Twitter X’den Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak

Twitter X'den Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak

Birçok Twitter kullanıcısının bundan haberi yok, Twitter telefon rehberimizi “Kimi takip etmeli” özelliği için sunucularına kayıt ediyor. Rehberimizi mobil uygulama üzerinden alıyor ve rehberdeki numaraların Twitter hesabı olup olmadığına bakarak bizlere takip önerileri sunuyor. Tabi bu durum şunu doğuruyor; ileride bir gün Twitter hesabınıza sizden başka birisi şifreniz ile eriştiğinde rehberinize de erişmiş oluyor. Kişiler arasında sadece telefon rehberindeki kişiler yok, birde üstüne rehberde ekli mail adresleri de kayıt ediliyor.

Peki Ne Yapmamız Gerekiyor?

Eğer rehber kişileriniz sizin için önemliyse Twitter hesabınızda ilgili bölüme ulaşıp rehber kayıtlarını Twitter sunucularından sildiriyorsunuz. Bu adımdan sonra kişileriniz “kimi takip etmeli” özelliği için kullanılamıyor fakat zaten tutarsız öneriler yapan Twitter’daki telefon rehberinizi güvenceye almış oluyorsunuz.

1. Twitter’da hesabınıza giriş yapıyor ve Ayarlar sayfası üzerinden Twitter Verilerin sayfasına gidiyorsunuz. Bu sayfada sizden şifrenizi onaylamanız isteniyor. (Bu biraz güvenlik sağlasa da şifrenizi bilenler için sorun teşkil etmiyor.)

Twitter X'den Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak

2. Şifrenizi onayladıktan sonra karşınıza hesap geçmişi, cihaz geçmişi giriş geçmişi gibi özel verilerin olduğu sayfa geliyor. Sayfanın en altına indiğinizde Diğer veriler başlığı altında Kişiler başlığına tıklıyorsunuz.

Twitter X'den Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak

3. Kişiler sayfasında da rehberiniz Twitter’a aktarılmışsa tüm özel rehber numaraları ve mail adreslerini görüyorsunuz. Belki numaralar Twitter’a aktarılmamış olabilir ancak numaraları orada görüyorsanız ve artık Twitter’ın numaraları kaydetmemesini istiyorsanız Tüm kişileri kaldır butonuna tıklayarak rehberi Twitter’dan temizliyorsunuz.

Twitter X'den Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak

Butona tıklamanızla beraber tabiki onay ekranı geliyor karşınıza. Onay mesajını okuduktan sonra eminseniz Kaldır butonu ile işlemi tamamlıyorsunuz.

Twitter X'den Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak

Bu adımları uyguladığınızda takipçilerinizde yada takip ettiklerinizde bir eksilme veya farklı bir engelleme, mahrum kalma durumu olmuyor. Sadece telefon rehberinizdeki kişiler Twitter’a geldiyse kimi takip etmeli bölümünde göremiyorsunuz. Ve isterseniz aynı sayfa altından telefon rehberini tekrar yükleyebiliyorsunuz.

Sorularınız olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz.

>> Facebook ve Twitter için Mail ve Telefon ile Bulmayı Kapatma
>> Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme
>> Bloglar ve Web Siteleri İçin Twitter Araçları
>> Twitter; “Bu istek otomatikleşmiş gibi görünüyor”