunuz? Aynı listede Testin Yapıldığı Yer satırına bakıyorsunuz.

Bu satırda beş farklı seçenek oluyor; Laboratuvarda Bulunan Cihazlarla Yapılır, Dış Laboratuvar Test Hizmet Alımı ile Yapılır, Hastane Birliklerinin Kurduğu Merkezi Laboratuvarda Yapılır, Gözetimli Hizmet Laboratuvarları Kapsamında Yapılan Testler ve Acil Kapsamında Yapılan Testler.

Eğer size yakın hastane için “Laboratuvarda Bulunan Cihazlarla Yapılır” yazıyorsa, test sonucunuz muhtemelen kısa sürede çıkacaktır. Eğer diğer üç seçenekten biri yazıyorsa, test sonucunuz biraz daha geç yada ertesi günlerde çıkabilir ve eğer “Acil Kapsamında Yapılan Testler” yazıyorsa, testiniz sadece acil durumlarda yapılıyor olabilir.

Sizde buna göre kararınızı verir, yanlış bir hastaneye gitmek yerine doğrudan işinizi görecek olan hastaneye gidersiniz.

Hala karar veremediniz yada kafanızda soru işaretleri mi var?

Sonuç listesinde ilgili hastanenin son satırında yer alan Telefon satırından hastanenin telefonunu alır, hastaneyi arar ve bu bilginin doğruluğunu teyit ettirirsiniz. En azından işinizi göremeyecek olan sağlık kurumu yerine doğrudan işinizi görecek olana ulaşmış olursunuz.

İnşallah ilerleyen zamanda bu sorgu sayfası e-devlet altına taşınır da buralarda harcanmaz. Çünkü halkın yarısı böyle bir hizmetin varlığından habersiz.. Oysaki çok önemli ve yararlı bir hizmet.

Sizinde bildiğiniz benzer faydalı hizmetler, sorgulama sayfaları varsa, konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.