Türksat Uydusundan Yayın Yapan Güncel Müzik Kanalları

Türksat Uydusundan Yayın Yapan Güncel Müzik Kanalları

Bugün medya sektöründe ilginç bir gelişme yaşandı ve 1994 yılında Uzan grubunun kurduğu Türkiye’nin ilk müzik kanalı Kral TV’nin artık sadece internet üzerinden yayın yapacağı, karasal, kablo ve uydu yayınlarının 1 Şubat 2019 itibari ile sonlandıracağı haberi paylaşıldı. İlk önce ihtimal vermedim fakat sonrasında haberin gerçek olduğunu resmi Kral tv hesabındaki paylaşımdan görmüş oldum. 

>> Power TV Türksat Uydusundan Ayrıldı! 

Peki bu gelişme neyin göstergesi? diye soracak olursanız sorunun cevabı net; internet üzerindeki yayınlar reklam pastasının çoğunu yuttuğundan ve bilindik yayıncılığa pek bir şey kalmadığından medya şirketleri de yeniden konum alıyorlar diyebiliriz. Tıpkı FoxPlay gibi.

Bu muhtemelen böyle kalmayacak, çoğu tv kanalı karasal ve uydu yayınlarını yavaş yavaş internete yada işlerine gelen platformlara taşıyacaklar ve en sonunda İP tv’lere muhtaç kalacağız. Yani televizyon kanallarını artık internete bağlı tv’lerimizden izleyeceğiz. Henüz daha vakit var ama yavaş yavaş dönüşüm başlamış durumda.

Peki Kral TV’ye Ne Olacak?

Kral tv, muhtemelen Doğuş grubunun masrafları azaltması için yada artık reklam alamadığı için 1 Şubat 2019 itibari ile internete taşınmış olacak. Yani kanal kapanmayacak. (Böyle bir markayı silip atamazlar zaten, en kötü ihtimal ile satarlar.) Ve 1 Şubat 2019 itibari ile Kral TV’yi izlemenin tek yolu internet olacak. Kral tv web sitesi, Kral tv mobil uygulamaları, Kral tv’nin resmi Youtube kanalı ve Kral tv Smart TV uygulaması üstünden.. (Smart tv uygulaması sanırım henüz hazır değil.)

https://www.kralmuzik.com.tr/tv/kral-pop-tv
https://www.youtube.com/@kralmuzik/streams
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.basarimobile.android.kral
https://itunes.apple.com/tr/app/kral/id384593182

Türksat Uydusunda Son Kalan Müzik Kanalları!

Kral tv, Number One tv, Power TV, Dream TV uydudan ve karasal yayından gidince doğal olarak internetsiz alternatif müzik kanallarına yöneliyor gözler.. Peki elde kalanlar neler?

– DREAM TÜRK TV

2003 yılında kurulan Doğan Holding’in diğer müzik kanalı. Kanal, Dream tv gibi sonradan el değiştirdi. Kanal hem SD, hem de HD yayın yapıyor. Frekansları şöyle;

SD: 12034 Dikey/V 27500
HD: 12245 Yatay/H 27500

– TMB TV

2009 yılında kurulan, açılımı Türk Müzik Birliği olan karma müzik kanalı. Kanalda Türk Cumhuriyetlerinden seçme video klipler yayınlanıyor ve kanal sadece HD yayın yapıyor. Frekansı;

HD: 12685 Yatay/H 27500

– TRT MÜZİK 

Devlet kanalı TRT’nin müzik formatlı versiyonu. Kanal hem SD, hem de HD yayın yapıyor. Frekanslar şöyle;

SD: 11096 Yatay/H 30000
SD: 11958 Dikey/V 27500
HD: 11054 Dikey/V 30000

– TATLISES TV

Bir zamanlar İbrahim Tatlıses’e ait olduğunu bildiğimiz müzik kanalı Tatlıses TV, Power Türk TV’nin uydudan ayrılması sonrası tekrar düzenli müzik yayınına başladı. Kanal sadece SD yayın yapıyor. Frekansı şöyle;

SD: 12265 Dikey/V 27500

Power TV, Power Türk TV, Dream TV, Number ONE TV, Number ONE Türk TV, Milyon TV, Türksat uydusundan ayrıldılar. Türksat uydusundan daha fazla frekans için aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

>> Türksat 4A Güncel Kanal Frekans Listesi