Türk Telekom 02128240514 Numarasına Karşı Uyarıyor!

Türk Telekom 02128240514 Numarasına Karşı Uyarıyor!

Dolandırıcılardan kurtulamadık gitti. Sürekli yeni numaralar, yeni taktikler ile karşımıza çıkıyor, güvenlik kurumlarını dahi atlatmayı başarıyorlar. Spam mailler, spam mesajlar, sahte call center aramaları, “biz polisiz” felan numaraları.. Yabancı numaraları cevaplamaya, maillerde linklere tıklamaya korkar olduk.. 

İzinsiz sms’ler çok büyük sorun çıkarmıyor, izinsiz aramalar kadar. Yada spam mailler kadar. Bunların hepsini Ticaret bakanlığı tarafından oluşturulan ticari elektronik ileti şikayet sisteminden şikayet edebiliyorsunuz.

>> Ticari Elektronik İleti (İzinsiz, Spam Sms) Şikayet Sistemi

Ancak tanımadığınız bir numara aradığında hazırlıksız yakalandıysanız pek fazla bir şey gelmiyor elden. Tanımadığınız numaraları açmayacaksınız yada dolandırıcı numaraları tespit ettikçe rehberinize kaydederek bir daha ki aramalarında cevaplamayacaksınız. Yada yeni nesil bir akıllı telefonunuz varsa bu numaraları engelleyeceksiniz. Örneğin 02128240514.

Türk Telekom’dan basın bülteni olarak dağıtılan bu numaranın, birçok Türk Telekom abonesini dolandırmak amacı ile kullanıldığı tespit edilmiş. Türk Telekom bu numaraya karşı bir şey yapamıyor ki herhalde, sadece basın yolu ile uyarıyor abonelerini.

Basın bülteni aynen şöyle; 

Türk Telekom adı kullanılarak, şirketimizin müşteri ilişkilerine ait olmayan 902128240514 numaralı hattan abonelerimizin arandığı, taahhütleri hakkında gerçeği yansıtmayan bilgi verildiği ve teklifler sunulduğu tespit edilmiştir.

Şirketimizle ilgisi olmayan, kötü niyetli kişilerce yapılan bu aramalara vatandaşlarımız kesinlikle itibar etmemelidir. Şirketimizin itibarını sarsmayı hedefleyen bu eylemlerle ilgili olarak gerekli tüm hukuki ve yasal süreçleri başlatmış bulunmaktayız.

Türk Telekom olarak müşterilerimizin mağdur olmamaları için konuyu yakından takip edeceğimizi bildirir, resmi müşteri kanallarımız dışında benzer aramalara itibar gösterilmemesini kamuoyunun bilgisine sunarız.

Peki tüketiciler olarak biz ne yapmalıyız? 

Tabi ki bu ve benzeri tanımadık numaraları cevaplamayacak yada cevaplayacaksanız da temkinli olacak, hatta imkanınız varsa görüşmeleri başından kaydedeceksiniz. Sonrasında da hem elinizdeki kayıtı şikayet için kullanacak, hemde bu tarz numaraları engelleyeceksiniz.

>> İstenmeyen Sms ve İstenmeyen Numaraları Engelleme