Ücretsiz Microsoft Office Alternatifi “Libre Office”

Ücretsiz Microsoft Office Alternatifi "Libre Office"

Malumunuz Microsoft’un ofis yazılımları yıllardır ücretli satılıyor. Tamamen ücretsiz olmasını beklesek de henüz bir Windows 10 (yani ücretsiz) olamadı. (Mobil cihazlara ücretsiz sürümler geldi ama masaüstü sürüm hala paralı) Bu sebeple de ya crack arayışlarına giriyor, yada ücretsiz alternatiflere yönelmek zorunda kalıyoruz. Bende ücretsiz alternatif kullananlardan biriyim. Yaklaşık 4 sene boyunca (daha önce sitemde paylaştığım) Open Office’i kullandım ve şimdi farklı bir alternatife geçiş yaptım. Libre Office.

Open Office kötü mü diyeceksiniz, tabiki hayır ama değişik alternatifler denemeyi severim. Daha önce de adını duyduğum ama deneyemediğim Libre Office için uygun fırsat ortamını yarattığımda hemen kurup, denedim. Gayet başarılı, sorunsuz ve tamamen Türkçe.

Libre Office Paketi ile Gelen Uygulamalar:

Writer (Word): LibreOffice Writer, modern ve tam özellikli bir kelime işlemci ve masaüstü yayın aracından beklediğiniz bütün özelliklere sahiptir.

Calc (Excel): Calc her zaman ihtiyacınız olacak bir hesap tablosudur. Yeni kullanıcılar Calc uygulamasını öğrenilmesi kolay ve sezgisel bulurlar. Profesyonel veri madencileri ve sayı parçalayıcılar gelişmiş işlevlerin geniş yelpazesini takdir edeceklerdir.

Impress (Powerpoint): Impress etkili çokluortam sunumları oluşturma için gerçekten seçkin bir araçtır. Sunumlarınız 2B ve 3B küçük resimlerle, özel efektler ve geçiş biçemleri ile, canlandırmalarla ve yüksek etkili çizim araçları ile geliştirilebilir.

Draw (Autocad gibi): Draw Çizim hızlı bir çizimden karmaşık bir plana her şeyi üretmenize ve grafik ve diyagramlarla iletişime devam etmenize imkan veririr. 300 cm x 300 cm geniş sayfa boyutu ile Draw Çizim teknik çizimler, genel posterler ve daha fazlası için mükemmel bir pakettir.

Base (Access): Kullanıcıların geniş ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış Base tüm kullanımlar için tam özellikli bir masaüstü veritabanı ön ucudur.

Match (Matematik): Math Formül LibreOffice takımının formül düzenleyicisidir; metin belgelerinize, hesap tablolarınıza, sunumlarınıza ve çizimlerinize mükemmel biçimlendirilmiş matematiksel ve bilimsel formüller eklemeniz için size yardımcı olabilecek bir araçtır.  Formülleriniz kesirli sayılar, üstlü ve tabanlı sayılar, integraller, matematiksel işlevler, eşitsizlikler, denklemler ve matrisler gibi birçok ögeden oluşabilir.

Ücretsiz Microsoft Office Alternatifi "Libre Office"

Libre Office’de yukarıda gördükleriniz ve daha fazlası var. Eğer Libre Office için eklentiler kullanmak size uyarsa ayrıca eklenti merkezindeki 600’e yakın eklentiden işinize yarayanı indirip kullanabilirsiniz. Libre Office uygulamalarından ekran görüntüleri içinde bu sayfaya bakabilirsiniz. Hatta Türkçe destek forumu da mevcut.

Seçim size kalmış. İsterseniz Open Office kullanın, isterseniz Libre Office kullanın.

Nereden İndiriyoruz?

Libre Office uygulama paketi (6 uygulama dahil) tek parça olarak aşağıdaki bağlantıdan indirilebiliyor.. Yazılım tamamen ücretsiz ve reklamsız. Gönül rahatlığıyla kurup kullanabilirsiniz. (Linux ve Mac os sürümleri için sayfada aşağıya inmelisiniz.)

>> Windows, Mac, Linux için Libre Office İndir

Libre Office dener ve olurda sevmezseniz aşağıdaki bağlantıdan da Open Office’e ulaşabilirsiniz.

>> Ücretsiz Türkçe Ofis Uygulamaları “OpenOffice.org”