Video ve Ses Formatı Dönüştüren Ücretsiz Yazılım “XMedia Recode”

Video ve Ses Formatı Dönüştüren Ücretsiz Yazılım "XMedia Recode"

Piyasada birçok dönüştürücü yazılım var fakat bunların çoğu demo sürüm olduğundan değişik değişik kısıtlamalarla geliyorlar ve işimizi tam olarak göremiyorlar. Bu nedenle ücretsiz ve işini düzgün yapan bir yazılım bulduğumuzda altın bulmuş madenci gibi seviniyoruz haklı olarak.. İşte bende böyle bir maden araştırması sırasında Xmedia Recode isimli altın yazılımı keşfettim.

Yapmam gereken şey bir TS uzantılı videoyu dönüştürmek ve sonrasında Vegas Pro ile düzenleme yapmaktı. Fakat TS uzantılı dosyayı hangi yazılımla dönüştürsem ses sorunu çıkıyor, Vegas Pro’da orijinal TS uzantılı dosyayı kabul etmiyordu. Sonuç olarak Xmedia Recode işimi gördü ve kısa sürede dosyayı mp4 formatına dönüştürerek mevcut sorunu ortadan kaldırmış oldum.

Yazılım hem Türkçe dil desteği sunuyor, hemde hiçbir şekilde kısıtlaması, reklamı yada zararlı bir uygulaması bulunmuyor.

İsterseniz video dosyalarını, isterseniz ses dosyalarını bir sürü format arasından istediğinize dönüştürebiliyorsunuz. Dönüştürme bazen uzun sürebiliyor fakat dönüştürmeyi hızlandırma imkanınız da var. Dönüştürmeyip sadece kopyalayarak! Tabi bu yöntem her formatta işe yarar mı bilemiyorum. Benim ts uzantılı dosyamda işe yaradı.

Xmedia ile desteklenen formatlar şunlar; 

3G2, aac, ac3, adx, aıff, amr, ape, asf, avi, avisynth, au, divx, e-ac3, flac, f4v, flv, h261, h263, h264, ivf, m2ts, mts, m1v, m2v, m3u, m3u8, m4a, m4p, m4v, mka, mkv, mmf, mp2, mp3, mp4, mp4v, mpe, mpeg-1, mpeg-2, mpeg-4, mov, qt, qcp, ogg, ogm, ogv, pva, rec, rm, rmvb, swf, spx, svcd, thp, ts, trp, tp0, vcd, vob, vro, webm, weba, wma, wmv, wpl, wtv, y4m, yuv

Yukarıdaki formatları dönüştürebileceğiniz formatlar şunlar;

3gpp, 3G2, aac, ac3, anr, asf, avi, flv, g.723.1, g722, gxf, h261, h263, h264, ivf, m1v, m2v, m4a, m4v, mmf, mp2, mp3, mp4, mpeg-1, mpeg-2, mpeg ts, mov, mka, mkv, nut, ogg, ogm, opus, realmedia, speex audio, swf, svcd, tta vcd, vob, wav, weba, webm, wma, wmv

Yazılımı aşağıdaki bağlantıdan indiriyorsunuz, sisteminize kuruyorsunuz.

>> XMEDİA Recode İndir

Sitede size 6 seçenek sunuluyor; yazılımın güncel 32 bit versiyonu, güncel 64 bit versiyonu, eski Windows sistemler için 32 bit versiyonu, 64 bit versiyonu ve 32 bit – 64 bit kurulumsuz portable versiyonları.

Size uyan hangisiyse o bağlantıdan (Download linkine tıklayarak) yazılımın indirme işlemini başlatabiliyorsunuz.

Yazılım Türkçe olduğu için kullanımında sorun yaşayacağınızı sanmıyorum fakat basit bir şekilde onuda özetlemek istiyorum; Yazılımı açıyorsunuz, sol üst taraftan Dosya Aç butonuna tıklıyor, dönüştürülecek dosyayı seçiyor, Biçim sekmesinden dönüştürülecek yeni formatı seçiyor, sonrasında üst menüden Görev Ekle butonuna ve ardından Kodla butonuna tıklayarak dönüştürme işlemini başlatıyorsunuz.

Eğer dönüştürmeyi hızlı yaparsanız görüntü kalitesi düşebilir, bu sebeple yavaş dönüştürme yapmanızı öneriyorum. Yada elinizdeki dosya destekliyorsa Biçim sekmesinin sağındaki Video sekmesinden Mod: Dönüştür seçeneği yerine Kopyala seçeneğini seçerek sonra kodlamayı başlatmanızı öneriyorum.

Video ve Ses Formatı Dönüştüren Ücretsiz Yazılım "XMedia Recode"

Kopyala seçeneği her dosyada işe yarar mı bilmiyorum fakat TS uzantılı dosyada kısa sürede mp4’e kopyalama yapabildi ve elde ettiğim mp4 dosyasını sorunsuz bir şekilde kullanabildim.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yada farklı ücretsiz alternatif önerileriniz, konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.