Webp Uzantılı Resim Dosyalarını Farklı Formatlara Dönüştürme

Webp Uzantılı Resim Dosyalarını Farklı Formatlara Dönüştürme

Birçoğumuz gif, jpeg, png resim formatlarını biliyor ama webp formatına biraz yabancıyız. Webp, Google’un 2010 yılından beri geliştirdiği bir resim formatı ve png’ye, jpeg’e göre %25 daha ufak boyutlu fakat yüksek kalite resimler üretildiği iddia ediliyor. Zaten bu sebepten olsa gerek, Google Play’deki uygulamaların çoğunun önizleme resmi webp formatlı.

>> Webp Ücretsiz Photoshop Eklentisi

Peki bu formata nasıl dönüşüm yapılıyor? Yada elimizde webp formatlı dosya varsa jpeg ve png’e dönüşümünü nasıl yaparız? 

Bunun için birçok yazılım mevcut ve online web dönüştürücülerde var, ama ben sizlere kendi kullandığım online adres ve yazılımı paylaşıcam. İnşallah işinizi görür.

Online dönüştürücüler şunlar; 

http://www.zamzar.com/fileformats/webp

Sağ tarafta dönüştürebileceğiniz formatlara özel sayfalar mevcut. Png, jpeg hangi formata dönüştürecekseniz o bağlantıya tıklıyorsunuz.

https://convertio.co/tr/png-webp/

Bu sitede de birçok format arasında online dönüşüm yapılabiliyor ve denememde başarılı sonuç verdi.

Dönüştürücü Yazılım XnConvert; 

Yazılım birçok formatı destekliyor, yani dönüşüm yapabiliyor. Tamamen ücretsiz ve reklamsız. Kullanımı gayet kolay, boyutu 16 mb civarı. Windows, Mac, Linux sürümlerinden istediğinizi aşağıdaki bağlantıdan indirebiliyorsunuz.

XnCovert indirmek için tıklayın.

Yukarıdaki bağlantıdan istediğiniz formatı seçin, indirin ve kurun. Ardından dönüştürme işlemi için dosyaların çıkış formatını ayarlayın ve dönüştürmelere başlayın.

Çıkış formatını (yani dönüşecek dosyalar hangi formata dönüşecek) seçmek için yazılım açıkken Output sekmesine geçecek, Format başlığı altından istediğiniz formatı seçeceksiniz. Ben genelde png kullanıyorum.

Webp Uzantılı Resim Dosyalarını Farklı Formatlara Dönüştürme

Daha sonrada Input sekmesinden dönüşüm yapılacak webp (yada her neyse) formatlı dosyayı seçecek, sağ alttaki Convert butonu ile dönüşümü tamamlayacaksınız.

Webp Uzantılı Resim Dosyalarını Farklı Formatlara Dönüştürme

Konuya dair sorularınız olursa yorum olarak gönderebilirsiniz.