Twitter X’i Silver Bird ile Chrome Üzerinden Takip Edin

Twitter X'i Silver Bird ile Chrome Üzerinden Takip Edin

Daha önceleri Firefox web tarayıcısı üzerinden Twitter hesabımızı anlık takip edebileceğimiz bir eklentimiz vardı, adı Echofon. Ama 2013 yılı itibariyle Echofon yönetiminin “sadece mobil pazarda yer alma” kararı alması ve echofon desktop sistemini durdurması ile o güzel eklenti elimizden uçtu gitti..

Uyarı: Yazıyı okuduğunuz tarihte Silver Bird eklentisi artık çalışmıyor olabilir.

>> Twitter’dan Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak
>> Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

Evet, normal şartlarda Twitter’ı, web tarayıcılarından Twitter.com hesabımıza giriş yaparak, masaüstü yazılımlar kurarak, akıllı telefon ve tabletlerimize Twitter uygulamaları kurarak takip edebiliyoruz ama bazen tarayıcı üstünden hem nette gezmek hemde sağ tarafta yer alan bir menüden Twitter hesabımızı takip etmek de güzel bir alternatif olabiliyor. (Echofon kullanmış olanlar bilir.)

Artık Silver Bird’ümüz Var

Şimdi yeni bir alternatifimiz var. Echofon’un sistemi durdurmasından sonra araştırıp bulduğum eklentinin adı Silver Bird ve eklenti Chrome Web tarayıcısında çalışıyor.

Eklentiyi kullanmak için bilgisayarınızda Chrome tarayıcısının kurulu olması gerekiyor. Chrome kullanmayanlar tabiki eklentiyi kullanamıyorlar. Chrome tarayıcısı kullananlar ise kısa bir işlem sonrası eklentiyi tarayıcılarına kurup ayarlarını yapıp kullanmaya başlayabiliyorlar..

Silver Bird Kurulum

Silver Bird eklentisini Chrome tarayıcınıza kurmak için Chrome mağazasına gidin ve Silver Bird eklentisini aratın yada aşağıdaki bağlantıdan uygulamaya ulaşıp Chrome’a Ekle butonu ile eklentiyi kurun.

>> Silver Bird Chrome Mağazasına Git

Twitter X'i Silver Bird ile Chrome Üzerinden Takip Edin

Eklentiyi kurduktan sonra tarayıcının sağ üstüne Twitter kuşu simgesi yerleşecek. Bu simgeye tıklayarak twitter hesabımızdan tweetlerin alınabilmesi için eklentiye izin vericez.

Twitter X'i Silver Bird ile Chrome Üzerinden Takip Edin

Eklenti iznini verdikten sonra artık sağ üst menüden Twitter hesabımızı anlık takip edebilicez ve bize bir mention yapıldığında sağ alttan çıkan bildirim ekranı sayesinde gelen mesajları kaçırmıcaz..

Twitter X'i Silver Bird ile Chrome Üzerinden Takip Edin

(Eklentiden tweet atabilirsiniz. Dm yollayabilirsiniz. Herhangi bir tweeti favorilere alabilir, Rt edebilir, alıntılı RT yapabilirsiniz. Arama kutusu sayesinde ise twitter içi arama yapabilirsiniz.)

Eklentiye güvenebilir miyiz? 

– Tabiki güvenebilirsiniz. Eklenti Chrome mağazasına eklenmeden önce denetleniyor ve şuanda eklentinin kullanıcı sayısı 328 bin.

Tema seçenekleri var mı?

– Eklentinin ayar menüsünde 3 adet tema seçeneği var. Tema seçenekleri çok iyi değil kabul ama ileride yeni seçeneklerin eklenme ihtimali var.

Twitter X'i Silver Bird ile Chrome Üzerinden Takip Edin

Eklentide hesap değişikliği / hesap kaldırma yapılıyor mu?

– Eklentinin sol üst tarafındaki çıkış butonu yardımıyla ekli hesaptan çıkabiliyor ve başka bir twitter hesabınızı ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca eklentiyi tarayıcıdan kaldırdıktan sonra Twitter hesabınızında Uygulamalar menüsü altından izinlerini kaldırarak ondan tamamen kurtulabiliyorsunuz.

Eklenti ayarlarına nasıl giriyoruz?

– Eklenti ayarlarına yani seçeneklere girmek için (Chrome tarayıcısında sağ üste yerleşen) Twitter kuşu simgesine sağ tıklıyoruz ve açılan menüden de Seçenekler‘e tıklıyoruz.

(Devre dışı bırak derseniz eklenti pasif hale geçer. İleride tekrar aktif etme şansınız olur. Chrome’dan kaldır derseniz eklenti tarayıcıdan kaldırılır tekrar kullanmak için Chrome mağazasından tekrar kurmanız gerekir.)

(Echofon artık sadece mobil uygulamaları ile hizmet veriyor. Firefox eklentisi farklı yollar ile yükleniyor mu bilmiyorum.)

Ayrıca isterseniz aynı anda Chrome tarayıcısında başka bir Twitter hesabını takip ederken eklentide de eklediğiniz diğer Twitter hesabını takip etmeye devam edebiliyorsunuz.

Şimdilik benden bu kadar. Eklentiye dair sorularınız varsa konu altından yorum atarak bana ulaştırabilirsiniz.