Türk Telekom, Avea ve TTNet’in Topuğuna Mı Sıktı?

Türk Telekom, Avea ve TTNet'in Topuğuna Mı Sıktı?

Bugün itibari ile bildiğiniz yada birkaç güne öğreneceğiniz üzere yılların bilindik güven veren markaları Ttnet ile Avea, Türk Telekom’un altına sıkıştırıldı. Sırf bazı fırsatlardan yararlanmak ve rekabette daha öne geçebilmek için yapıldığını düşündüğüm bu uygulama ile Türk Telekom, diğer iki markanın topuğuna sıkmış olabilir. Peki neden?

Malumunuz dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de internet kullanımı ve cep telefonu kullanımı büyük hızla katlanıyor. İnsanlar eskisine oranla daha fazla mesajlaşıyor, sosyalleşiyor, konuşuyor, resimler ve videolar havalarda uçuşuyor. Azerbaycan gibi ülkeler dahi (küçümseme değil fakat hani biz daha büyüğüz ya) internet hızında kat kat katlanırken, dünya genelinde internet ucuzlarken, biz hala en yavaş + pahalı interneti kullanıyoruz. Ve bu ortamda dünyanın en yavaş internetini kullanan bizler, indirim haberleri, internet hızı artışları duymak yerine ya zam haberlerine yada stratejik hamlelere tanıklık ediyoruz. “Artık daha hızlı internetimiz, daha ucuz tarifelerimiz olacak!”..diyorsunuz belki ama; ben ümitli değilim. Ne yaparlarsa yapsınlar bu birleşmenin tüketiciye maliyeti olacak.

(Ki zaten Nisan ayında 4.5 G’ye geçiş ile tüm mobil operatörler üzerimize çullanacak, birde buna Türk Telekom’un 2x çullanması olabilir.)

Son birkaç günlük haberlere, Türk Telekom’dan çıkan seslere bakıyorum, internette upload hızının artıp artmayacağına dair sorulara bile (bu basit ufak olaya dahi) söz veremeyen, müjde veremeyen “inşallah artacaktır” diyen üst kişiler, sıradan ve heyecan yaratmayan bir logo ile riyakar bir reklam görüyorum. Ayrıca bu isim değiştirmenin, Avea gibi bir markayı silmenin aboneler açısından da iyi karşılanmadığını, ilk tepkilerin Avea’yı bırakma teşebbüslerine dönüştüğünü de izliyorum.

Şahsen bende bu isim değişikliğinden memnun olmayanlardanım ve yakın zaman içinde farklı atılımlar olmaz, internet kotaları, düşük internet hızları arttırılmaz, beceriksiz teknik elemanlar aynı kalırsa Türk Telekom altına giren Avea’nın hızla Türk Telekom’a benzeyeceği, değer kaybedeceğini, abonelerin Vodafone ve Turkcell’e kaçacağını düşünüyorum. Ttnet, Türk Telekom ile birleşebilir belki ama Avea markası bitirilmemeliydi. Bu bence topuğa sıkmanın kurumsal hali. Ama inşallah yanılırım.

Şimdi bazıları diyebilir ki Türk Telekom ismindeki Türk ibaresinden mi rahatsız oldun? Ama aksine ben Türk olmakla aşırı gurur duyan biri olduğumdan işin sadece marka tarafına bakıyor ve alıştığımız Avea’nın hiçbir cazibe katmayacak ortama sokulmasını kabul edemiyorum. Korkum şu; bu birleşme tüketiciyi tedirgin edecek, Avea abonelerini kendinden uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramayacak, belkide bu maliyetli birleşme bizlere büyük kazıklar ve değişmeyen kötü koşullar olarak akmaya devam edecek.

Lütfen yanılayım! 

NOT: Yukarıda yazılanlar benim kişisel görüşlerim, izlenimlerim. Sonuç olarak yanılma ihtimalimde var ama yıllardır sonuç ortadayken sadece isim değiştirmenin bizlere büyük faydalar sağlayacağını düşünemiyorum. Bu sebeple rahatsızlığımı buradan paylaşmak istedim. Keşke imkan olsaydı da “upload hızı artacak” diyemeyen kişilere de bu yazımı okutabilseydim.

GÜNCELLEME 1: Paralarımızı gereksiz reklam harcaması ile çar çur ettiğinden ötürü 8 yıllık 2 Avea hattımı Vodafone’a taşıdım.

GÜNCELLEME 2: Rekabet kurulu Vodafone’un şikayeti üzerine Türk Telekom’a soruşturma başlattı. Soruşturma sonucu para ve kampanya durdurma cezası uygulanabilir. [İlgili Haber]