Google Play ve Apple Store’un En İyi Simülasyon Oyunları

Google Play ve Apple Store'un En İyi Simülasyon Oyunları

Mobil cihazlara olan ilgi ve mobil cihazların gelişmesi sayesinde mobil oyunlar pc oyunlarına kafa tutar hale geldi. Hatırlarsanız 10 sene öncesinde pc platformunda ücretsiz kaliteli oyun bulmak imkansıza yakındı fakat şimdi mobil platformlar sayesinde ücretsiz binlerce harika seçeneğimiz var. Bu yazımızın konusu ise mobil platformlardaki en iyi simülasyon oyunları. 

Simülasyon, bir şeyin benzeri veya sahtesi anlamında kullanılıyor. Yani gerçekte araba süremiyor olabilirsiniz ama araba simülasyonu sayesinde araba sürmüş kadar olursunuz. Tabi simülasyonlar bir çok konuda oluşturulabiliyor. Uçak simülasyonu, gemi simülasyonu, tren simülasyonu, ekmek simülasyonu, keçi simülasyonu, köpek balığı simülasyonu, çiftlik simülasyonu, inşaat simülasyonu vs. vs.

Google Play ve Apple Store bu alanda çok zengin seçenekler sunuyor. Mesela bir zamanların popüler oyunu Goat Simulator, bir keçi simülasyonuydu ve şuan bedava. Pc platformundan tanıdığımız Sims ise bir yaşam simülasyonuydu ve halen mobil platformda ücretsiz. Peki daha başka neler var?

Hadi listemize başlayalım!

1) SİMS – Yaşam Simülasyonu

Sims, pc platformunda ücretli satılan bir yaşam simülasyonu. Ancak mobil platformda bedava iki güzel seçenek var. Oyunda seçtiğiniz karakterlerin hayatını yönlendiriyor ve kendi sanal dünyanızı kuruyorsunuz.

>> The Sims Google Play 
>> The Sims Apple Store 
>> Sims FreePlay Google Play
>> Sims FreePlay Apple Store 

2) CarX Street – Araç Sürüş Simülasyonu

Simülasyon kategorisine girer mi girmez mi tam karar veremedim ama sürüş simülasyonu diyebileceğimiz, haritası ve araç tasarımları ile gayet başarılı bir oyun. Grafik kalitesi ve açık dünya haritası hem Gta5, hem de Forza Horizon serisine benzeyen nadir oyunlardan birisi.

>> CarX Street Google Play 
>> CarX Street Apple Store

3) Taxi Sim 2022 – Taksi Simülasyonu

Eski Taxi Sim 2016 geliştiricisinden yepyeni bir taksi oyunu! Grafikleri ve harita yapısı ile GTA Vice City’i andıran oyuna hemen aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>> Taxi Sim 2022 Google Play
>> Taxi Sim 2022 Apple Store
>> Crazy Taxi Classic Google Play
>> Crazy Taxi Classic Apple Store

4) Bus Simulator 2023 – Otobüs Simülasyonu

Mobil platformların en iyi, en başarılı otobüs simülasyon oyunu.

>> Bus Simulator 2023 Google Play 
>> Bus Simulator 2023 Apple Store

>> Ücretsiz Otobüs Oyunu “Bus Simulator 2023”

5) Truck of Europe 3 – Kamyon Simülasyonu

Mobil platformların en iyi, en başarılı ve Türk yapımı kamyon simülasyon oyunu.

>> Truck of Europe 3 Google Play
>> Truck of Europe 3 Apple Store

Amerika yolları için bu oyuna da bakabilirsiniz.

6) Train Simulator Pro USA – Tren Simülasyonu

Oynanış, grafikler ve haritası ile harika bir oyun. Hem treninizi sürün, hem de 6 radyo seçeneğinden birini açıp oyuna eklenmiş rahatlatıcı müzikler eşliğinde manzaranın tadını çıkarın.

>> Train Simulator Pro USA Google Play
>> Train Simulator Pro USA Apple Store

7) Forklift Extreme Simulator 1/2 – Forklift Simülasyonu

Forklift sürmek gibi bir hayaliniz varsa bunu masrafsız ve zararsız şekilde yapmanın en güzel yolu.. Uzun süre oynamışlığım vardır ve bu oyunu aynı şekilde Steam üzerinden satın alıp bilgisayarınızda oynama şansınızda var.

>> Forklift Extreme Sim 1 Google Play
>> Forklift Extreme Sim 2 Google Play
>> Forklift Extreme Sim 1 Apple Store
>> Forklift Extreme Sim 2 Apple Store

8) Take Off Flight Simulator – Uçuş Simülasyonu

Harika bir uçuş simülasyonu. İstanbul’da dahil 21 bölgenin hava alanına, 24 farklı uçakla uçabiliyorsunuz. Oyun hakkında biraz izlenim kazanmak istiyorsanız Youtube videolarına göz atabilirsiniz.

>> Take Off Flight Google Play
>> Take Off Flight Apple Store 

9) Construction Simulator 2 – İnşaat Simülasyonu

Mobil platformun en iyi inşaat simülasyonu. Alternatif olarak birkaç seçenek daha var fakat Cons Sim 2, grafikleri ve oynanış açısından en güzeli. Oyunun paralı full sürümü indirimlerde 4 TL’ye satılıyor ancak öncesinde ücretsiz sürümünü denemenizi öneririm. Eğer beğenirseniz full sürümü de satın alabilirsiniz.

>> Cons. Sim2 Lite Apple Store
>> Cons. Sim2 Full Google Play
>> Cons. Sim2 Full Apple Store 

10) SimCity Builder – Şehir Simülasyonu

SimCity, bir şehir simülasyonu. Kendi şehrinizi kuruyor ve yönetiyorsunuz. Biraz strateji simülasyonu olduğu için herkes sevmeyebilir fakat pc platformunda bu tarz oyunları (örneğin Tropico) sevenler için gayet keyifli olacaktır.

>> SimCity Google Play
>> SimCity Apple Store

11) Ultimate Ocean Simulator – Okyanus Simülasyonu

Oyunun yapımcısı çok değişik ve zeki birisi. Çünkü herkes araçlara yönelmişken kendisi okyanusa yönelmiş, 10 civarı su altı canlısını kontrol edebildiğimiz bu oyunu geliştirmiş. Sadece bununla da kalmamış birçok hayvan içinde farklı farklı simülasyon oyunları geliştirmiş. Okyanus simulatörünü sevmediniz mi? o zaman kurt verelim, aslan verelim, köpek, kedi, dinazor, tilki, ejderha, at, balina, panter, şahin, kartal, sırtlan, yunus balığı, fil, akrep, ayı yada baykuş verelim. Çünkü bu hayvanların hepsine bir oyun yapmışlar. Okyanus simülasyonu dahil tüm oyunlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

>> Ultimate Ocean Simulator Google Play 
>> Ultimate Ocean Simulator Apple Store 

12) Goat Simulator- Keçi Simülasyonu

Bu oyunu duymayan kalmamıştır herhalde. O sebeple en sona bıraktım. Birkaç senedir hem masaüstü hemde mobil platformun en popüler oyunlarından birisiydi. Geliştiriciler zengin olup, oyunda gözden düşünce bedava yaptılar. Hala oynamadıysanız aşağıdaki bağlantılardan indirip oynayabilirsiniz.

>> Goat Simulator Google Play 
>> Goat Simulator Apple Store

13) Car Sales Simulator – Araç Alım Satım Simülasyonu

Araç sürmek yerine araç alım satımı yapmayı tercih edenlerdenseniz sizin içinde bir oyun var. Car Sales Simulator, adından da anlayacağınız üzere sadece araç alım satımı üzerine geliştirilmiş bir oyun.

>> Car Sales Simulator Google Play
>> Car Sales Simulator Apple Store 

14) Farming Simulator 2016 – Çiftlik Simülasyonu

Yine harika bir simülasyon oyunu. Bu seferkinde çiftlik hayatı yaşıyoruz. Traktör, biçer döver, pulluk, tır vb. araçları alıp ekip biçiyor, ekinleri satıyor ve çiftliğimizi büyütüyoruz.

>> Farming Sim 2016 Google Play
>> Farming Sim 2016 Apple Store

Yukarıdaki oyunlara alternatif olarak şu oyunlara da göz atabilirsiniz; Grand Truck Simulator 2, Driver SimulatorConstruction Machines 2016, ZIL130 SimulatorFarming Simulator 2014, Farming Simulator 2018Heavy Truck Simulator, Truck Simulation 16, Euro Truck Driver, Grand Truck Simulator, Helicopter Flying Rescue SimulatorTruck Driver CrazyRoad, Europe Truck Simulator 2Kamyon Simülatör 2018 Europe

Yeni oyunlar keşfettikçe yazımda güncelleme yapacağım. Fakat sizin de bildiğiniz, sevdiğiniz ve benim paylaşmadığım simülasyon oyunları varsa, yazı altından yorum yazarak eklemeler yapabilirsiniz.

>> Süper Mario Benzeri Alternatif Platform Oyunları
>> Portal Benzeri Zeka ve Bulmaca Oyunları
>> Ücretli, Ücretsiz Gizli Nesne ve Zeka Oyunları
>> Google Play’den Park, Yarış, Simülasyon Oyunları
>> App Store’dan Park, Yarış, Simülasyon Oyunları