Google Play ve Apple Store’un En İyi Simülasyon Oyunları

Mobil cihazlara olan ilgi ve mobil cihazların gelişmesi sayesinde mobil oyunlar pc oyunlarına kafa tutar hale geldi. Hatırlarsanız 10 sene öncesinde pc platformunda ücretsiz kaliteli oyun bulmak imkansıza yakındı fakat şimdi mobil platformlar sayesinde ücretsiz binlerce harika seçeneğimiz var. Bu yazımızın konusu ise mobil platformlardaki en iyi simülasyon oyunları. 

Simülasyon, bir şeyin benzeri veya sahtesi anlamında kullanılıyor. Yani gerçekte araba süremiyor olabilirsiniz ama araba simülasyonu sayesinde araba sürmüş kadar olursunuz. Tabi simülasyonlar bir çok konuda oluşturulabiliyor. Uçak simülasyonu, gemi simülasyonu, tren simülasyonu, ekmek simülasyonu, keçi simülasyonu, köpek balığı simülasyonu, çiftlik simülasyonu, inşaat simülasyonu vs. vs.

Google Play ve Apple Store bu alanda çok zengin seçenekler sunuyor. Mesela bir zamanların popüler oyunu Goat Simulator, bir keçi simülasyonuydu ve şuan bedava. Pc platformundan tanıdığımız Sims ise bir yaşam simülasyonuydu ve halen mobil platformda ücretsiz. Peki daha başka neler var?

Hadi listemize başlayalım!

1) SİMS – Yaşam Simülasyonu

Sims, pc platformunda ücretli satılan bir yaşam simülasyonu. Ancak mobil platformda bedava iki güzel seçenek var. Oyunda seçtiğiniz karakterlerin hayatını yönlendiriyor ve kendi sanal dünyanızı kuruyorsunuz.

>> The Sims Google Play 
>> The Sims Apple Store 
>> Sims FreePlay Google Play
>> Sims FreePlay Apple Store 

2) Construction Simulator 2 – İnşaat Simülasyonu

Mobil platformun en iyi inşaat simülasyonu. Alternatif olarak birkaç seçenek daha var fakat Cons Sim 2, grafikleri ve oynanış açısından en güzeli. Oyunun paralı full sürümü indirimlerde 4 TL’ye satılıyor ancak öncesinde ücretsiz sürümünü denemenizi öneririm. Eğer beğenirseniz full sürümü de satın alabilirsiniz.

>> Cons. Sim2 Lite Google Play
>> Cons. Sim2 Lite Apple Store
>> Cons. Sim2 Full Google Play
>> Cons. Sim2 Full Apple Store 

3) Train Driver 2015 – Tren Simülasyonu

Oynanış, grafikler ve haritası ile harika bir oyun. Hem treninizi sürün, hem de 6 radyo seçeneğinden birini açıp oyuna eklenmiş rahatlatıcı müzikler eşliğinde manzaranın tadını çıkarın.

>> Train Driver 2018 Google Play

4) Take Off Flight Simulator – Uçuş Simülasyonu

Harika bir uçuş simülasyonu. İstanbul’da dahil 21 bölgenin hava alanına, 24 farklı uçakla uçabiliyorsunuz. Oyun hakkında biraz izlenim kazanmak istiyorsanız Youtube videolarına göz atabilirsiniz.

>> Take Off Flight Google Play
>> Take Off Flight Apple Store 

5) Farming Simulator 2016 – Çiftlik Simülasyonu

Yine harika bir simülasyon oyunu. Bu seferkinde çiftlik hayatı yaşıyoruz. Traktör, biçer döver, pulluk, tır vb. araçları alıp ekip biçiyor, ekinleri satıyor ve çiftliğimizi büyütüyoruz.

>> Farming Sim 2016 Google Play

6) Ultimate Car Driving – Araç Sürüş Simülasyonu

Simülasyon kategorisine girer mi girmez mi tam karar veremedim ama sürüş simülasyonu diyebileceğimiz, haritası ve araç tasarımları ile gayet başarılı bir oyun. Grafik kalitesi ve açık dünya haritası ile Gta5’e en çok yaklaşabilen nadir oyunlardan birisi. Ayrıca oyunun yapımcısı bir Türk. Daha fazla oyunu için bu bağlantıya bakabilirsiniz.

>> Ultimate Car Driving Google Play 

7) SimCity Builder – Şehir Simülasyonu

SimCity, bir şehir simülasyonu. Kendi şehrinizi kuruyor ve yönetiyorsunuz. Biraz strateji simülasyonu olduğu için herkes sevmeyebilir fakat pc platformunda bu tarz oyunları (örneğin Tropico) sevenler için gayet keyifli olacaktır.

>> SimCity Google Play
>> SimCity Apple Store

8) Taxi Sim 2020 – Taksi Simülasyonu

Eski Taxi Sim 2016 geliştiricisinden yepyeni bir taksi oyunu! Grafikleri ve harita yapısı ile GTA Vice City’i andıran oyuna hemen aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>> Taxi Sim 2020 Google Play
>> Crazy Taxi Classic Google Play
>> Crazy Taxi Classic Apple Store

9) Proton Bus Simulator – Otobüs Simülasyonu

Mobil platformun en iyi otobüs simülasyonu. Bunun gibi bir sürü oyun var ama grafik olarak, kontrol ve eğlence olarak bundan iyisine henüz denk gelmedim. Çünkü otobüs oyunu yapmak zor iştir. Tasarım olarak, sürüş olarak ayarı tutturamazsanız grafikler iyi olsa da oyun kendini oynatmaz.

(Alternatif olarak Coach Bus Simulator‘e bakabilirsiniz.)

>> Proton Bus Simulator Google Play 
>> Proton Bus Appstore’da Yok

>> Ücretsiz Otobüs Oyunu “Proton Bus Simulator”

10) Truck Simulator USA – Kamyon Simülasyonu

World Truck Driving Simulator yada Euro Truck Driver 2018 yayınlanana kadar bence mobil platformun en iyi kamyon simülasyonu bu. Diğer iki oyun yayınlandığında muhtemelen ikisini kıyaslayıp duruma göre yazımda güncelleme yapacağım ama o zamana kadar bunlarla idare etmeniz gerekiyor.

(Heavy Truck çok fazla reklam gösteriyor, Truck Simulation 16‘nın ise eksikleri çok ve ücretli.)

>> Truck Simulator USA Google Play
>> Truck Simulator USA Apple Store

Euro Truck Driver yayınlandı fakat beklentilerin biraz altında kaldı. İsteyenler ve daha önce denememiş olanlar oyuna bu bağlantıdan ulaşabilirler. Oyun henüz Apple Store’da yok.

11) Extreme Forklifting 2 – Forklift Simülasyonu

Forklift sürmek gibi bir hayaliniz varsa bunu masrafsız ve zararsız şekilde yapmanın en güzel yolu.. Uzun süre oynamışlığım vardır ve bu oyunu aynı şekilde Steam üzerinden satın alıp bilgisayarınızda oynama şansınızda var.

>> Extreme Forklifting 2 Google Play
>> Extreme Forklifting 2 Apple Store

12) Rider Skills – Motor Offroad Simülasyonu

Motor sürmeyi seviyorsanız bu oyunu seveceksiniz. Grafikleriyle, oynanış kontrolleri ile başarılı bir motor offroad oyunu. Oyun hakkında biraz daha izlenim edinmek için Youtube videolarına bakabilirsiniz.

>> Rider Skills Google Play
>> Appstore’da Henüz Yok!

13) Ultimate Ocean Simulator – Okyanus Simülasyonu

Oyunun yapımcısı çok değişik ve zeki birisi. Çünkü herkes araçlara yönelmişken kendisi okyanusa yönelmiş, 10 civarı su altı canlısını kontrol edebildiğimiz bu oyunu geliştirmiş. Sadece bununla da kalmamış birçok hayvan içinde farklı farklı simülasyon oyunları geliştirmiş. Okyanus simulatörünü sevmediniz mi? o zaman kurt verelim, aslan verelim, köpek, kedi, dinazor, tilki, ejderha, at, balina, panter, şahin, kartal, sırtlan, yunus balığı, fil, akrep, ayı yada baykuş verelim. Çünkü bu hayvanların hepsine bir oyun yapmışlar. Okyanus simülasyonu dahil tüm oyunlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

>> Ultimate Ocean Simulator Google Play 
>> Ultimate Ocean Simulator Apple Store 

14) Goat Simulator- Keçi Simülasyonu

Bu oyunu duymayan kalmamıştır herhalde. O sebeple en sona bıraktım. Birkaç senedir hem masaüstü hemde mobil platformun en popüler oyunlarından birisiydi. Geliştiriciler zengin olup, oyunda gözden düşünce bedava yaptılar. Hala oynamadıysanız aşağıdaki bağlantılardan indirip oynayabilirsiniz.

>> Goat Simulator Google Play 
>> Goat Simulator Apple Store

15) Car Mechanic Simulator – Araç Tamir Simülasyonu

Araç sürmek yerine araç tamir etmeyi tercih edenlerdenseniz sizin içinde bir oyun var. Car Mechanic Simulator, adından da anlayacağınız üzere sadece araç tamiri üzerine geliştirilmiş bir oyun.

>> Car Mechanic Simulator Google Play
>> Car Mechanic Simulator Apple Store 

Yukarıdaki oyunlara alternatif olarak şu oyunlara da göz atabilirsiniz; Grand Truck Simulator 2, Driver SimulatorConstruction Machines 2016, ZIL130 SimulatorFarming Simulator 2014, Farming Simulator 2018, Heavy Bus Simulator, Heavy Truck Simulator, Truck Simulation 16Bus Simulator 2017Euro Truck Driver, Grand Truck Simulator, Helicopter Flying Rescue SimulatorTruck Driver CrazyRoad, Europe Truck Simulator 2Kamyon Simülatör 2018 Europe

Yeni oyunlar keşfettikçe yazımda güncelleme yapacağım. Fakat sizin de bildiğiniz, sevdiğiniz ve benim paylaşmadığım simülasyon oyunları varsa, yazı altından yorum yazarak eklemeler yapabilirsiniz.

>> Süper Mario Benzeri Alternatif Platform Oyunları
>> Portal Benzeri Zeka ve Bulmaca Oyunları
>> Ücretli, Ücretsiz Gizli Nesne ve Zeka Oyunları
>> Google Play’den Park, Yarış, Simülasyon Oyunları
>> App Store’dan Park, Yarış, Simülasyon Oyunları

– Reklamlar –