Skype Nedir? Nasıl Kullanılır? Ücretsiz Skype İndir!

Skype Nedir? Nasıl Kullanılır? Ücretsiz Skype İndir!

Bildiğiniz gibi Microsoft son dönemde yıllardır kullandığımız Msn Messenger uygulamasını yavaş yavaş kullanımdan kaldırmaya ve herkesi Skype’a yönlendirmeye çalışıyor. Her ne kadar Msn Messenger kullananlar açısından zorlu bir geçiş olsa da biraz düşününce Microsoft’un yaptığının mantıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Çünkü alışkanlıklarımız değişmeye başladı ve pek çoğumuz artık akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı tv’ler kullanmaya başladığı için artık Msn Messenger kullanmaz olduk. Peki Msn Messenger yerine ne kullanıyoruz? Facebook, Twitter, instagram, whatsapp, kik messenger, chaton ve diğerlerini..

Tabi ki bu değişimin doğal sonucu olarak Microsoft’da geçtiğimiz sene 8.5 Milyar dolar ödeyerek satın aldığı Skype uygulamasından daha çok para kazanmak ve yeni alışkanlıklarımıza daha uygun olan Skype’ı bizlere, eski Msn kullanıcılarına da kullandırmak istiyor.

SKYPE Nedir?

Skype, internet olan her yerden telefonları, bilgisayarları sesli veya görüntülü arayabilmemizi, onlarla anlık veya sms ile mesajlaşabilmemizi sağlayan bir yazılım. Son dönemde popülerliği artan Skype’ı istersek ücretsiz, istersek ücretli kullanabiliyor ve bu sayede daha fazla özelliğinden faydalanabiliyoruz.

Ücretsiz Kullanım:

Skype’tan Skype’a sesli arama, Görüntülü görüşme, Anlık mesajlaşma, Ekran paylaşımı yapabiliroyuz.

Kontörlü Kullanım:

Ücretsiz özelliklere ek olarak;

Telefon ve cep telefonlarına sesli arama, Sms gönderme, Çağrı yönlendirme yapabiliyoruz.

Bu sistemde satın aldığınız kontör kadar sabit ve cep telefonlarını arayabilir, sms gönderebilirsiniz. Skype tıpkı cep telefonu gibi çalışır ve yüklü kontörünüz bitene kadar (ücretsiz kullanıma ek olarak) üstteki özelliklerden faydalanabilirsiniz. Kontör almadıysanız sadece ücretsiz kullanım özellikleri geçerlidir.

Aylık Ödemeli Kullanım:

Ücretsiz özelliklere ek olarak;

Düşük tarifeden sesli, görüntülü aramalar yapabiliyor, Sınırsız çağrı seçenekleri seçebiliyor, 3 yada 12 aylık ucuz tarifelerden faydalanabiliyoruz.

Bu sistemde tıpkı GSM operatörlerinin faturalı kullanım yada internet operatörlerinin taahhütlü kullanım sistemleri gibidir. Kontörlü sisteme göre daha ucuz fiyatlandırma sunduğundan daha uygun fırsatları bulunmaktadır.

Premium Kullanım:

Ücretsiz özelliklere ek olarak;

Grup görüntülü görüşme, Tercih edilen bir ülkeye sınırsız arama, Skype için Canlı sohbet desteği alabiliyoruz.

Bu son sistemde ise diğer özelliklere ek olarak aylık belli bir ücret ödeyerek yukarıdaki imkanları alabilirsiniz. (Mesela aylık 7 Euro yani 15 TL gibi bir ücret.)

>> Ücretsiz Skype İndir

Mobil cihazlarda kurulum genelde otomatik oluyor ama Windows masaüstü sürümde kurulum katılımınızı istiyor eğer kurulumda zorlanırsanız yazı altından yorum gönderip benden yardım isteyebilirsiniz.

SKYPE Kullanım!

Skype yazılımını ilk açtığınızda Messenger’da olduğu gibi bir giriş ekranı karşılar sizi. Eğer ilk defa Skype kullanıyorsanız önünüzde 3 seçenek bulunmaktadır. Ya Skype hizmetine ücretsiz üye olacaksınız yada Skype’ı eski messenger, hotmail hesabınızla yada Facebook üyeliğiniz ile kullanacaksınız. İkinci seçeneği seçerseniz Skype üyeliği açmanız gerekmez yazılımı aynen kullanabilirsiniz , üçüncü seçenekte de Facebook üyeliğiniz ile oturum açıp Skype’ı kullanabilirsiniz ama ben yinede Skype için gereken kullanıcı adını başkası almadan almanızı öneririm. (Tabi özel bir internet kullanıcı adınız varsa.)

Skype’ta üyelik açmak için bu bağlantıyı, Skype üyelik bilgilerinizi görmek içinde bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Not: İlk verdiğim bağlantıdan ücretsiz Skype üyeliği açacaksanız formdaki Skype adı kısmına dikkat edin. Orada vereceğiniz kullanıcı adı hem Skype oturumu açmak için hemde karşılıklı skype kullanımlarında kullanılacaktır.

Skype daha önceleri Messenger sohbeti için kullandığımız hesaplarımızı desteklemiyordu ama sonradan Microsoft’un yaptığı değişiklik ile messenger desteği sağlandı. Bunun için uygulamanın giriş arayüzüne Skype oturum açma formu haricinde hem Microsoft oturum açma ekranı hem de Facebook oturum açma ekranı eklendi. Bu sayede Microsoft kan kaybeden msn hizmetini kullananları ve Facebook tiryakilerini Skype altında toplamayı planlıyor.

Skype Giriş Ekranı:

Skype Nedir? Nasıl Kullanılır? Ücretsiz Skype İndir!

Sol taraftan Skype üyeliğiniz varsa onunla oturum açabilir sağ taraftan ise eski msn veya facebook üyeliğiniz ile Skype’ta oturum açabilirsiniz.

Skype Arayüzü:

Skype Nedir? Nasıl Kullanılır? Ücretsiz Skype İndir!

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi ilk kullanımda Skype’da aynı eski Msn yazılımı gibi (gereksiz, çirkin) geniş görünümde açılıyor. Bunu dar görünüme çevirmek için hemen resimde işaretlediğim yerden bir kereliğine daraltılmış görünümü seçmeniz gerekiyor. Tekrar geniş görünüme dönmek isterseniz de aynı yerden Varsayılan Görünüm’ü seçmeniz yeterli..

Skype Nedir? Nasıl Kullanılır? Ücretsiz Skype İndir!

Skype’ın şimdilik kullandığımız standart arayüzü bu. Eski messenger’a göre hepimize yavan gelecek bu görünüm sanki Google’un sadeliğinden ilham almışa benziyor. Ve tabi ki şimdilik tema desteği bulunmuyor.

İşte resimde gördüğünüz Skype’ı kullanarak msn, skype, facebook messenger kullananları görebiliyor, onlarla yazışabiliyor, telefon numaralarını ekleyip sms gönderebiliyor, skype’larına yada telefonlarına sesli arama yapabiliyorsunuz.

Her ne kadar yavan bir görünümü de olsa pek çok marifeti olan bu yazılımı kurcaladıkça ne gibi yetenekleri olduğunu görecek ve belki istemeyerek de olsa ona alışacaksınız.

Şimdilik başlangıç kullanıcılarına bu kadar bilginin yeterli olacağını düşünerek ve Skype marketin bağlantısını paylaşarak yazımı burada bitiriyorum ama eğer Skype kullanımına dair kafanıza takılan sorular varsa yorum panelinden sorularınızı gönderebilirsiniz.