IMDb Freedive Nedir? Nasıldır? IMDb, Netflix’e Rakip Mi Oluyor?

IMDb Freedive Nedir? Nasıldır? IMDb, Netflix’e Rakip Mi Oluyor?

Önce Youtube, sonra Netflix, adamlar parayı tırlarla taşıdı ve tv kanalları hem izleyicisini hemde reklam pazarının büyüğünü buralara kaptırdı. Sonrasında bu iş büyüdü, alternatifler çoğalmaya başladı; Hulu, Amazon Prime, Google Play Filmler, Türkiye’de Blu tv, Digitürk Play, Tivibu GO, Turkcell Tv+, Vodafone tv vb.. Yakın zamanda Disney+ ve Fox Play geliyor. Ve birde IMDb Freedive! 

IMDb Freedive Nedir? Şimdi Nereden Çıktı? 

IMDb, bildiğiniz üzere senelerdir var olan bir çevrim içi film veritabanı. Kuruluş tarihi 1990 olabilir. Filmler, diziler, oyuncular, yapımcılar, film müzikleri vb. aklınıza gelen ne varsa burada bulabiliyorsunuz, yeni çekilecek filmlerin haberleri de genelde burada yayınlanıyor. Ve şimdi IMDb, çevrimiçi dizi + film izletmeye başlıyor! Hemde abonelik ücreti olmadan tamamen bedava!

Hizmet şuanda sadece Amerika’dan kullanılabiliyor ve yakın zamanda Türkiye’den kullanılabileceğini pek sanmıyorum. Fakat bu, hiç gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Önce Amazon Prime’ın ülkemizde tam olarak yerelleşmesi, daha fazla Türkçe içerik bulundurması gerekiyor ki, peşinden IMDb Freedive’de ülkemizde layıkıyla görevini yapabilsin. Çünkü bu iki hizmet birbirine bağlı ve IMDb Freedive’in amacı Amazon Prime’a daha fazla abone çekmek!

IMDb, bir Amazon markası. Amazon Prime video servisi de Amazon’a ait. Siz bir film tutkunu olarak sık sık IMDb’de geziniyorsanız, Amazon Prime’ın hedef kitlesine giriyorsunuz demektir. Önce size Freedive’dan bedava film izletecekler, sonrasında daha fazlası için Amazon Prime’a çekecekler.

Sistem Nasıl İşleyecek? 

IMDb Freedive, IMDb’nin dahili bir parçası olarak kalacak. Bir dizi yada filmin başlığına gittiğinizde dizi yada filmin görsel materyalleri arasında ücretsiz izleme seçeneği de görüyorsanız, direk bu bağlantıdan dizi yada filmi izlemeye başlayacaksınız. Buna karşılık hiçbir para ödemeyeceksiniz. Çünkü IMDb parasını size gösterdiği reklamlardan çıkaracak. Tıpkı Youtube gibi.

Youtube’un da yakın zamanda benzer şekilde reklam göstererek ücretsiz dizi ve film izletmeye başlayacağı biliniyor.

Pazar büyük, paranın çoğunu Youtube ve Netflix götürüyor. Fakat yakın zamanda pasta yeniden bölüşülecek gibi görünüyor.

IMDb Freedive, Türkiye’de kullanıma açıldığında yada zaten Amerika’da yaşıyorsanız IMDb Freedive’ı aşağıdaki bağlantı üzerinden inceleyebilir, veritabanına yeni yeni eklenen filmlere göz atabilirsiniz.

https://www.imdb.com/freedive/

Yada IMDb Freedive yerine diğer alternatifleri tercih edersiniz.

>> Digitürk Play Nedir? Nasıldır? Para Vermeye Değer mi?
>> Youtube Üzerinden Ücretsiz Film İzleyebileceğiniz Kanallar
>> FoxPlay Nedir? Nasıldır? Netflix’e Alternatif Olabilir Mi?
>> Disney+ Nedir? Türkiye’ye Ne Zaman Geliyor?