TubeBuddy ve vidIQ Vision ile Detaylı Youtube İstatistikleri ve Öneriler

youtube kanal gelistirme kanal istatistikleri - TubeBuddy ve vidIQ Vision ile Detaylı Youtube İstatistikleri ve Öneriler

Youtube’da videolar yayınladığınız bir kanalınız varsa ve bu kanalı geliştirmek için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız yada Youtube’daki kanalların neler yaptığını, tahmini ne kadar izlendiklerini, ne kadar kazandıklarını görmek istiyorsanız işte size harika iki Chrome eklentisi! TubeBuddy ve vidIQ Vision, hem size yol gösterir hemde diğerlerinin ne yaptığını tahmini olarak görmenizi, kendinizi buna göre geliştirmenizi sağlar. 

Tabi bu eklentilerden tam olarak yararlanmak istiyorsanız önce eklentilerde Google hesabınızla oturum açmanız ve daha fazla istatistik için ücretli abonelik almanız gerekebilir. Çünkü kimse böyle bir hizmeti bedavaya sunmaz!

Peki Nereden Başlıyoruz?! 

Öncelikle Chrome tarayıcınıza eklentileri yükleyip etkinleştiriyorsunuz.

>> Chrome için TubeBuddy

>> Chrome için vidIQ

Eklentileri aktif ettikten sonra artık her Youtube’a girdiğinizde ek bilgiler görmeye başlıyorsunuz. Kendi kanalınıza ait öneriler görebiliyor, yüklediğiniz videonun seo için ne kadar başarılı olduğunu, geri dönüşlerin nasıl olduğunu, diğer kanallar ile sizin kanal arasındaki karşılaştırmaları takip edebiliyorsunuz. Ve daha birçok şey..

youtube kanal karsilastirma - TubeBuddy ve vidIQ Vision ile Detaylı Youtube İstatistikleri ve Öneriler

Mesela Youtube içerik stüdyosuna giderseniz orada da ne kadar çok yeni özellik olduğunu gözlerinizle görebilir ve bu özelliklerin çoğunu para ödemeden kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde bir videonuzu düzenleme moduna geçirip, düzenleme sayfasında ne kadar çok öneri ve istatistik olduğunu görebilir, bu istatistikler, öneriler ile videolarınızı, kanalınızı daha da büyütebilir, geliştirebilirsiniz.

youtube videolytics - TubeBuddy ve vidIQ Vision ile Detaylı Youtube İstatistikleri ve Öneriler

Peki Rakip Kanalın Ne Kadar Kazandığını Nasıl Görüyoruz? 

Bu bilgi aslında biraz spesifik. Yani bu eklentiler ile rakip kanalın kazanıyor olması gereken rakamı bulabiliyorsunuz fakat o rakamı kazanmıyor da olabilir.. Bunun sebebi kanalını iyi değerlendiremiyor olmasıdır, izlenme satın alıyor olmasıdır, içeriklerinde telif talebi olduğundan kazanması gerekeni telif sahibi kazanıyor olabilir yada Youtube’dan para kazanabilmek için henüz barajı geçmemiş olabilir..

Youtube’da tahmini bir kazanç rakamı var; 1 milyon izlenmeye 3000 TL civarı. Fakat bu rakam videoda görünen reklamın kalitesine göre değişebilir. (Hatta zaman içerisinde yukarı aşağı değişeceği de kesin..)

Bu rakamdan yola çıkarak TubeBuddy ve vidIQ üzerinden bir kanalın, bir videonun günlük izlenme rakamlarına bakarak, o kanalın sahibinin ne kadar kazandığını yada kazanması gerektiğini aşağı yukarı öğrenebilirsiniz.

Fakat yine tekrarlayayım, bu veriler kesin sonuçlar değil. Kazancı etkileyen pek çok faktör var.

Bizim burada amacımız bu eklentiler yardımı ile hem rakibi yakın takibe almak, hemde kendi kanalımızı olabileceği en iyi şekilde kullanmak, izlediğimiz stratejinin ne kadar iyi dönüşler sağladığını görmek.

vidIQ Türkçe yardım dökümanları için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Not: Eklentileri kurarken Google hesabınıza ve sonrasında aktif Youtube kanalınıza erişim izni vermeniz gerekiyor. Bu izinleri verdiğinizde o eklenti sizin kanalınız üstünde pek çok izine sahip oluyor. Aslında bu biraz tehlikeli. Fakat eklentilerin her ikisi de uzun süredir 600 bin ve 800 bin kişi tarafından, hatta yabancı meşhur Youtuber’lar tarafından da kullanıldığından riske giren ilk kişi olmuyorsunuz.

Eğer eklentilere erişim hakkı verir ve sonrasında bu erişim izinlerini kaldırmak isterseniz aşağıdaki bağlantıya gidip, TubeBuddy ve vidIQ’yu bulup izinlerini kaldırmanız gerekiyor.

https://myaccount.google.com/permissions

Konuyla alakalı sorularınız, eklemek istedikleriniz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

Ve unutmayın, bu yazıyı yayınladığım tarihten birkaç zaman sonra eklentilerde değişiklikler olabilir, bazı yeni özellikler eklenebilir yada bazı özellikler kaldırılabilir.

– Reklamlar –

adbanner