Ücretsiz Türkçe Ofis Uygulamaları “OpenOffice.org”

Ücretsiz Türkçe Ofis Uygulamaları "OpenOffice.org"

Hepimizin öyle yada böyle bir gün ofis uygulamalarına işi düşüyor ve sevgili Microsoft, office uygulama paketini paralı yaptığından her an açıkta kalma ihtimalimiz bulunuyor. Açıkta kalmak derken şundan bahsediyorum; bir çoğumuzun aldığı yeni bilgisayarlarda Microsoft office yazılımı bulunuyor ama bunun 90 günlük deneme sürüm olup olmadığını pek çoğumuz bilmiyoruz, ilgilenmiyoruz.. Ta ki o yazılıma işimiz düşene kadar..

Ofis yazılımının 90 günlük sürümünü kullananlar işleri düştüğünde uygulamaların çalışmadığını, yasal key istediğini görüyorlar ve ofis yazılımı için yasadışı yoldan serial aramaya başlıyorlar ve tabiki buda zaman kaybına neden oluyor, işlerin gecikmesine hatta yetiştirilememesine sebep oluyor. Halbuki pek çoğumuz için altın değerinde olan Open Office, Microsoft’un bizlere sunduğu herşeyi sunuyor ve bunun için de hiçbir ücret almıyor.

Eskiden daha çok bilinen, kullanılan yazılım son dönemde arka planda kalmaya ve unutulmaya başladı. Bu yazımda Open Office’den kısaca bahsedip ilgili indirme bağlantılarını yedeklemeli bir şekilde paylaşıyorum ki ileride Open Office dağıtımı tamamen durursa elimizde indirmelik bir bağlantı olsun, bilmeyen, tanımayanlar Open Office’i tanısın ve faydalansın.

OPEN OFFİCE.org

OpenOffice.org, tüm platformlarda çalışan uluslararası ve lider bir ofis yazılım projesidir. OpenOffice.org’un tüm arayüzleri ve XML tabanlı dosya biçimi açık standartlara sahiptir.

OpenOffice.org projesi kapsamında oluşturulan kelime işlemci, tablolama yazılımı, sunum ve çizim programları, her zaman alışılan ofis programlarıyla tam uyumluluk sağlar ve bu nedenle diğer (ücretli) ofis yazılımları için en önemli ve ücretsiz alternatiflerden biridir. Ayrıca OpenOffice.org’un güncel sürümleri tamamen Türkçe’dir. (Sürüm 3.3’ten sonra proje durmuşa benziyor ve 3.3’ten sonra yeni sürüm yayınlanmadı bu nedenle de yazılım dağıtımının durdurulma ihtimali her an olabilir.)

Ve telif yasalarından ötürü adı OpenOffice.org yada OO.o diye geçmektedir. Open Office adı sadece kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Yani yasal adı budur.

OPEN OFFİCE.org Paketindeki Uygulamalar:

Sözcük İşlemci: Microsoft Word ile benzer bir görünüme sahip olan sözcük işlemci kullanıcıya bir çok işlevsel ve yararlı araç sunar. Ayrıca ek bir yazılım gerektirmeden PDF dosyası oluşturabilir veya HTML belgelerinizi sunduğu WYSIWYG bir ortamda düzenleyebilirsiniz.

Hesap Tablosu: Microsoft Excel’e benzeyen bir hesap tablosu yazılımıdır. Ayrıca bu hesap tablosu, Excel’in sahip olmadığı bazı olanaklara da sahiptir. Örneğin tablolarınızı direk PDF dosyası olarak yaratmanıza olanak sağlar.

Sunum: Microsoft PowerPoint’e benzer bir sunum yazılımıdır. Ayrıca sunumları Adobe Flash (SWF) dışa aktarma ve Flash yüklü bilgisayarlarda oynatma yeteneğine de sahiptir. Microsoft PowerPoint’in .ppt dosyalarını okumak ve sunumları PDF olarak dışa aktarma yeteneklerini de içerir. Her ne kadar genel ağda (internet) hazır şablonların bulunmasına karşın OO.o Sunum hazır şablon bakımından yetersizdir.

Veritabanı: Microsoft Access’e benzer bir veritabanı yazılımıdır.

Çizim: CorelDRAW gibi bir vektörel grafik editörüdür. Scribus ve Microsoft Publisher gibi masaüstü yayıncılık yazılımları ile benzer özelliklere sahiptir.

Denklem Düzenleyicisi: Matematik formülleri yaratmak ve düzenlemek için bir araçtır. Microsoft Denklem Düzenleyicisi’ne benzer. Formüller diğer OpenOffice.org yazılımlarının içine gömülebilir. Birçok fontu destekler ve PDF olarak dışa aktarım seçeneğine sahiptir.

Ve bunların hepsi Open Office.org paketi ile birlikte bedava gelmektedir. Microsoft Office ile oluşturulan dosya formatlarının çoğu desteklenmektedir. Daha ne olsun?

Nereden İndiriyoruz?

Open Office.org uygulama paketi (6 uygulama dahil) tek parça olarak aşağıdaki bağlantıdan indirilebiliyor.. Yazılım tamamen ücretsiz ve reklamsızdır. Gönül rahatlığıyla kurup kullanabilirsiniz.

>> Windows, Mac, Linux için Open Office İndir

Open Office dener ve olur da sevmezseniz aşağıdaki bağlantıdan da Libre Office’e ulaşabilirsiniz.

>> Ücretsiz Microsoft Office Alternatifi “Libre Office”