TİB Tarafından Yasaklı Sözcüklerin Tam Listesi (+18)

TİB Tarafından Yasaklı Sözcüklerin Tam Listesi (+18)

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), internet sitesi isimleriyle ilgili ‘sakıncalılar’ listesi yayınladı. Belirlenen sözcüklere sahip fuhuş, porno ve kumarı teşvik eden mevcut siteler kapatılacak. Uyarıya rağmen kapatılmazsa ceza yağacak. TİB, ‘Bu yasak değil, tavsiye’ diyor..

Birleşmiş Milletler’in ‘İnternette Özgürlük 2011’ raporunda ‘kısmen özgür’ ülkeler kategorisinde 10’uncu sırada bulunan, Youtube, blog yasakları ile tartışılan Türkiye’de şimdi de internette yasak kelimeler gündeme geldi.

138’DEN FAZLA KELİMEDEN OLUŞAN BİR LİSTE

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hosting (yer sağlayıcı) firmalara, internet alan adı verilmemesi için 150’den fazla sözcükten oluşan bir liste gönderdi. Bu listede “haydar, hayvan, etek, sarışın, adrianne, erotik, baldız” gibi sözcükler de bulunuyor.

TİB, sayıları 2 bine ulaşan hosting firmalarına gönderdiği yazıda, barındırılan alan adlarında ilgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içeriklere yer verilmemesi gerektiğini hatırlattı. Bu kapsamda kelime gruplarının listesini yayınladı.

Yazıda “Bu kelime gruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetine son verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ilgili cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır” denildi.

Hosting firmalarına gönderilen yazıda yasaklı 138’den fazla sözcüğün tamamı yer alıyor. Listeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz..

>> Word Olarak İndirin

Döküman tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşılmıştır. İçerikte çok fazla sayıda +18 sözcük bulunmaktadır !

TİB tarafından Hosting sağlayıcılara yollanan yazıya baktığınızda aslında yasaklanan ve tehlikeli olarak bildirilen sözcük sayısının 138 değil daha fazla olduğunu göreceksiniz. Listede yer alan sözcük sayısı 138’den fazla olduğu için yazıda gerekli düzenleme yapılmıştır.