“Question2Answer” Soru – Cevap Scriptinde Url’leri Türkçeleştirme

"Question2Answer" Soru - Cevap Scriptinde Url'leri Türkçeleştirme

Birçok kişinin sorununa çözüm, sorusuna cevap üreten “soru – cevap” sitelerinin çoğu, bu ücretsiz scripti kullanıyor. Scriptin adı “Question2Answer” veya kısaca “Q&A”. Sistem neredeyse WordPress kadar başarılı ve en güzel yanı da ücretsiz. Ayrıca WordPress sitelerle de entegre olabiliyor. Tabi ücretli, ücretsiz tema ve eklentilerini saymıyorum.

DİKKAT! Yazı, 26 Ekim 2015 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Asıl konumuza gelirsek, ücretsiz scripti Türkçe dil paketi ile kurduktan sonra url’lerde hala ingilizce kelimeler olduğu dikkatinizi çekmiş olabilir ve benim gibi url’leri de Türkçe yapmanın yolunu arıyor olabilirsiniz. Sizlere bunu nasıl yapacağınızı paylaşıcam. Aslında çok basit ama scripti ilk defa kuranlar için biraz zor..

Scripti kurarken düzenlediğimiz qa-config.php dosyasını hatırlıyorsunuzdur. Dosyayı bilgisayarınıza çekip Notepad++ ile açın ve 93 – 105. satırlara gidin. Hemen aşağıdaki kodları göreceksiniz.

/*
If you wish, you can define an array $QA_CONST_PATH_MAP to modify the URLs used in your Q2A site.
The key of each array element should be the standard part of the path, e.g. 'questions',
and the value should be the replacement for that standard part, e.g. 'topics'. If you edit this
file in UTF-8 encoding you can also use non-ASCII characters in these URLs.
$QA_CONST_PATH_MAP=array(
'questions' => 'topics',
'categories' => 'sections',
'users' => 'contributors',
'user' => 'contributor',
);
*/

Kodların başındaki ve sonundaki /**/ işaretlerini silin. Ardından url Türkçeleştirmeleri için düzenlemelere başlayın. Örneğin questions yazan yerde topics yazıyor, onu “sorular” olarak değiştirin. Categories’in karşısındaki sections’ı “kategoriler” yapın. Bu 4 satırı çevirdikten sonrada sitede bulduğunuz ingilizce url’leri 4. satırdan sonra tek tek ekleyerek Türkçeleştirmelere devam edin.

Bir başka örnekle olayı netleştirelim; Scripti ilk kurduğunuzda “Cevaplanmamış” sorular bağlantısının “unanswered”, “Etiketler” bağlantısının “tag”, soru gönderme bağlantısının “ask” olduğunu göreceksiniz. Bunları Türkçeleştirmek için yukarıdaki kod demetini şu hale getireceksiniz;

$QA_CONST_PATH_MAP=array(
'questions' => 'sorular',
'categories' => 'kategoriler',
'users' => 'uyeler',
'user' => 'uye',
'unanswered' => 'cevaplanmamis',
'tag' => 'etiketler',
'ask' => 'soru',
);

Bunun gibi ingilizce url’leri bulacak, Türkçesini yazıcak, sonrasında config dosyasını ftp alanına geri göndereceksiniz. Sorularınız olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz.