İnternet Bilgi İhbar Merkezi – e-Devlet İnternet İhbar Başvurusu

İnternet Bilgi İhbar Merkezi - e-Devlet İnternet İhbar Başvurusu

İnternet Bilgi İhbar Merkezi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından 4/ 5/2007 Tarihli ve 5651 sayılı internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanununun 10. maddesinin 4. fıkrasının (d) bendi uyarınca kurulmuş bir web sitesi. İlgili web sitesinde yayınlanan 8 suçtan birini işleyen web sitesini veya siteleri ihbarweb.org sitesine girerek ilgili bağlantılardan şikayet edebiliyorsunuz..

Güncelleme: Güncelde alternatif olarak BTK’nın ihbar formunu da kullanabilirsiniz. Tabi bunun için e-devlet şifreniz ile Turkiye.gov.tr’ye giriş yapmalısınız.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-internet-ihbar-basvurusu

İhbarweb.org sitesinde yayınlanan bu 8 suç nelerden oluşuyor?

  • İntihara Yönlendirme,
  • Çocukların Cinsel İstismarı,
  • Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma,
  • Sağlık için Tehlikeli Madde Temini,
  • Müstehcenlik,
  • Fuhuş,
  • Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama,
  • Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar

Yukarıdaki 8 suçtan birini veya birkaçını işlediğini düşündüğünüz siteleri ihbar web üzerinden edebiliyorsunuz. Ancak ihbarı yapmadan önce bu konuda kesinlik durumu önemli, keyfi olarak suç barındırmayan sitelerin ihbar edilmesi kamu görevlisini yanlış yönlendirme olacağı için emin olmadığınız konularda ihbarda bulunmamalısınız..

Eğer herhangi bir şikayetiniz varsa http://ihbarweb.org.tr/index.html bağlantısından siteye gidiyor ve altta yer alan 8 bağlantıdan uygun olana tıklıyorsunuz, bağlantıya tıkladığınızda açılan bilgi formunu doldurup gönderiyorsunuz.. Hepsi bu..

Ayrıca İnternet Bilgi İhbar Merkezine telefon ile 0312 586 55 00 numaralı hattan ulaşabiliyorsunuz..

İhbar Web haricinde TİB’e bağlı 2 site daha bulunmakta;

http://www.guvenliweb.org.tr 
http://www.guvenlicocuk.org.tr

Güvenli.web.tr adresinde İnterneti nasıl güvenli kullanacağınız ve anne babalara öneriler gibi önemli bilgiler yer alıyor..

BİREYSEL BAŞVURU İÇİN! // 5 NİSAN 2015

Vatandaşlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) sosyal medyada kişilik haklarını ihlal ettiğini düşündükleri içerikleri bildirebilecekler.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, sosyal medyada kişisel verileri paylaşılan kullanıcıların, ivedilikle ilgili şirketin yardım merkezine online ulaşması ve sorununu iletmesinin kolaylaştığını belirterek, “https://www.ihbarweb.org.tr/ohg/ adresinden başvuruda bulunan kişinin hukuksuz olduğunu iddia ettiği içerikle ilgili 24 saat içinde mahkeme kararı alması gerekmektedir” dedi.

Önce başvuru kılavuzunu okuyun:

https://www.ihbarweb.org.tr/ohg/

Sonra başvurunuzu yapın:

https://www.ihbarweb.org.tr/ohg/index.php