LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

TTNET Arıza Sorgulama ve Arıza Kaydı Oluşturma - windows-destek

Türk Telekom’un internet hizmetini kullananların çoğu, internet arızalarında sorunun çözümü için ne yapacaklarını bilemiyorlar. Ancak böyle durumlarda sorunun tespiti ve çözümüne dair pratik yöntemler mevcut. Önemli olan doğru yolu izlemek.

İlk olarak sorunun kaynağını öğrenmelisiniz. Sorun sizden mi kaynaklanıyor yoksa Türk Telekom’dan mı? 

Bunun için izleyeceğiniz yollar;

 1. Modemi kapatıp açın. Modemde her zaman yanan ışıklar yine aynı şekilde yanıyorlar mı kontrol edin.
 2. Modem ışıklarında sorun yoksa sabit telefonda çevir sesi olup olmadığını kontrol edin.
 3. Telefonda çevir sesi duyamıyorsanız, telefon arızalı değilse, telefon tesisatında bir sorun yoksa sorunun kaynağı Türk Telekom olabilir, bölgesel arıza sorgulayın yada arıza kaydı oluşturun.
 4. Telefonda çevir sesi olmasına rağmen ve modem ışıkları yanmasına rağmen elinizdeki cihazların hiçbirinden internete giremiyorsanız Türk Telekom’dan bölgesel arıza sorgulayın yada teknik yardım talebi başlatın.
 5. Elinizdeki bazı cihazlardan internete girebiliyor, bazısından giremiyorsanız; internete giremediğiniz cihazlarda wifi kapatıp açın, el ile dns ve ip tanımlayın yada internet sorunları için ağ sorunu tanımlayıcı çalıştırın. (Genelde web tarayıcılar üzerinden yapılabiliyor.)

Teknik yardım talebi için Türk Telekom’u arayabilir yada elinizde mobil bağlantı kurabilen bir cihaz varsa bu cihaz üzerinden Türk Telekom’un sosyal medya hesaplarına yazabilir, Türk Telekom’un web sitesinden arıza sorgulaması yaparak, sonrasında arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

Yardım talebi için aradığınızda hattınızı, modem bağlantınızı kontrol ederler, eğer onlardan kaynaklı bir sorun varsa kısa sürede düzeltileceğini bildirirler, sizden kaynaklı bir sorunsa yine bunu size bildirirler. Fakat bazı durumlarda onlar “sizden kaynaklı” dediği halde sorun “onlardan kaynaklı” olabiliyor. Bu sebeple ilk olarak bölgesel arıza sorgulaması yapmanızı, sorun 3-5 günden fazla sürerse de Türk Telekom’u aramadan direk web sitesinden şikayet kaydı oluşturmanızı öneririm.

Teknik yardım talebi açmadan yada şikayet kaydı oluşturmadan önce arızanın sebebini soruşturmanız çok önemli. Arıza sizden kaynaklı ise teknik servis geldiğinde sizden ücret talep edebilir ve sorun sizden kaynaklı olduğu için servis gelene kadar boşu boşuna internetsiz kalabilirsiniz.

Yada arıza bölgesel bir sorundan yada güncelleme çalışmasından kaynaklı ise bu durumda da gereksiz yere şikayet kaydı açmış olur ve hiç yoktan sinir stres yapmış olursunuz.

Arıza sorgulama için iki seçeneğiniz var; 

 1. 444 1 444 numarasını arayarak Türk Telekom müşteri hizmetlerinden sorunun sebebini sorgulayabilir,
 2. Eğer mobil bir cihazdan yada farklı bir wifi ağından internete bağlanabiliyorsanız Türk Telekom’un online işlemler sayfasına giderek Tek Şifre ile hesabınıza giriş yaparak bölgesel arıza sorgulayabilirsiniz.

Türk Telekom İnternet Bölgesel Arıza Sorgulama:

Aşağıdaki bağlantıdan Türk Telekom Online İşlemler sayfasına gidin. 

https://onlineislemmerkezi.ttnet.com.tr/ttnetwsci/login.do

İnternetiniz kesik olduğu için mobil bağlantıya yada başka bir (komşu, akraba vs.) internet bağlantısına ihtiyacınız var.

Daha önce temin ettiyseniz Türk Telekom Tek Şifre ile hesabınıza giriş yapın.

İlk form kutusuna Türk Telekom’da kayıtlı telefon numarası yada mail hesabını yazın, şifre kutusuna ise Türk Telekom Tek Şifrenizi. Eğer şifre almadıysanız sayfada sol alttan Tek Şifre Al butonu ile şifre temin edin yada Şifremi Unuttum butonu ile yeni şifre talep edin.

TTNET Arıza Sorgulama ve Arıza Kaydı Oluşturma - windows-destek

Türk Telekom Online İşlemlere girebildiyseniz sol menüden Teknik Destek > Arıza İşlemleri > Bölgesel Arıza Sorgulama yolunu izleyin. Arıza sorgulama sayfasında;

Eğer Türk Telekom kaynaklı bir sorun varsa aşağıdaki gibi bir not,

TTNET Arıza Sorgulama ve Arıza Kaydı Oluşturma - windows-destek

Eğer Türk Telekom kaynaklı bir sorun yoksa aşağıdaki gibi bir not görürsünüz. 

TTNET Arıza Sorgulama ve Arıza Kaydı Oluşturma - windows-destek

Kesinti onlardan kaynaklı ise sorunun düzelmesi için bekleyin. Birkaç defa benzer durum yaşadım ve kesinti birkaç saat sonra sona erdi. Yani müşteri hizmetleriyle, arıza araştırmakla, arıza kaydı oluşturmakla zaman kaybetmedim. Sorunun benden kaynaklı olmadığını da öğrenmiş oldum.

Ancak!

Kesinti onlardan kaynaklı değilse o zaman sorunu kendinizde aramanız ve kendi kendinize çözemiyorsanız Türk Telekom’dan yardım istemeniz, arıza kaydı oluşturmanız gerekecek. Bu durumda aşağıdaki iletişim kanallarını kullanarak yetkililere ulaşabilir, arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

Türk Telekom İletişim Yolları: 

 1. 444 1 444 – 444 5 444 veya 444 0 375 Türk Telekom destek numaralarını arayabilirsiniz,
 2. İnternet aboneliğiniz için 02127070375 ücretsiz sesli yanıt sistemini arayabilirsiniz,
 3. Türk Telekom iletişim formundan yetkililere sorununuzu yazabilirsiniz,
 4. Türk Telekom Online İşlemler sayfasından şikayet kaydı oluşturabilirsiniz,
 5. Türk Telekom Facebook sayfasından yetkililere mesaj atabilirsiniz,
 6. Türk Telekom Destek Twitter sayfasından yetkililere tweet atabilirsiniz,
 7. Telefon hattından kaynaklı bir sorun varsa Türk Telekom sabit hattınız için bu sayfadan Arıza Bildirimi oluşturabilirsiniz.

Konuyla bağlantılı yenilikler olursa yazımda güncelleme yapacağım. Fakat sorularınız veya eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 29 Mart 2018 tarihinde yayımlanmıştır.


  omer 21 Mayıs 2019, 20:21

  allah belasını versın ttnetın aldıgınız para lar zehır zıkım olsun bıktırdı benı ınternet bukadar yavas bı net olurmu be

  omer 21 Mayıs 2019, 20:22

  bıtsın kapatacam bırdahada ttnet yok kıseyede tavsıye etmem

  Mine hanım 12 Haziran 2019, 09:46

  Internet bağlantimızda sorun var

  Şevket öztürk 12 Haziran 2019, 10:12

  İnternetim kapalı yetkililere bildirdim bizimle ilgisi yok dediler kablo bağlantılarında sorun var dediler.bilgisayar tamircisi ne götürdüm benden Google muz kapan mış onu açayım dedi ben açtım dedi eve getirdim evde yine açılmadı, tekrar tamirciye götürdüm yine kapanmış dedi,tekrar eve getirdim , yetkilileri aradım 6.7 kez aradım size bağlı internet yok diyorlar, ama ben internet ücretlerini ödüyorum bu nasıl olur dedim.sonra tekrar aradım bir yetkili daha çıktı sizin internetiniz var dedi ve yetkililere söylecegiz gelecekler dedi ,bu telefonlarla arama yaptığım ve bilgisayar çalışmadığı halde internet bağlantısı vardı sorunumuz sadece bilgisayara bağlanamamızdı, dünkü telefon aramalarında sonra şimdi internet tamamen kesildi, yetkilileri arıyorum bu gün tekrar adınıza internet bulunmamaktadır dediler. Problemi kimse çözemedi .

  Lordiz 12 Haziran 2019, 16:27

  @Mine hanım; Merhaba. Yazımda paylaştığım bağlantılardan yetkililere ulaşabilir, arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

  Ozan 21 Eylül 2019, 15:25

  Merhaballar ben ozan istanbul büyükçekmece de oturuyorum Zyxel model modemim de adsl de kopmallar var ve Teknik servis kaç gündür gelmiyor mümkünse Teknik servis elemanı gelsin baksın

  Naili yılmaz 11 Kasım 2019, 11:25

  Güzelbahçe 76 sokak internet kablosu 09-10-2019 tarihinde 35 AH 1266 araç tarafından koparılmıştır bir an önce arrzayı giderin lütfen sabah ekibiniz bakıp gitti me zaman arızayı gidereceğinizi bildirin bu sabah aradım o kotü müziğinize 6 dakika katlanabildim
  Bilmenizi isterim hem ses seviyesi çok yüksek hem kötü
  Lütfen

  Abdurrahman 18 Aralık 2019, 20:16

  Merhaba ist Esenyurt Saadet dere 6.sokak internet bağlarımız yok neden acaba
  Bilgilendirir misiniz

  Ahmet 01 Ocak 2020, 03:54

  Komşularin ev telefonu üzerinden nokia ses kodek yürütülüyor bizim cihazlarin sesinide bozuyor ne işi var nokia kodekin ev telefonunda kaldirin kapatin nokia ses kodek hizmetini ev telefonlarindan

  kademmert 23 Ocak 2020, 11:07

  ınternetsüreklı gıdıp gelıyorsağlıklı kullanamayorumarızaya bıldırdım çareolmadı biraydanberı sağlıklıkullanamayorum ne yapmam lazım arıza devamederse benım ınternetı kapatırsanız sevınırım

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019