Twitter X’de Herhangi Birinin Eski Tarihli Tweetlerini Bulma!

Twitter X'de Herhangi Birinin Eski Tarihli Tweetlerini Bulma!

Harika ve pratik bir paylaşım ile tekrar karşınızdayım! Sıcak havalar ve sağlık sorunları sebebi ile çok fazla yazı yazamıyor olsam da, önemli mevzular olduğunda sizler için hemen bilgisayar başına geçiyorum. İşte bu yazımda onlardan bir yenisi! Twitter’da herhangi birinin eski tarihli bir veya birden fazla tweetini bulacağız! Ancak o kişinin profiline girip didik didik arama yapmayacağız! Ki zaten biliyorsunuzdur; Twitter’da profil üstünden çok fazla geriye gidemiyorsunuz, bir yerden sonra tweetler görüntülenemiyor. Bizim yapacağımız şey, hazırda olan bir arama komutu kullanmak..

Peki Nasıl Yapıyoruz? 

Diyelim ki Twitter resmi hesabının çok eski tarihli bir tweetini bulacaksınız. Mesela Twitter hesabının ilk açıldığı 2007 yılına ait bir tweet.. Yada tüm 2007 yılındaki tweetler! Ne yapacağız?

Aşağıdaki arama komutunu kendimize göre düzenleyecek, sonrasında düzenlenmiş arama komutunu Twitter.com üzerinde arama kutusundan çalıştıracağız. Eğer seçilen tarihlerde tweetler varsa hepsi karşımıza çıkacak.

from:kullanıcıadı since:yyyy-aa-gg until:yyyy-aa-gg

Yukarıdaki şey arama komutun ham hali. Bir işe yaramaz. Düzenleme olarak şunları yapacağız;

  • kullanıcıadı yazdığım yere tweetleri araştırılacak hesabın kullanıcı adını yazacağız,
  • since bölümünde yyyy-aa-gg yerine araştırma yapılacak tweetlerin başlangıç tarihini,
  • until bölümünde ise yyyy-aa-gg yerine araştırmanın biteceği tarihi yazacağız.
from:twitter since:2007-01-01 until:2007-12-31

Gördüğünüz gibi yukarıdaki komut ile Twitter resmi hesabının 2007 yılına ait 365 günlük tüm tweetlerini bulmak istediğimizi belirtiyoruz. Komutu alın aynen çalıştırın, sonucu görün.

Örnek aramamızda resmi Twitter hesabı 11 Temmuz 2007’den önce hiç tweet atmadığından en eski tarih 11 Temmuz 2007’ye gidiyor. Yani bu araştırma ile Twitter hesabının ilk attığı tweeti de bulmuş oluyoruz.

Buna bir örnek daha yapalım mesela..

from:twitter since:2008-06-01 until:2008-06-02

Ne yaptık? Twitter resmi hesabının 1 Haziran 2008 tarihinde attığı tweetler varsa onları arattık. Sonuç olarak 1 adet tweet çıktı. Yani 1 Haziran 2008’de sadece tek bir tweet yollanmış.

Örnekleri siz kendiniz geliştirebilirsiniz ancak şunu unutmayın; bir hesap kilitliyse ve siz o hesabı takip etmiyorsanız tweetlerini araştıramazsınız. Ayrıca bir twitter hesabı 2007 yılında açıldıysa 2006 yılına ait araştırma yapamazsınız, hesap 2007 yılında açıldıysa da illa ki o yıl boyunca tweet atmıştır gibi bir kural yok. Belki hesap 2007 yılında açılmıştır fakat 2010 yılına kadar hiç kullanılmamış, tweet yollanmamış yada eski tweetler silinmiş olabilir.

Eklemek istedikleriniz yada sormak istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Ekleme: Yukarıda paylaştığım komut ile tweet arama işi sizi sarmadıysa, Twitter’ın gelişmiş arama fonksiyonunu da kullanabilirsiniz. Birçok twitter kullanıcısı böyle bir şey olduğunu bilmiyorlar. Komutla aramaya göre biraz uğraştırsa da daha nokta atış aramalar yapabildiğinden bu bağlantıyı da yazı sonunda paylaşmak istedim.

https://twitter.com/search-advanced